Ki fizeti a villanyszámlát? A munkaadók kötelezettségei az otthonra mint munkahelyre is kiterjednek

A távmunkában dolgozókat ugyanazok a jogok illetik meg, mint a munkaadó épületében, annak helységeiben foglalkoztatottakat. Az Európai Unió szigorúan előírja ennek az alapelvnek a betartását. A távmunka mégis bőven ad munkát a jogászoknak, hiszen nemegyszer speciális kiegészítő rendelkezéseket kell alkalmazni.

A távmunkának nincsen számottevő jogi akadálya Magyarországon, ám távmunkások és a hagyományos irodai munkát végző munkavállalók közötti - vélt vagy valós - diszkriminációt „kioltó” jogi garanciákat még nem sikerült teljes mértékben kiépíteni.

Dr. Ormós Zoltán ügyvéd szerint – a jogász egy informatikai és távközlési jogi területre specializálódott ügyvédi iroda vezetője, és többek közt a BSA Magyarország jogi képviselője is – a jogszabályoknak és a szerződéseknek a következő gyakorlati problémákat kell kezelniük: a távmunkás elesik az állandó fizikai jelenlétből fakadó érdekérvényesítési lehetőségektől, nincs szem előtt, nem tudja magát megvédeni. A jognak rendeznie kell a rugalmas idejű munkavégzés, a főnökkel való kapcsolattartás, a munkaeszköz, a költségelszámolás, a biztosítás kérdését. A távmunkás szociális biztonsága nem csökkenhet, és nem kaphat kevesebb bért, mint bent, a központban dolgozó kollégája.

- Ha két évvel ezelőtt kérdezte volna a véleményem – mondja az ügyvéd –, meglehetősen rossz bizonyítványt adtam volna a magyar jogalkotóknak a távmunkával kapcsolatos tevékenységére. Ám időközben számos munkajogi és egyéb rendelkezés – legutóbb idén, július elsején – dicséretes módon próbálta rendezni a kérdést.

A legfontosabb a szerződés

A feleknek minden lényeges kérdést szerződésben kell szabályozniuk.

A távmunka jellegéből fakadóan a munkavállalók számára lehetővé válik a rugalmas időbeosztású munkavégzés. A magyar jog lehetőséget ad arra, hogy a távmunkás egy vagy több, meghatározott napszakra vállalja a munkavégzést, és biztosítsa elérhetőségét. Az előírt munkaidő ledolgozásának adminisztrálására, illetve - ha a távmunkást nem teljesítmény szerinti bérrendszerben alkalmazzák, a túlmunka ellenőrzésére és regisztrálására - szintén lehet megoldásokat találni a munkaszerződésben.

A kötelezettség ellenpárjaként rögzítenie kell a szerződésnek, hogy a munkavállaló milyen időintervallumokban és milyen feltételek mellett tud kapcsolatba lépni közvetlen felettesével, vagy a munkavállaló többi alkalmazottjával, például az adminisztratív dolgozókkal. Ha a szervezet mérete azt indokolja, megfelelő szervezeti és működési szabályzatot lehet kidolgozni, és ebben szerepelhetnek a szervezeten belüli kommunikáció szabályai is.

Különösen fontos az a kikötés, miszerint a munkavállaló egy ésszerű időtartamon (kísérleti időszakon) belül jogosult újra az irodai környezetet választani.

A szórakozást is ellenőrzik?

Nagy kérdés, miképpen lehet ellenőrizni azt, hogy a távmunkát végző nem saját szórakoztatására vagy éppen egy másik cég számára használja-e a munkáltató eszközeit. Ormós Zoltán szerint az ellenőrzés elsősorban technikai, és nem jogi kérdés. A saját célra vagy szórakozásra való használat kizárása szerepelhet a munkaszerződésben. A tiltás betartásának ellenőrzése viszont már műszaki kérdés. Tanácsos azonban a munkavállalót részletesen tájékoztatni az ellenőrzés módjáról, jellegéről, mert ennek hiányában előfordulhat, hogy adatvédelmi szabályt sért a munkáltató.

Az a kérdés is felmerülhet, hogy vajon a munkaadónak jogában áll-e elektronikusan ellenőrizni, hogy a gépén milyen internetes oldalakat néztek meg, vagy milyen dokumentumokat gyártottak. Az adatvédelmi biztos tájékoztatót tett közzé a munkáltatók adatkezelésével kapcsolatban, amelyben kitér a számítógép, az e-mail és az internethasználat ellenőrzésére is. A tájékoztató kiindulópontja, hogy a munkavállaló internethasználati szokásai és az általa létrehozott dokumentumok tartalma személyes adatnak minősül, így azok tartalmát kizárólag az érintett beleegyezése esetén ismerheti meg.

A megnézett oldalakat a munkaadó abban az esetben ellenőrizheti, ha kikötötte: az internet kizárólag a munkavégzéssel kapcsolatos információk összegyűjtése érdekében használható. További feltétel, hogy a munkavállalóval előzetesen közölte, hogy ellenőrizni fogja őt. Gyakorlatilag ugyanez a helyzet a számítógépen készült dokumentumokkal is: a kizárólag munkavégzés céljából a munkavállaló rendelkezésére bocsátott számítógépen létrejött dokumentumok ellenőrzése vagy megismerése akkor jogszerű a munkáltató részéről, ha erről a munkavállalót megfelelően tájékoztatta.

Távmunka törvénykönyve?

- A július elsején hatályba lépett változások sokat segíthetnek abban, hogy a távmunkások jogi helyzete mentesüljön a hátrányoktól – mutat rá Ormós Zoltán. A törvényt meghozók fontosnak tartották, hogy a munkaviszonyt megkülönböztessük a többnyire vállalkozási vagy megbízási jogviszony keretében nyújtott szolgáltatásoktól. Tehát a távmunkások (elvileg) felemelhetik a szavukat akkor, ha a munkaviszony adta védelmet megbízási és/vagy vállalkozási elemeket tartalmazó szerződésekkel akarják helyettesíteni.

És még egy fontos alapvetés: a távmunka önkéntes. Ha azt a dolgozó visszautasítja, emiatt nem lehet megszüntetni a munkaviszonyát.

Az általános szabály szerint a távmunkához szükséges felszerelést a munkaadó biztosítja. Ormós Zoltán arra is felhívja a figyelmet, hogy a munkáltató biztosítási kötvényeinek terjedelmét ki kell terjeszteni azokra a munkaeszközökre, amelyeket a távmunkás az otthonában használ, vagy magával visz a munkavégzésének színtereire. Ezzel mentesíthető a távmunkás a túlontúl nagy mértékű fokozott megőrzési felelősségtől.

A saját eszközeit használó távmunkásnak ellenőriznie kell, hogy a lakásbiztosítása kiterjed-e ezekre.

A szabadságra vonatkozó jogosultságban a távmunkás és a hagyományos munkát végzők között nincs lényegi különbség, ám várható, hogy a keresőképtelenség egyébként meglévő egészségügyi indokait a munkáltató a távmunkás esetében kevésbé tudja elfogadni.

Szintén fontos rögzíteni, hogy a munkáltató a munkavédelmi előírások ellenőrzése céljából felkeresheti a távmunkás otthonát például az elektromos hálózat, a berendezések biztonságos használatának kontrollálása érdekében. Érdekes felvetés, hogy mi van akkor, ha a távmunkást otthonában baleset éri. Erre még nem volt jogi precedens Magyarországon, de még az Európai Unióban sem született erre vonatkozó irányelv.

Költségelszámolási rejtvények

Előfordulhat, hogy a távmunkás lakóhelye és a munkáltató székhelye, illetve telephelye jelentős földrajzi távolságra helyezkedik el egymástól. Ily módon egyes költségelszámolási feltételek módosulhatnak, és a munkáltatónak nagyobb mértékben kell hozzájárulnia a munkavállaló utazási költségeihez.

Megtörténhet az is, hogy a munkáltató az irodai költségek csökkenésével párhuzamosan átvállalja a távmunka bizonyos költségelemeinek megfizetését. Ezért az otthonában dolgozó távmunkásnak tanácsos elkülönítenie a munkájával és a magánéletével kapcsolatos eszközeit: például külön telefonvonalat használhat a munkára (ehhez természetesen kölcsönös bizalom szükségeltetik). Vagy: a fűtés és világítás költségei esetében esetleg bizonyítani kell, hogy azok a munkavégzéssel kapcsolatban merültek fel. Mindezt a munkaszerződésben ajánlatos tisztázni, miként azt is, hogy például a felek milyen módon számolhatják el az otthoni munkavégzés során felmerült többletrezsiköltséget, a saját tulajdonú vagy a munkáltató által a dolgozó rendelkezésére bocsátott számítógép javításának költségeit.

A költségek elszámolásáról a jogalkotó a következőt mondja: az egyéni vállalkozó esetében a személyi jövedelemadóról szóló törvény, míg a gazdasági társaságok esetében a társasági adóról szóló törvény keretei között történhet. Ami pedig az „egyszerű” munkavállalót illeti: esetében a költségtérítés szabályait a munka törvénykönyve (1992. évi XXII. tv.) részletezi. A főszabály szerint a munkáltató a munkával kapcsolatos kötelezettségek teljesítése érdekében felmerült szükséges és indokolt költségek megtérítésére köteles.

Drávucz Péter

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo