Nem hozott áttörő változást az idei első félév a Budapest-központú magyar irodapiacon, s az év első három hónapjában tapasztalható túlkínálat a félév végére sem mérséklődött számottevően. Ez a piacot évek óta determináló kínálati nyomás – a Gazdaságkutató Rt. és a Wallis Ingatlan Rt. közelmúltban megjelent közös piacelemzése szerint – azt mutatja, hogy a fejlesztő-beruházó cégek sokáig nem akarták tudomásul venni a piac telítettségét. Újabb és újabb irodaprojekteket indítottak. Igaz, a 2002 végén, 2003 elején még akár 150 ezer négyzetméterre is becsült idei irodafejlesztésekből az év végéig várhatóan csak 80–100 ezer négyzetméter valósul meg.
Enyhül a bérleti díjakra nehezedő nyomás
A beruházások visszaesése azonban még nem jelenti azt, hogy a piaci túlkínálat a következő 12 hónapban megszűnne. Bár a forgalmazók reménykednek. Szerintük a jövő év májusi uniós tagsággal a ma még kihasználatlan területeknek egy része bérlőre találhat. Adataik arról tanúskodnak, hogy az irodák eladási árai 2003 második negyedévében 2 százalékkal emelkedtek, s az elkövetkező egy évben a négyzetméterárak további 4 százalékos növekedése várható. Mindez magával hozza a kihasználatlansági ráta további, 2-3 százalékpontos javulását is – állítja a DTZ Hungary és a Biggeorge’s, hozzátéve: a hazai irodapiac az elkövetkező hónapokban újra erőre kaphat. Várhatóan a bérleti díjakra nehezedő nyomás is enyhülni fog, és ennek jelei 2004-ben már érzékelhetők lehetnek.
Az A kategóriás irodaépületek jelenleg 14–16 euró/négyzetméter körül bérelhetők, a kiemelt színvonalú és magas presztízsértékű házakban azonban ez a díj eléri a 18 eurót. A „B” kategóriás épületek havi bérleti díja 10–13 euró/négyzetméter.
Kedvezmények csökkentik az árat
A nominális bérleti díjak csökkenésének lelassulása mellett az utóbbi időszakban fokozatosan megnőtt a bérlőknek nyújtott különböző kedvezmények szerepe. Gyakran szerepelnek a bérleti szerződésekben különböző hosszúságú bérletidíj-mentes időszakok, de az sem ritka, hogy az épülettulajdonosok átvállalják a bérelt irodaterületek kialakítási költségeinek egy részét. Ez viszont azt jelenti – vélik a Biggeorge’s Ingatlantanácsadó Rt. elemzői –, hogy akinek mostanában jár le a szerződése, annak érdemes ezen az alacsony bázison a lehető leghosszabb távú szerződést megkötnie.
Az újonnan kibérelt és a keresett irodaterületek átlagos mérete – a múlt év első felében érzékelt tendencia folytatásaként – tovább csökkent. Az említett piacelemzések adatai alapján összességében nőtt az 1000 négyzetméter alatti irodaigénylések aránya, s ezen belül a bérbe vett átlagméret 720 négyzetméter körüli volt. Bár a különböző kormányzati szervek és intézmények igénylőként továbbra is jelen vannak a fővárosi irodapiacon, a korábbiaktól eltérően, ma már nem 5–10 ezer négyzetméternyi irodát keresnek, illetve a döntési időszakuk legtöbbször elhúzódik.
A pénzintézeteknek gyakran saját tulajdonuk van
Az elmúlt félévben több cég – főként pénzintézet – döntött úgy, hogy saját tulajdonú irodaingatlant alakít ki, de ennek a tendenciának a felerősödését mégsem várják a szakemberek.
A keresleti trendek szintén nem változtak az eltelt hat hónapban számottevően: továbbra is a korszerűtlenebb épületekből a modern irodaházba költöző vállalatok jelentik a relatív többséget.
Magához térő irodapiac
Az elmúlt évek jellemző túlkínálata után kevesebb új irodaház épül, és lassan ismét bővül a kereslet a fővárosban és környékén. Így a négyzetméterenkénti irodabérleti díjak várhatóan megmaradnak a jelenlegi 10–15 euró körül, és a kihasználtság is kedvezőbben alakul. Az év első fele azonban még nem hozott áttörő változást.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.