Az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter költségvetéséből 2005-ben egymilliárd és a 2006. évi költségvetés elfogadását követően még egy milliárd forint fordítható az uniós pályázatok szakszerű előkészítésére.
- Mi az NFT házhoz jön program lényege?
- Az európai uniós pályázati rendszerben közreműködő regionális fejlesztési ügynökségekkel kötött szerződések alapján az összesen kétmilliárd forintot az ügynökségek tanácsadók toborzására, képzésére, foglalkoztatására és az ehhez szükséges infrastruktúra kiépítésére költhetik. Tehát a Nemzeti Fejlesztési Terv hatékony és sikeres végrehajtásának támogatása, illetve a 2007 és 2013 közötti európai uniós tervezési időszakra való sikeres felkészülés érdekében a pályázók és a projektgazdák munkájának támogatására kistérségi szintű, országos tanácsadói hálózatot alakítunk ki.
- Mi a célja a hálózat kialakításának?
- Egyrészt azt gondoljuk, a pályázati pénzek valóban hatékony felhasználásához helyi szinten kell a programokat kidolgozni. Ám a legtöbb vállalakozó ódzkodik az adminisztratív feladatoktól, hiányzik a megfelelő pályázatkészítési rutin, szakképzett tanácsadó megfizetése pedig meghaladja egy kis- vagy mikrovállalkozás lehetőségeit. A létrejövő tanácsadói hálózat egyik feladata éppen az, hogy a projektötletek pályázattá érlelésében segítsék a vállalkozásokat, civil szervezeteket, önkormányzatokat mind az első Nemzeti Fejlesztési Terv pályázatai kapcsán, mind pedig már a II. NFT első pályázati kiírásainak megjelenésére készülve. Mindemellett a tanácsadók feladata lesz, hogy a már nyertes projektek megvalósításával járó, igen komoly adminisztráció ellátásában - például projekt-előrehaladási jelentések készítésében, elszámolások összeállításában - segítsék a nyerteseket. Reményeink szerint a helyi, diplomás munkanélküliek egy részét is sikerül az adott régióban álláshoz juttatnunk, arról nem is beszélve, hogy a program során kapott képzéssel szinte egy új szakmát is kapnak.
- Korábban hasonló feladatot látott el az NFH kezdeményezésére született Projekt-előkészítő Alap központi szinten. Mi késztette önöket, hogy a tanácsadást helyi szintre delegálják?
- Így jobban kiderülhet, hogy a pályázóknak valójában mire, milyen segítségre van szükségük, és az emberek inkább magukénak érezhetik a programokat. Az információáramlás nagyon fontos. A programmal a szakértelmet visszük házhoz. A 2007 és 2013 közötti időszakban az eddigieknél nagyságrendekkel nagyobb összegű európai uniós fejlesztési forrás nyílik meg Magyarország számára. Ezt azonban el is kell tudnunk költeni, méghozzá hatékonyan. A legnagyobb problémát eddig is a szűkös emberierőforrás-kapacitás okozta: hiányzott a szakértőkből álló csapat, amely szakszerű segítséget nyújtat a pályázatok előkészítéséhez.
- A hatékonyság másik eleme a pályázatok gyors elbírálása, a pénzek gyors kifizetése. E téren milyen lépéseket tesz az NFH?
- A pályázatok benyújtásától az elbíráláson és a szerződéskötésen át a kifizetésekig összetett és hosszú a folyamat, amelyben több ponton is "elvérezhet" a projekt. Az elbírálást lassítja, hogy a pályázatok egy jelentős része formai hibásan érkezik be a közreműködő szervezetekhez, illetve a kiíró irányító hatóságokhoz, és bizony nagyon sok esetben van szükség hiánypótlásra. Gyakori az is, hogy magukat a számlákat formai hibásan - tehát nem szabályszerűen kitöltve - nyújtják be a pályázók. A tanácsadókkal ez a gond nagyrészt megoldódhat. Eközben persze dolgozunk azon is, hogy egyszerűsödjön a szabályozás: csökkenjenek az adminisztratív terhek, gyorsuljon a pályázati rendszer egészének működése, és a jövőben akár interneten keresztül is lehessen pályázni.
- Kiket várnak a tanácsadói állásokra?
- Négyszáz, különböző képzettségű munkatársra számítunk, ők november 20-ig adhatták be a jelentkezésüket. Az érdeklődés óriási volt: a négyszáz álláshelyre több mint négy és fél ezren pályáztak. A jelentkezők kiválasztásakor talán a legfontosabb szempont az, hogy a jelölt ismerje a helyi viszonyokat.
- Az évből hátralévő hónap mire elegendő?
- Az elképzelés régebben megfogalmazódott, sőt: a konkrét előkészületeket is megtettük, de ahhoz, hogy a kétmilliárd forintos keretösszeget erre a célra felhasználhassuk, meg kellett várnunk a zárszámadási, illetőleg a költségvetési törvény megszületését. Mostanra viszont már úgy tűnik, minden akadály elhárult a program elől, tehát még idén kiépülhet a foglalkoztatáshoz szükséges helyi infrastruktúra, befejeződhet a jelöltek kiválasztása, és véglegesíthető a számukra indítandó képzési program szakmai tartalma.