Sokan a PSA-t a szolgáltatócégek számára létrehozott vállalatirányítási rendszernek tekintik. Az egy kategóriába sorolás azonban véleményem szerint nem teljesen helyénvaló, mert a két rendszer használhatósága között jelentős különbségek vannak tájékoztat bennünket Sükösd Balázs. A piacon ismert ERP rendszerek jóval bonyolultabbak, ennélfogva sokkal idő- és költségigényesebb testreszabást kívánnak, mint a PSA-k. A PSA-k gondolkodása a projektekre és az emberi erőforrásokra fokuszál, míg az ERP a tömegszerű termelést és a monetáris, illetve materiális erőforrások kezelését részesíti előnyben.
A termelő vállalatok informatikai rendszerei, az ERP-k főleg a gyártási folyamattal és annak pénzügyi lekövetésével foglalkoznak. Ezért kevésbé vagy egyáltalán nem tudnak a vezetők számára olyan kérdésekre válaszolni, hogy például ki a felelős egy-egy munkáért, ki a legalkalmasabb egy adott cégnél az adott feladat elvégzésére veszi át a szót Zimmer András. A PSO-k elsősorban szellemi szolgáltatásokat nyújtanak ügyfeleinek, projektjeik változatosak, nem mechanikusan ismétlődőek. Működésük projekt alapú, legfontosabb erőforrásuk a tudás, azaz végső soron a szakértői idő. Az általuk használt informatikai rendszernek tehát támogatnia kell például azt is, hogy egy adott projekthez a cég a leghatékonyabb projekt-teamet tudja összeállítani, azaz a legjobb képességű munkatársak végezzék el a legfontosabb feladatokat. A cég ugyanis így tudja az elvégzendő projektek portfólióját úgy összeállítani, hogy az a legnagyobb üzleti értéket hozza létre. Egy PSA rendszer segítségével ezenkívül az is biztosítható, hogy a projektek megvalósítása során felhasznált, illetve újonnan létrehozott tudás megmaradjon a szervezetben, és az egyes munkatársak esetleges eltávozásával se vesszen el. Az is komoly feladat elé állítja a szolgáltatócég vezetését, hogy a jövőben mekkora mennyiségű és milyen típusú feladatot vállalhat el, milyen határidőkkel. Tehát a számukra készült informatikai irányítási rendszernek a jövőt és a dinamikus változást is tudnia kell modellezni, nem elegendő a jelen eseményeit követni, rögzíteni.
Ha a PSA képes megmondani, hogy egy adott feladatra ki a legalkalmasabb, akkor arról is informálhatja a vezetőket, hogy hol vannak kihasználatlan emberi kapacitások. Tehát humánerőforrás-menedzselést is képes ellátni?
Igen. A rendszer humán erőforrás alapú projektekben gondolkodik, mivel elsődleges erőforrásként az idővel és a tudással dolgozik. Szemben a hagyományos termelésirányítási rendszerekkel, amelyek az anyaggal és a tőkével számolnak, azok mozgására építik a folyamatokat magyarázza Zimmer András. A PSA-kat dinamikus környezethez tervezték; a folyamatos változást nemcsak követni képes, hanem működtetni, irányítani is. Munkaeszköze az ember, nem pedig a gép és az anyag.
Egy nagyon lényeges különbségről még nem beszéltünk, amely talán a legérthetőbb módon különbözteti meg a PSA-t a hagyományos vállalatirányítási rendszerektől. A PSA kifejezetten az üzleti szolgáltatócégek, illetve belső szolgáltatórészlegek számára készült, veszi át a szót Sükösd Balázs , ahol a legfontosabb vagyon a munkatársak felhalmozott tudása, tapasztalata, munkaideje, valamint kapcsolatrendszere. Ilyen PSO-k például az információtechnológiai (IT) szolgáltató-, fejlesztő- és integrátorcégek, belső IT-részlegek, a vezetési és üzleti tanácsadók, a mérnökirodák, a PR- és reklámügynökségek, valamint a nagyvállalatok különböző belső szolgáltatóegységei. A PSA-k komplex tranzakciók vezénylésére használhatók eredményesen, szemben az ERP rendszerekkel, amelyek nagyszámú, mechanikus tranzakciók kezelésére alkalmasak. A PSA nem elszámolási (könyvelési) alapon gondolkodik, hanem irányítói szemléletű, a vezetők döntéseit szolgálja ki. Célja nem elsősorban a múltbeli események rögzítése, hanem a jövő előrevetítése.
Viszont sokkal gyorsabban bevezethetők, mint az ERP-k, amelyek mivel azok nagyon általánosan alkalmazható rendszerek igen hosszú idő alatt és drágán szabhatók testre. A PSA-k implementálása a legbonyolultabb esetekben is csak néhány hét fűzi hozzá Zimmer András, az E-Group tanácsadója, a PSA rendszerek kiváló ismerője.
Az E-Group nagyon fiatal, s talán emiatt is rendkívül innovatív cég. Mik a tapasztalataik, a hazai vállalatok mennyire nyitottak az új technológiák alkalmazására, mennyire értik az idők szavát, a szükséget, nyomást a váltásra, a fejlett informatikai rendszereik kiépítésére, illetve azok alkalmazására?
Az E-Group Hungary Rt. nem csak a PSA rendszerek kiépítésével foglalkozik. Három üzletágunk működik. Ezek közül az egyik a Blue Business Line, mely a cégek üzleti folyamatainak menedzselésére, multi-projekt irányítására szakosodott az informatika eszközeivel és metodológiájával. Ezen a területen kívánunk Magyarországon és a régióban is piacvezető pozícióra szert tenni. Tapasztalataink sokkal régebbről származnak, mivel az E-Groupot alapító cégek jelentős referenciát gyűjtöttek össze az e-bizniszben. Úgy látjuk, hogy a hazai piac rohamosan bővül, a nyitottság rendkívül nagy, s az új gazdaság már befészkelte magát nemcsak a multinacionális hátterű cégek, hanem a közepes nagyságú vállalatok vezetőinek gondolkodásába is. Az új gazdaság fejlődése hamarosan eljut odáig, hogy a modern vállalatvezetési technológiák alapkövetelménnyé válnak: nem is olyan sokára kiszorulhatnak a gazdaság fősodrából azok a cégek, amelyek nem teszik elég gyorsan magukévá a PSA által közvetített gondolkodásmódot állapítja meg Sükösd Balázs, az E-Group Rt. értékesítési vezérigazgató-helyettese.
*
Az E-Group Hungary Rt. hazai alapítású cég, létrehozói a szoftverfejlesztés, a vezetői tanácsadás, valamint az interaktív kommunikáció területéről hozott tudásukat és hét évre visszatekintő, e-business-szel kapcsolatos tapasztalatukat rakták össze egy jelentős tőkebevonás kíséretében (a 3TS Venture Partners közreműködésével). Az új gazdaság szakértői vállalataként pozicionálták magukat, és azt tartják, az Üzleti Folyamatok Automatizálása területén, régiószinten is, specialisták. A meghatározó szerepre törő e-business szervezetben a három terület összegződött szakértelme, unikális szolgáltatásként jelenik meg. A 70 fős cég nemcsak itthon, hanem 7 európai országban és a tengerentúlon is jelentős referenciákkal rendelkezik. Vállalatuk három, színnel is jelölt üzletágra tagolódik.
Blue Line: Üzleti Folyamatok Automatizálása és Multiprojekt-irányítás
Bordeaux Line: Pénzügyi Tranzakciók és Adatbiztonság
Orange Line: Vállalati Tudás- és tartalommenedzsment
Az utóbbi területen cégeknek építenek inter- és intranetes portálokat, amelyek designjának a tervezését és az on-line marketing-tanácsadást is szakembereikkel végeztetik el.
Központban az emberi erőforrások, a projektek s a tudás
Az üzleti szolgáltatócégek (angolul: Professional Services Organization, vagyis PSO) működése nagymértékben eltér a gyártó, illetve pénzügyi tranzakciókra szakosodott cégekétől, mert szolgáltatásaik jellemzően szellemi tevékenységek, ezért itt a legfontosabb erőforrás a tudás. A tudás, a szakértelem irányítása, vállalatirányítási rendszerbe foglalása pedig egészen más logikát kíván, mint a termelőtevékenységet támogató rendszereké (ERP). A Professional Services Automation rövidített és így népszerűvé vált nevén: PSA igen nagy karriert futott be azokban az országokban, ahol nálunk előrébb járnak a vezetéstámogatási rendszerek alkalmazásában. A magyar fordítása szerint Szolgáltatásirányítási Rendszernek nevezett szoftverrendszert célzottan a szolgáltatócégek irányítására fejlesztették ki, s hihetetlen népszerűségét hiánypótló szerepének köszönheti. A PSA népszerűségének okairól, alkalmazásának előnyeiről, más vállalatirányítási rendszerektől való eltéréseiről az E-Group Hungary Rt. képviselőivel Sükösd Balázs értékesítési vezérigazgató-helyettessel és Zimmer András tanácsadóval beszélgettünk. Az üzleti folyamatok informatikai támogatása, automatizálása területén nagy tekintélynek örvendő hazai szervezet nem véletlenül jósol ennek az üzletágának gyors felfutást.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?