Kisvállalati kategóriában, nemzetközi mércével

A Johnson & Johnsonból – amikor az 1998-ban elsorvasztásra ítélte – egy szállítási szerződéssel szállt ki a nemzetközi fúzió révén hozzákerült egri Sanatmetal, és ma már a cég stratégiai beszállítója. Farkas József tulajdonos-ügyvezető szerint ez a legjobb bizonyíték arra, hogy az elmúlt tizenkét évben érdemes volt többször is a teljes addigi egzisztenciáját kockáztatnia. A másik bizonyíték pedig alighanem a miniszterelnöktől a közelmúltban átvett Nemzeti Minőség Díj, amit kisvállalati kategóriában ők kaptak meg.

Fordulatos történet a kisvállalati kategóriában idei Nemzeti Minőség Díjas egri Sanatmetálé. Farkas József – aki ma a cég többségi tulajdonosa – egy válsághelyzetben lévő állami vállalatot jött megmenteni 1991 decemberében. Első intézkedéseinek egyike az volt, hogy a cég „saját kezébe” vette a piacot, hiszen még belföldre is a OMKER-en keresztül értékesített, így egyáltalán nem találkozott a vevőkkel, és nem ismerte az igényeiket. Ehhez képest ma az egyik legnagyobb erősségük a vevőközpontúság, amit multinacionális partnereik is elismernek. A másik az innováció – amire természetesen visszatérünk –, a harmadik pedig a cég mind a százhúsz dolgozójának bevonása a fejlesztésekbe és egy olyan munkaszervezési és ösztönzési rendszer, ahol valamennyien azt érzik: együtt sírunk, együtt nevetünk. Az utóbbi években több okuk van a nevetésre.

Amit az egyetemen tanult, a cégnél bevezette

Fordulatos a cég tulajdonosi hátterének története is. 1967-ben Heves Megyei Finommechanikai Vállalat néven alakult meg, miként az országban a kéttucatnyi többi finommechanikai vállalat. Már akkor is gyártottak implantátumokat – ma ez a fő profiljuk – és mindenféle orvosi terméket, illetve egészségügyi bútorokat.

A privatizációs folyamat 1992-ben kezdődött, amikor az állami vállalat először állami tulajdonban lévő kft.-vé alakult, majd egy nyolcfős menedzsment vásárolta meg a többségi tulajdoni hányadot – ahogy Farkas József emlékezik, „nem sikerült MRP-vel, és saját ingatlanjainkra jegyeztettük be a kölcsönökhöz a jelzálogot” –, de az egri önkormányzat kisebbségben még benne maradt. Ekkor kezdődött meg a cég tényleges átalakítása.

– Az eredeti szakmám tervezőmérnök, és amikor a szervezeti rendszerünk átalakítása zajlott, párhuzamosan a Budapesti Műszaki Egyetem gazdaságmérnöki kiegészítő szakára jártam – meséli a vezérigazgató. – Mondták is a munkatársaim, amikor bejelentettem valami újat, hogy na, a főnök megint mit tanult!

Megtanulta többek között azt, hogy mit jelent és miként működik egy hatékony, számítógépes hálózatra épített vezetői információs rendszer. Munkatársaival megteremtette a közvetlen vevőkapcsolat és termékfejlesztés feltételeit, a termelésben pedig bevezették a minőségbiztosítást, ekkor még tanúsítás nélkül.

– És nagyon elégedettek voltunk magunkkal – folytatja Farkas József –, egészen 1994-ig, amikor az ITDH segítségével kijutottunk egy nemzetközi szakkiállításra. Ahol rádöbbentünk: ami a megyénkben új és korszerű, ami országosan élenjáró, az a világban bizony balkáni. Valóban sokat javult az előző két évben a termékeink minősége, de a csomagolása, a megjelenése a nyugati versenytársakéhoz képest gyenge volt. Hogy csalódtunk-e? Inkább úgy mondanám, szembenéztünk önmagunkkal, reálisan értékeltük a munkánkat, és a korábbinál feljebb tettük a mércét.

Ennek ismét hamarosan meglett az eredménye. A cég 1995-ben, Magyarországon az elsők között, megszerezte az ISO 9001-es minőségbiztosítási tanúsítványt, és úgy alakította tovább a kínálatát, hogy egyre többen érdeklődtek utána a világból.

Ami nem tartozik össze, külön kell választani

És nem telt bele sok idő, jött a következő felismerés: a bútoripar és az implantátumok gyártása annyira távol esik egymástól, hogy a két tevékenységet szét kell választani. Az egészségügyibútor-gyártás tehát 1996-ban Sanatmöbel néven kivált – jelenleg is eredményesen működik –, és kivált vele két tulajdonos.

A megmaradó részleg pedig felvette a Sanatmetal nevet. S hamarosan annak ellenére kiszorította a hazai implantátumpiacról a korábbi piacvezető Synthest, megszerezve a 80 százalékos részesedést, hogy az akkori adószabályok – a 25 százalékos áfával szemben az import után fizetendő 12 százalékkal – kifejezetten sújtották a magyar gyártókat.

– Rengeteg időt és energiát fektettünk bele, hogy ez az adószabály megváltozzék, és miután mi magunk már feladtuk, egy-két év múlva tőlünk függetlenül megoldódott – mondja az igazgató.

A cég kettéválásakor a Sanatmetalnál maradt minden korábbi hitel és teher, illetve egy menetközben szerzett Volkswagen szakszerviz.

Hogyan tovább? A nemzetközi kiállításoknak és az ekkor már jelentkező exportnak köszönhetően még ugyanebben az évben kaptak egy tisztességes ajánlatot a franciás nevű, de angol–amerikai De Puytől, akivel 51–49 százalékos vegyesvállalatot alakítottak. A protéziseket gyártó De Puynek százvalahány cége volt már a világban, és éppen a sebészeti implantátumok hiányoztak a palettájáról.

– Olyan, több száz milliós beruházások indultak meg, amiről korábban csak álmodozhattunk – mosolyog Farkas József. – És igazán kinyílt előttünk a világ. Hiszen a munkatársaink utazhattak, láthatták, hogyan terveznek, dolgoznak és döntenek a világ másik felén a cég alkalmazottai. Ugyanakkor meg is nyugodhattunk, mert sem a szakmai tudásunk, sem a hozzáállásunk miatt nem volt szégyenkeznivalónk. Az pedig rendkívül inspirálóan hatott, hogy ha volt egy ötletünk, akkor megkaptuk a támogatást a megvalósításához. A külföldi partnereink annyira megbíztak bennünk, hogy egyetlen angol vagy amerikai vezetőt nem küldtek ide, annak ellenére, hogy bizony én magam akkor még nem beszéltem angolul, és tolmáccsal kellett tárgyalnom a Los Angelesben élő társ-vezérigazgatóval.

A magyar igazgató természetesen nem büszke a nyelvtudás egykori hiányára; amiért mégis elmesélte, hogy saját kellemetlen perceit, óráit állítsa a fiatalok elé példaként: mielőbb tanuljanak meg angolul!

A második kockázatvállalás, dollárban aláírt váltóval

De hol vannak a bevezetőben beígért fordulatok? Az eddigi ugyanis egy folyamatosan felfelé ívelő sikertörténet.

Valóban az, 1998-ig, amikor a De Puy fuzionált a Johnson & Johnsonnal. És a 90 ezer fős világszervezetben az akkor 90 fős egri Sanatmetal porszemnek bizonyult. A külföldi tulajdonostárs stratégiája megváltozott, és felajánlotta a kisebbségi magyar tulajdonosoknak, hogy ha akarják, vegyék meg a részüket.

– Nem volt könnyű döntés, hiszen a fejlesztésekhez tagi hitelekkel járultak hozzá, amelyeket első lépésben vissza kellett fizetnünk. Egykori tulajdonostársaim közül már csak Szabó Miklós maradt meg, aki a termelési igazgatónk – és aki saját elmondása szerint azt csinálja, amit a legjobban szeret –, és ő sem akart újra befektetni. Nekem pedig első hallásra fogalmam sem volt, honnan teremthetném elő a visszavásárláshoz szükséges összeget. Tíz éve dolgoztunk azonban már együtt a Budaconsult tanácsadó céggel, és végül ők segítettek a konstrukciót kialakítani. Életemben először találkoztam váltóval, amit ráadásul dollárban kellett aláírni, adtunk vissza gépeket, fizettünk termékekkel, vállaltunk bankhiteleket. A feleségem, aki közgazdász, végig mellettem volt, de persze neki is összeszorult egy kicsit a gyomra, amikor a bank a szüleinktől befogadó nyilatkozatot kért arra az esetre, ha minden vagyonunkat el kellene árverezni. Így utólag olyan szépen hangzik, hogy megérte kockáztatni, de akkor?! Egyébként tényleg megérte, amit az bizonyít a legjobban, hogy a Johnson & Johnsonból egy szállítási szerződéssel szálltunk ki, és ma már a stratégiai beszállítói vagyunk. Harmadszor hosszabbították meg velünk a szerződést azok, akik nem is olyan régen még el akarták a Sanatmetalt sorvasztani. Pedig a tulajdoni részük visszavásárlásakor még azt is kikötötték, hogy egy évig közvetlenül nem exportálhatunk, tehát versenyhátrányba kerültünk velük szemben, és csak 2000-ben kezdhettük el újra a piacépítést.

Vevőközpontúság és innováció

A Sanatmetal árbevételének jelenleg mintegy kétharmada származik exportból. Jelen van többek között Kínában, Dél-Afrikában, Mexikóban, Vietnamban és természetesen az Európai Unióban. Sikereik gyökere – ahogy a bevezetőben utaltunk rá – a vevőközpontúság és az innováció.

– Évek munkáját el lehet rontani egyetlen pontatlan vagy rossz minőségű szállítással, ezért minden lehetséges eszközt igyekszünk megragadni, hogy ilyen ne fordulhasson elő – szögezi le Farkas József. – Nem csak mi, legnagyobb vevőink is folyamatosan értékelik a Sanatmetal rugalmasságát, a szállítási képességét, a velük kapcsolatot tartó személy alkalmasságát. Legnagyobb partnereinkkel havonta tartunk telefonkonferenciát, ahol mindig egy előre megadott témakört beszélünk meg úgy, hogy itt nálunk és náluk is ott ül a kihangosított készülék mellett a nyolc-tíz kulcsember. De rendszeresek a személyes találkozások is. Jöjjenek a vendégeink a világ bármely pontjáról, megvan a menetrendje, hogy milyen előadásokkal, milyen módon mutatjuk be a termékeinket, üzemünket.

Miután a Sanatmetal termékeinek többsége saját fejlesztés, az sem lenne kis dolog, ha csupán követnék a világ élvonalát. De ennél többről van szó: kutatásaikkal ők maguk jelentik az élvonalat. Varga Péter Pál gerincsebésszel, a budapesti Gerincgyógyászati Központ vezetőjével például olyan eljárást dolgoztak ki, hogy a szabadalmat a világ 47 százalékát uraló globális vállalat kéri tőlük, ám a részletektől még folynak a tárgyalások. És ilyen példa még sok van, annak az 1994-ben (!) megfogalmazott filozófiának köszönhetően, hogy „legyünk az egészségügy háttérbázisa és a magyar orvosok innovatőre”.

– A magyar orvosokban rengeteg ötlet van, amit mi, innovatív kis cégként igyekszünk kihozni belőlük, és úgy megvalósítani, hogy a világpiacon eladható termék legyen belőle. Az persze minden egyes beérő ötletnél felmerül, hogy magát a terméket adjuk-e el vagy a gyártási jogot. Egyelőre mi magunk szeretnénk a gyártást megszervezni, ehhez azonban egyre inkább kapacitást kellene növelni, ami újabb stratégiai döntést igényel.

A minőség díjért a pályázat megmérettetés volt

A Nemzeti Minőség Díj odaítélésének egyebek között van egy olyan kritériuma is, hogy milyen a cégnél dolgozók helyzete. Az igazgató egy megtörtént esetet mesél ennek érzékeltetésére:

– Egyik munkásunk hitelt kért az egyik egri bankfiókban, és amikor megmondta, hogy a Sanatmetalnál dolgozik, az ügyintéző megadta magát, ez elég garancia volt neki a visszafizetésre.

Az egri vállalat egyébként már 1994-ben is pályázott a minőség díjra, mert tudni szerette volna, hol tart. Ezután évről évre kitöltötték a szükséges teszteket, kiszámolták, hogy hány pontot érnének el az igen szigorú értékelés alapján, majd – egészen mostanáig – a fiókjukban maradt a pályázati anyag.

Nem haszon nélkül. 1995-től a korábbi csúcsos szervezeti hierarchiát megszüntették, és egy rugalmasabb, hatékonyabb, úgynevezett lapos szervezetet hoztak létre, minden egyes területen öt-hat fős maroknyi csapattal. A cégnél mintegy nyolcvan számítógép kapcsolódik korszerű hálózatba, a fizikai dolgozók is vonalkód segítségével viszik be a munkadarabok és végül a késztermékek adatait a rendszerbe. Minden információ percre kész a gyártásról: a ráfordított munkaidőről, az anyagfelhasználásról, a költségekről. A heti vezetői értekezlet azzal kezdődhet, hogy mennyi a rendelésállomány, mennyi a heti termelt érték, mennyi a kiszámlázott érték, hogy alakultak a szállítások, van-e valahol csúszás, rendben van-e pénzállomány, a kinnlevőség. Ha minden rendben van, mehet a napi munka a megszabott rend szerint; ahol gond van, ott gyorsan be lehet avatkozni.

Amikor az igazgatóval átsétálunk a háromszintes irodaházból az üzembe, feltűnik, hogy a helyiségek nagyobbik részét bérbe adják kisvállalkozásoknak.

– Tizenkét évvel ezelőtt a veszteséges állami vállalat az egész épületet lakta – mondja a vezérigazgató –, és mindenki folyton helyszűkére panaszkodott. Most egyetlen emeleten elférünk. Ennyit jelent a korszerű struktúra.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo