Kerekasztal a felelősségről

A társadalmi felelősségvállalás olyan kötelesség, amivel nem szabad hivalkodni. Ugyanakkor mégiscsak jobb, ha beszélünk róla, hiszen a példamutató magatartás másokat is etikus cselekvésre ösztönöz – foglalható össze az Etika és profit című konferencia kerekasztal-beszélgetésének üzenete, amelynek résztvevői Üzleti Etikai Díjat kapott vállalatok vezetői voltak.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Csak a nagyok, a multik tehetik meg, hogy figyeljenek a környezetükre, beleértve embert, természetet? Pénzfüggő a felelősségvállalás? S hol tart Magyarország üzleti kultúrája e téren, mennyiben politikafüggő egy ország üzleti tisztessége? Az élenjárók tehetnek-e a jó példa gyorsabb elterjedése érdekében? Ezeket a kérdéseket feszegették a konferencia kerekasztal-beszélgetésén Üzleti Etikai Díjat kapott vállalatok vezetői:Ágoston László, a Telvill Kft. ügyvezető igazgatója, Beck György, a Hewlett-Packard Magyarország vezérigazgatója, Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Rt. PR-igazgatója, Devecz Miklós, a Flextronics International Ltd. igazgatója, Fodor István, az Ericsson Magyarország elnöke, Hetényi Péter, a Siemens Rt. elnök-vezérigazgatója, Kürti Sándor, a KÜRT Computer Rendszerház Rt. vezérigazgatója, valamint Demcsák Mária, a Piac és Profit főszerkesztője, az Üzleti Etikai Díj társalapítója és szervezője.

Küldetés, stratégia, vállalati kultúra

A legjobb, ha egy cég már a küldetésében és stratégiájában, illetve vállalati kultúrájában megfogalmazza, mit gondol a társadalmi felelősségvállalásról - függetlenül annak méretétől. Ezt a gyakorlatot vallja a Siemens és a Hewlett-Packard is.

Hetényi Péter elmondta, hogy a Siemens Rt. küldetése szerint is a társadalom fejlődéséért dolgozik. Beck György úgy véli, hogy az etikus magatartásnak a vállalati kultúra szerves részévé kell válnia, egyébként az etikusság a gyakorlat szintjén nem működik. Ágoston László egy kisvállalat vezetőjeként vallotta, hogy a kisebb anyagi tehetség nem akadály, meg kell találni azt a színteret, ahol segíteni, hatni lehet a környezet kultúrájának emelésére. Fodor István szerint a legnagyobb kihívás a teljesítménykényszer és etikusság közötti ellentét feloldása a mindennapok üzleti gyakorlatában. Kürti Sándor érdekes fogalmat dobott be a beszélgetésbe: az „etikai terror”-t. Vagyis, hogy mi mást tehetnek, mint teljesítik a megbízást, amikor például egy egészségügyben dolgozó ügyfél fordul hozzájuk a sérült adathordozóval, hivatkozván a létfontosságú adatokra, ám fizetni nem tud a munkáért! Ilyen esetekre külön keretet tartanak fenn, persze más, fizetős megrendelők befizetéseiből kiszakítva. Egyikük fizet, a másikuk nem.

Ki mondja meg, mikor vagyunk etikusak? Beke Zsuzsa a gyógyszeripar gyakorlatából sorolta, amikor cége nap mint nap szembesül az etikai terrorral. Hiszen beteg emberekről és állami pénzekről van szó! Tehát egy nagy cég – még ha csak hazai méretekben tekinthető is nagynak – szükségszerűen elkötelezett a táradalom iránt. Igenis, a nagyság kötelez - szögezte le kategorikusan Beke Zsuzsa. A Richter nem teheti meg, hogy a társadalmi szerepvállalás ne legyen kötelezettség a számára.

A jó példa hatása

A pozitív vállalati példák igenis hatnak a társadalom etikai színvonalára - vallották egyértelműen a beszélgetőpartnerek. Devecz Miklós szerint, aki tízezer embernek munkát adó vállalat nevében beszélt, a társadalmi felelősségérzetet már a bölcsődében, óvodában kell átadni az emberpalántáknak. Fodor István úgy látta, a társadalom hozzáállásának megváltoztatásához lényeges a politikai akarat, a nyilvánosság, a környezeti feltételek megteremtése, az elszántság és a szankcionálás. Hetényi Péter ezek mellett még azt tartotta fontosnak, hogy a törvényeket ne lehessen kijátszani, az állam ne legyen a bűnözők cinkosa. Ágoston László szétválasztotta az etikus magatartást és a társadalmi felelősségvállalást, mert szerinte a hazai cégek többsége vállal társadalmi szerepet, de csak 10–15 százalékuknak van etikai kódexe. Szerinte a vállalatok a gazdaságpolitikai környezettől függetlenül is tudnak etikusan működni.

A korrupció transzformálását sürgetné Kürti Sándor, Beke Zsuzsa a vállalati példamutatás és a környezeti stabilitás mellett az önszabályozást is nagyon fontosnak tartotta. Beck Györgynek meggyőződése, hogy a példamutatás lényegi tényező: az etikus magatartási minta követése egy lehetséges társadalmi fejlődési tényező. Devecz Miklós egyetértett Beck Györggyel, miszerint a vállalati kultúrának szem előtt kell tartania az életminőséget.

Üzleti Etikai Díj

A Budapest Klub és a Piac és Profit üzleti magazin 2000-ben alapította az Üzleti Etikai Díjat, amelyet minden év novemberében három hazai székhelyű vállalatnak osztanak ki. Ezt megelőzően a vállalatoknak, vállalkozásoknak átvilágításon kell átesniük, amelynek során kiderül, van-e magas szintű felelősségérzet vezetőben, dolgozóban, tulajdonosban egyaránt a széles értelembe vett környezetük iránt. Megfelelő-e a cégnek az alkalmazottai iránt tanúsított etikai magatartása, a tulajdonosai etikusan járnak-e el jogosítványaik gyakorlása közben, ügyfelekkel, üzleti partnerekkel a kölcsönös érdekek szem előtt tartásával bánnak-e, szűkebb környezetük színvonalának felemelése érdekében tesznek-e, s nem utolsósorban, a környezettudatos magatartásuk túlmutat-e a kötelező normák betartásán.

A Budapest Klub kuratóriumából és a megelőző évi díjazottakból álló zsűri a többoldalas, etikai professzorok által összeállított szempontrendszer lerövidített elvei szerint is eljárhatnak. Eszerint: az etikusság egyértelműen megállapítható arról a cégről, amelyre igazak a következő állítások:

1. Ha a vállalat felelősen gondolkodik és cselekszik: döntéshozatalában körültekintően mérlegeli a döntésben megnyilvánuló értékeket, valamint figyelemmel van a döntések várható következményeire, másokra gyakorolt hatására.

2. A gazdasági racionalitás párosul a mások (érintettek) tiszteletben tartásával.

3. Az üzlet egyszerre a verseny játéka és az együttműködés (szolgálat, gondoskodás) felelőssége.

4. Az etikus gazdálkodás lényege: az összes érintett (alkalmazott, tulajdonos, üzleti partnerek, környezet, társadalom) jóllétét szem előtt tartó gazdálkodás.

5. A piacgazdaság logikáját képes összeegyeztetni az ökológiával, a természet egészségének megőrzésével.

Az Üzleti Etikai Díj eddigi nyertesei

2000 Compaq Computer Kft., Ericsson Magyarország Rt., TVK Rt.

2001 Westel Mobil Távközlési Rt., Styl Ruhagyár, Alcoa-Köfém Kft.

2002 Kürt Computer Rt., Siemens Rt., Pannonplast Rt.

2003 Telvill Kft., Richter Gedeon Rt., Flextronics International Rt.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo