Miért(,) beteg a magyar piac?

A kérdés kétféle értelmezési lehetősége alapján feltesszük a kérdést, vajon a korábban vonzónak tekintett magyar részvénypiac saját hibájából vált-e kedvezőtlen befektetési lehetőséggé, vagy külső és belső körülmények együttállása és egyes részvények változó megítélése az oka az árfolyamok esésének.

A november végi helyzetben – a rendkívül kicsi tőzsdei forgalom és ereszkedő árak láttán – érdekes visszaemlékezni azokra az érvekre, amelyek alapján egy évvel ezelőtt viharos áremelkedés vette kezdetét a piacon. Akkoriban mindenki kiemelte a makrogazdaság javuló mutatóit, Magyarország közelgő EU-tagságát (a konvergenciát) és a vezető társaságok kedvező kilátásait. Egy év elteltével a magyar makromutatók az inflációs ráta kivételével mind regionális, mind globális összehasonlításban jónak mondhatók, az inflációért pedig jórészt külső tényezőket (nyersanyagárak és a gyengülő euró) okolhatunk – joggal. Tavaly év végén a külföldi tőke beáramlása idézte elő az áremelkedést; a piac most is nagyon várja a friss tőkét – különösen, hogy hónapok óta csökken a magyar részvényekbe fektetett külföldi tőke nagysága (ezt mutatják az MNB adatai is).

Elmondhatjuk, hogy „nem rajtuk múlik”. Döntő részben nem a magyar társaságok döntési hatáskörébe tartozó tényezők, hanem külső hatások miatt alakult úgy, hogy a november végi helyzetben igen kevesen várnak már az idén „Mikulás-ralit”. A külföldi befektetők megítélése változatlanul nagyon fontos a hazai áralakulás szempontjából, még ha kissé csökkent is összesített tulajdoni részesedésük. Egész Európára jellemző, hogy a tőke még mindig az USA felé áramlik. Bár az óceán túlsó partján is mutatkoznak a gazdaság lassulásának jelei, annyi bizonyos: ha az USA-ban gondok adódnak (például az olajárak emelkedése), az Európát sem hagyja érintetlenül. Úgy tűnik, a befektetők emiatt inkább elhagyják a részvénypiacot, mintsem Európába csoportosítsák át tőkéjüket. Ennek következményét az euró gyengülésekor jól tapasztalhatjuk. Magyarországra nézve pedig a rossz hír az, hogy ha a német vagy francia részvények sem elég vonzóak, a magasabb kockázati szintű lengyel vagy magyar részvények még kevésbé. (Néhány index éves, dollár alapú hozama: DJIA: –7 százalék, DAX: –11 százalék, Nasdaq: –33 százalék, BUX: –33 százalék.)

Ha már felmerült Lengyelország, nem mehetünk el szó nélkül egy újabb, szintén a társaságoktól független tényező mellett, ez pedig a részvénypiac mérete. Varsóban 210, Prágában 147 jegyzett társaság papírjaival kereskedhetnek a befektetők, s még ha alvó részvények találhatók ott is, a régiónkban befektetni kívánók e szempont alapján nem feltétlenül választják a budapesti tőzsdét. (Összehasonlításul ismét dollár alapú éves hozamok: WIG20: –19 százalék, PX50: –20 százalék, BUX: –33 százalék.) Újabb, a nyugati befektetőket bizonyosan elbizonytalanító fejlemény az orosz tőke megjelenése Magyarországon. Már tény, hogy orosz társaságok érdeklődnek a magyar vegyipar iránt, sokak szerint pedig lesz még folytatás, akár újabb tőzsdei cégek felvásárlásával is.

Nem kedvez a jelenlegi hangulatnak, hogy a tőzsde szinte mindegyik vezető részvényének vásárlása ellen említhető kisebb-nagyobb kockázati tényező – és szinte mindegyik az adott társaság szempontjából külső, nehezen befolyásolható. A Matáv a távközlési szektor egészének romló kilátásait szenvedi, a MOL esetében a gázárak politikai szempontokat előtérbe helyező szabályozása tántorítja el a befektetőket. Az OTP a Postabank megvásárlásával vehet magára nehéz terhet, a vegyipar esetében az orosz tulajdonosok megjelenése és ezzel párhuzamosan az átláthatóság vélt romlása zavarja a befektetőket.
Annyit azonban minden romló külső tényező dacára kijelenthetünk, hogy a legtöbb magyar részvény, köztük olyan vezető társaságok papírjai, mint az OTP vagy a Matáv, elemzői szemmel a közelmúltban már túlzott mértékben veszítettek értékükből.

Végül, mi lehet a fentiek konklúziója? Ha jórészt külső körülményekben keresendők a részvénypiac gyengélkedésének okai, akkor a javulást is innen várhatunk: kedvezőbb globális részvénypiaci helyzettől, barátságosabb kormányzati lépésektől, a hazai részvénypiac fejlődésétől – de természetesen a hazai társaságok javuló nyereségességétől is.

Török Bálint

*
Befektetői iskola

Változások a BÉT-en – új kategóriák

A BÉT Tanácsának novemberi ülésén támogatta azokat a terveket, melyek szerint 2001 márciusától módosulna, egyszerűsödne a tőzsde kategóriarendszere. Az első kategória a feltételei (például minimális közkézhányad, tulajdonosok minimális száma) szerint a jelenlegi A és B között helyezkedne el, míg a második a jelenleg sem túl szigorú C kategóriánál is enyhébb követelményeket (legalább 25 tulajdonos és legalább 100 millió forint kapitalizáció, féléves beszámolás) támasztana a bevezetést fontolgató társasággal szemben. Emellett a BÉT a technológiai részvények számára külön szegmenst alakítana ki. A tervek egyértelmű célja, hogy vonzóbbá tegyék a tőzsdét a hazai társaságok számára – hiszen tény, hogy csak egy szűk kör él a nyilvánosság lehetőségével. A tőzsde vezetése más eszközökkel is igyekszik népszerűsíteni a piacot – elismerve a befektetők igényeit a jegyzett részvények számának növelésére. Jelzésértékű gesztus, hogy a tervek szerint megszűnne a bevezetési díj, valamint hogy hamarosan konferencián mutatják be a nyilvános társasággá alakulás és tőzsdei bevezetés, a tőzsde mint finanszírozási lehetőség előnyeit.

Természetesen a tőzsdei jelenlét így is költségekkel jár az adott társaság számára, de éppen a nagyfokú nyilvánosság teszi lehetővé a bevezetés egyik lényegét, a későbbi nyilvános tőkebevonást, valamint adott esetben a gyors tulajdonosváltást.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo