Kis pénzt kockáztató tőke

Ma is tőkehiánnyal küszködik a hazai kis- és középvállalkozások többsége. A kockázati tőke elvben megoldást jelentene számukra, a kedvező folyamatok azonban tavaly megtorpantak. A jelenlegi világdekonjunktúrát előbb-utóbb felváltó fellendülés kihasználásához javítani kell a magyar gazdaság tőke-, ezen belül kockázatitőke-vonzó képességét. Ehhez a korábbi állami közreműködés felülvizsgálatára van szükség.

A 90-es évek végére Magyarországon, regionális összehasonlításban, fejlett kockázatitőke-ágazat jött létre. Igaz, a nemzetközi adatokból ez nem derül ki, mert csak egy év ügyleteiről készült felmérés.

Eltérő becslések

A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) becslése szerint 1995-ben a magyar kockázatitőke-ágazat nagyságrendje 400 millió USD volt, ebből a befektetett tőke értéke 250 millió, a befektetésre váróé 150 millió dollár volt. 1998-ra a kockázatitőke-ágazat mérete elérte az 1,2 milliárd dollárt, ezen belül az előbbi megoszlás 780 millió, illetve 440 millió dollár értékű volt. Az ugyanerre az időszakra készített másik becslés, amelyet a magyar piacon is érdekelt egyik legtekintélyesebb nemzetközi kockázatitőke-befektetési alap, az Advent International munkatársai készítettek, ennek a méretnek mindössze a felét valószínűsíti; eszerint 1998-ban a csak Magyarországra szakosodott alapok tőkéje 300 millió dollár volt, míg a regionális alapoké 2,4 milliárd.

2001-re a kizárólag Magyarországon befektetni kívánt összeg – az Advent becslése szerint – 400 millió dollárra nőtt, s addigra hozzávetőleg 600 millió dollár értékű befektetésre került sor. A HVCA adatai alapján viszont a 2001 végéig befektetett kockázati tőke értéke közel 1 milliárd dollár értékűre becsülhető.
Az Advent szerint a regionálisan rendelkezésre álló összeg 2001 végére már 3,8 milliárd dollárra nőtt. Így a kelet-közép-európai befektetésekre rendelkezésre álló kockázatitőke-mennyiség 2002 első negyedévében a 20–35 milliárd dollár értékűre taksált teljes európai kockázatitőke-kínálat mintegy tizedét tette ki.

Követve a világtrendet

A magyarországi kockázatitőke-ágazat fejlődése jól követi a nemzetközi trendeket. A 2000-es év mind a tranzakciók számát, mind a befektetett tőke összegét, mind pedig a piacon aktív alapok számát tekintve rekordot jelentett. 2001-ben már azonban a kockázatitőke-befektetések világméretű visszaesése Magyarországon is éreztette hatását. Az 1999-ben 41 millió dolláros befektetési érték 2000-re 103 milliósra nőtt, 2001-ben viszont a HVCA statisztikája csupán 64 millió dolláros ügyletkötést regisztrált, s az 1999-es 12, majd a 2000. évi 47 ügylettel szemben ekkor csupán 28 befektetési akcióra került sor.

A világpiaci trendnek megfelelően 2000-ben a magyar kockázatitőke-ágazat is az új gazdaság felé fordult: az előző évit 150 százalékkal meghaladó összes kockázatitőke-befektetés 70 százaléka a telekommunikáció, a média, a szórakoztatás, az IT és az orvosi technológiák területén valósult meg. Felbukkantak már a régiót és a világpiacot is megcélzó befektetések, főleg az IT, az internet, a gyógyászat és biológia területén működő kezdő vállalkozások finanszírozásával.

A 2000. év igazi hazai újdonsága a korai – magvető és induló – szakaszban lévő cégek finanszírozásának megjelenése volt. Az erre szakosodott kockázatitőke-alapok száma a korábbi 2-3-ról 9-re emelkedett. A befektetések száma alapján az 1998. évi 10 százalékkal szemben 2000-ben 64, 2001-ben pedig már 71 százalék volt a korai szakaszban lévő cégek finanszírozásának aránya. Erőteljesen emelkedett az 1 millió dollár értéket nem meghaladó tranzakciók részaránya is a befektetések értékéből: az 1998. évi 0 százalékkal szemben 2000-re 55, 2001-re pedig 61 százalékos volt a részesedésük. A 2,5 millió dollár érték alatti befektetések pedig az összes finanszírozás közel 80 százalékát tették ki abban az évben Magyarországon.
A végrehajtott tranzakciók számát tekintve 2001-ben is a high-tech ügyletek domináltak, a befektetők óvatosabbá válását azonban már nálunk is jelezte, hogy a hagyományos ágazatokba befektetett tőke aránya az előző évhez képest – egy-két nagy értékű kivásárlás folytán – jelentősen megemelkedett. Lassuló gazdasági fejlődés idején átmenetileg mostohább sors vár a megújulást hordozó új technológiai vívmányok megvalósítását ígérő cégkezdeményekre. A kockázati tőke ekkor csak a tradicionális vállalatértékelési eljárások alapján is életképesnek tartott technológiai cégek finanszírozására vállalkozik.

Az expanzív szakaszban tartó cégeket fejlesztő tőke is erőteljesen növekedett 2000-ben. Az akciók száma ugyan nem volt magas, de a befektetési érték annál inkább. Ez a néhány jelentős – általában 5 millió dollár feletti – befektetés tette ki a finanszírozások értékének a felét. Ugyanez a tendencia folytatódott 2001-ben is, ahol még kevesebb, ám annál nagyobb egyedi értékű ügylet adta a hazai kockázatitőke-finanszírozás több mint 50 százalékát.

Állami feladatok

Valószínű, hogy idén Magyarországon is – a nyugati finanszírozási ügyletekhez hasonlóan – tovább növekszik a kivásárlási ügyletek részaránya, mivel mind a multinacionális vállalatok, mind a regionális befolyásra törő magyarországi nyilvános cégek profiltisztításba, tevékenységalapú reorganizációba kezdtek. A Budapesti Értéktőzsde folyamatos alulértékeltsége ugyancsak szerephez juttathatja a kockázati tőke befektetőit, mert hiszen nyilvános cégeket vonnak ki a tőzsdéről.
A gazdaságpolitikának közben persze fel kell készülnie arra, hogy a jelenlegi világdekonjunktúrát előbb-utóbb fellendülés váltja fel. Ennek kihasználásához javítani kell a magyar gazdaság tőke-, ezen belül kockázatitőke-vonzó képességét.

A kis- és középvállalati szektor tőkeellátását – szakítva az eddigi gyakorlattal – elsősorban az állami és a magánbefektetők társulásával létrejövő kockázatitőke-finanszírozással kellene javítani. A források befektetését természetesen megfelelően érdekelt professzionális kezelőkre kell bízni, nagy nyilvánosságot adva a kedvezmények igénybevételi lehetőségeinek, és kevés teret hagyva a politikai hatásoknak és adminisztratív beavatkozásoknak.

Az induló vállalkozások és az innovációs projektek kezdeti szakaszának finanszírozását elsősorban az üzleti és innovációs központoknak a jelenleginél sokkal erőteljesebb támogatása segíthetné elő. Ezek a központok – a vállalkozók felkészítése és a projektek előszűrése mellett – a befektetők és a javaslatok egymásra találását könnyítenék meg.

Karsai Judit

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo