Mi van mögötte? - Üzletek, amelyek az árfolyamokat mozgatják

Miért érdemes egy hazai kisbefektetőnek is nyomon követnie a nemzetközi tőkepiacok és szereplőinek történéseit? Mert közvetlenül és közvetetten a budapesti tőzsde és papírjainak mozgása is jelentős mértékben ezektől függ. Összefoglalónk – természetesen a teljesség igénye nélkül – a befektetési alapok menedzsereinek döntéseit befolyásoló híreket veszi sorra.

Az utóbbi hónapokban a hazai makrogazdasági adatok csak rövid időre voltak képesek eltéríteni a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) aznapi mozgását a világpiacitól. Hiába mondjuk tehát, hogy jelentősen csökkent a külföldi befektetők érdeklődése a hazai papírok iránt - ez egyébként igaz, hiszen az 1-3 milliárd forintos napi átlagos forgalom valóban csekély -, a piaci hangulat mégis Amerikától, néha Európától függ. S miután az ismert okok miatt (lásd a Piac és Profit korábbi számait) egy éve igencsak vérszegény a BÉT, a befektetők, az alapok és a brókerházak egyre inkább a nemzetközi piacok felé nyitottak.

Az MSCI módosulása

A befektetési alapok menedzsereinek döntéseit befolyásoló nemzetközi indexek közül a napokban módosult a Morgan Stanley MSCI mutatója. A szakmai ok: kapitalizáció helyett közkézhányad alapúvá változott az indexben szereplő papírok súlyozása. Ez a számításba jöhető magyar papírok közül a Matávot kedvezőtlenül, míg az OTP-t kedvezően érintette. E hír hatására csökkent a Matáv árfolyama.
A következő hetekben értékeli majd a piac a Danubius újabb vásárlását, hiszen a szállodaóriás megvette a szovátai gyógyüdülő-központot.
Igen kellemetlen helyzetbe került a vártnak megfelelően jó negyedévet produkáló Richter Rt., ugyanis első fokon, nem jogerősen elvesztette a legnagyobb amerikai gyógyszergyártó, a Pfizer által indított perét a Normodipin jogszerű használatáról. Az ügy szakmai szempontból összetett, és még korántsem lefutott, de a nemzetközi piacon mindenképpen érdeklődést vált ki. Ám mert a Richter menedzsmentje felkészült, látszólag nem érte őket váratlanul az elsőfokú döntés, készek a válaszlépésre, illetve a gyors megoldásra, ezért a tőzsdei piac nem értékelte le a papírt.

Akik túlköltekeztek

Mindeközben a nemzetközi piacokat két szektor hírei határozzák meg. A telefónia és a technológia. Főként az utóbbi esetében vélekednek úgy az elemzők, hogy amint az amerikai gazdaság recessziótól való félelmének vége, ismét extraprofitot produkálnak a jórészt megfeleződött technológiai részvények.
A telefóniában a harmadik generációs mobil szolgáltatási koncessziókat már oly mértékű díjak ellenében kínálják az országok, hogy a telekommunikációs óriások többsége is racionalizálásra kényszerült. (Erről lásd cikkünket a 62. oldalon!) A British Telecom elkeseredetten küzd struktúrája átalakításával, és adósságállományának csökkentésével. Ennek érdekében egyes leánycégeinek eladása is felmerült, például az AT&T-vel közös vállalatuk, a Concert újabb szolgáltatási üzletágakat kaphat, amely révén egy piaci óriás születhet. A BT egyébként a japán piacon a mobil telefóniában is érdekelt, amely piac az európaitól igen eltérő szokásokkal rendelkezik.
Az árbevétele alapján a világ legnagyobbjának tartott japán NTT (Nippon Telegraph & Telephone Corp.) a második pénzügyi félévben ismét nyereséges lett, mivel mobiltelefon-üzletágának pozitív eredménye sikeresen ellensúlyozta a vezetékes telefonok piacán bekövetkezett térvesztést.

Régiónk meghatározói

Térségünkben - tulajdonosi jelenléte miatt - erősen meghatározó a Deutsche Telekom. A Matávon, a Hrvatske Telecomunikacijén, a Slovenske Telekomunikácien kívül részesedései vannak a cseh, az ukrán és orosz vezeték nélküli piacon is. Erőteljesen növeli mobil jelenlétét, az amerikai felvásárlási célpontok konszolidációja révén a T-Mobil a világ első számú GSM-szolgáltatójává válhat. Az anyacég erőteljes terjeszkedése mellett a Matávnak, sajnos, a régióban kisebb pozíció juthat, és ha figyelembe vesszük, hogy a hazai piac a liberalizáció küszöbén áll, akkor érthető, ha a Matáv papírja esetén is óvatosabbak az elemzők, bár az utóbbi időben a sikeres Maktel-vásárlás erőteljes eredményjavulási reményekkel kecsegtet.
Régiónk meghatározó piacán, Lengyelországban a lengyel Telekomunikacja Polska SA (TPSA) mérlegéből kitűnik, hogy a cég elsősorban a vezetékes távközlésben nagyon erős, ám az első negyedévében 14 százalékkal növelte eladásait főként a mobiltelefonok értékesítése révén. A TPSA-ban kisebbségi részesedése van a France Telecomnak, de a cég privatizációja folytatódik, az ügyletben a lengyel kormány tanácsadója a Credit Suisse First Boston.

A nagy nemzetközi társaságok élete is pezseg. Az Ericsson például romló eredménye láttán arra a következtetésre jutott, hogy mobil üzletágát önállóvá teszi, és szövetséget köt a Sonyval. Az első negyedévben sok befektető kedvence volt a világ vezető mobilgyártója, a finn Nokia. A cég saját előrejelzését is meghaladó eredményt ért el 3 hónap alatt, és ezt az árfolyam emelkedése hűen tükrözte is.

Kecskeméti judit

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo