A Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Programnak (HEFOP) kizárólag a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) pályázataihoz kapcsolható kiírása, a HEFOP 3.4.1két képzési területet támogat.
A támogatott képzési területek
Egyfelől az általános, a dolgozók munkakörében közvetlenül nem alkalmazható, és más munkahelyen is használható tudás megszerzésére, például a számítógép-kezelői vagy adminisztrációs tréningekre kérhető. Másfelől pénz igényelhető a konkrét szakterületre vonatkozó, úgynevezett speciális képzésekre is. Fontos kikötés, hogy a képzésbe bevont alkalmazott munkaszerződése határozatlan időre szóljon. Egyébként nemcsak a GVOP-s projektben is közvetlenül érintett dolgozók vonhatók be, hanem – főként az általános képzések esetében – akár az adminisztrációs személyzet is.
A pályázaton indulhatnak a mezőgazdasági főtevékenységet nem végző egyéni vállalkozók, a jogi személyiségű, illetve azzal nem rendelkező gazdasági társaságok és a szövetkezetek. Pályázni nemcsak egyénileg, hanem akár egyszerre több, egyenként maximum hattagú konzorcium részeseként is lehet. Ez esetben a cég a kedvezményezettek és nem a szó szoros értelmében vett – a projektet bonyolító és ezért felelősséget vállaló koordinátor – pályázók közé sorolandó. Projektkoordinátori szerepet egy cég azonban egyszerre csak egy pályázat esetében vállalhat.
A saját erő a GVOP-hoz hasonlóan saját pénzeszköz, hitel vagy tőkeemelés lehet, azonban a biztosíték nem a szokásosnak mondható bankgarancia, hanem egy azonnali beszedési megbízás a pályázati kiírást menedzselő Európai Szociális Alap Nemzeti Programirányító Iroda (ESZA) Kht. javára.
Támogatható költségek
Az igényelhető támogatás 1,05 és 18 millió forint között mozog, az általános képzések elszámolható költségeinek 60 százaléka támogatható, ami bizonyos feltételek – például a hátrányos helyzetű személyek képzése – esetén legfeljebb 30 százalékponttal nőhet. A speciális képzések költségeinek 35 százalékára igényelhető támogatás, ami az előbbivel megegyező feltételek esetén további 20 százalékponttal megtoldható.
A képzést végezheti oktatásszervező cég vagy belső munkatárs, ha szerepel a megyei munkaügyi központok nyilvántartásaiban. A projekt támogatható költségei között elszámolhatóak a képzést nyújtó, illetve a kapcsolódó kiegészítő tevékenységet végző személyek bére vagy megbízási díjai és járulékai; a képzésbe bevont alkalmazottak bére és közterhei; teljes belföldi útiköltségük, napidíjuk belföldi hivatalos kiküldetés esetén; a gépjárműbérlet.
A HEFOP 3.4.1. a képzéshez kapcsolódó kis értékű eszközök beszerzését is támogatja a projekt összköltségvetésének 30 százalékáig, így elszámolhatók oktatási segédeszközök, irodafelszerelések, a képzésbe bevont számítógépek bekerülési ára, de nem igényelhető támogatás számítógépes hálózatok vagy nagyteljesítményű számítógépek vásárlására. Használt eszköz csak különösen indokolt esetben szerezhető be.
Különös figyelmet érdemel a harmadik féltől megrendelhető, a képzéshez közvetlenül kapcsolódó, támogatható szolgáltatások köre, amelyek a tananyag fejlesztésétől, felmérések, kutatások, tanulmányok, kiadványok, brosúrák készítésén át rendezvények vagy akár teljes kommunikációs kampányok szervezéséig terjed. Továbbá elszámolhatók a közbeszerzési eljárások lebonyolításának, továbbá a fordításnak és tolmácsolásnak a költségei.
Kinek éri meg?
A HEFOP 3.4.1 kiírásra beküldendő formanyomtatvány és mintegy másfél tucat melléklete adminisztrációigényesebb, mint a kisebb, pár millió forintos költségvetésű GVOP-pályázatok. Tehát – bár a pályázat a versenyképességi operatív program kiírásainak döntő többségéhez kapcsolható – a költséghatékonyság és a szükséges pluszadminisztráció szempontjából a HEFOP 3.4.1 inkább a nagyobb projekteket favorizálja. Elsősorban a beruházásösztönzés területén fejleszthető logisztikai és regionális vállalati központok, az ipari és innovációs infrastrukturális fejlesztések esetében kifizetődő egy nagyobb ívű képzési program. Ugyanakkor a kiírás lehetőségeket rejt az információs társadalom témakörben meghirdetett e-gazdaság, e-kereskedelem fejlesztési célú pályázatai esetében is. A pályázatot a kapcsolódó GVOP-s projekt benyújtása előtt, azzal párhuzamosan, de akár a pozitív döntés megszületését követően is be lehet nyújtani az ESZA Kht.-hoz, az elbírálásra minden esetben a nyertes „főprojekt” kihirdetése utáni két hónapban kerül sor.
Wagner Péter pályázati szakértő
Költs a tanulásra!
A versenyképességi operatív program tizenöt pályázati kiírása mellé kiegészítő támogatás igényelhető a beruházás humán oldalának fejlesztésére. A Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program keretein belül meghirdetett kiírás közel 12 milliárd forintos, 2006-ig nyitott keretéből – a kiíró Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium reményei szerint – mintegy százezer fő sikeres képzése valósítható meg.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?