Kerekasztal a felelősségről

A társadalmi felelősségvállalás olyan kötelesség, amivel nem szabad hivalkodni. Ugyanakkor mégiscsak jobb, ha beszélünk róla, hiszen a példamutató magatartás másokat is etikus cselekvésre ösztönöz – foglalható össze az Etika és profit című konferencia kerekasztal-beszélgetésének üzenete, amelynek résztvevői Üzleti Etikai Díjat kapott vállalatok vezetői voltak.

Csak a nagyok, a multik tehetik meg, hogy figyeljenek a környezetükre, beleértve embert, természetet? Pénzfüggő a felelősségvállalás? S hol tart Magyarország üzleti kultúrája e téren, mennyiben politikafüggő egy ország üzleti tisztessége? Az élenjárók tehetnek-e a jó példa gyorsabb elterjedése érdekében? Ezeket a kérdéseket feszegették a konferencia kerekasztal-beszélgetésén Üzleti Etikai Díjat kapott vállalatok vezetői:Ágoston László, a Telvill Kft. ügyvezető igazgatója, Beck György, a Hewlett-Packard Magyarország vezérigazgatója, Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Rt. PR-igazgatója, Devecz Miklós, a Flextronics International Ltd. igazgatója, Fodor István, az Ericsson Magyarország elnöke, Hetényi Péter, a Siemens Rt. elnök-vezérigazgatója, Kürti Sándor, a KÜRT Computer Rendszerház Rt. vezérigazgatója, valamint Demcsák Mária, a Piac és Profit főszerkesztője, az Üzleti Etikai Díj társalapítója és szervezője.

Küldetés, stratégia, vállalati kultúra

A legjobb, ha egy cég már a küldetésében és stratégiájában, illetve vállalati kultúrájában megfogalmazza, mit gondol a társadalmi felelősségvállalásról - függetlenül annak méretétől. Ezt a gyakorlatot vallja a Siemens és a Hewlett-Packard is.

Hetényi Péter elmondta, hogy a Siemens Rt. küldetése szerint is a társadalom fejlődéséért dolgozik. Beck György úgy véli, hogy az etikus magatartásnak a vállalati kultúra szerves részévé kell válnia, egyébként az etikusság a gyakorlat szintjén nem működik. Ágoston László egy kisvállalat vezetőjeként vallotta, hogy a kisebb anyagi tehetség nem akadály, meg kell találni azt a színteret, ahol segíteni, hatni lehet a környezet kultúrájának emelésére. Fodor István szerint a legnagyobb kihívás a teljesítménykényszer és etikusság közötti ellentét feloldása a mindennapok üzleti gyakorlatában. Kürti Sándor érdekes fogalmat dobott be a beszélgetésbe: az „etikai terror”-t. Vagyis, hogy mi mást tehetnek, mint teljesítik a megbízást, amikor például egy egészségügyben dolgozó ügyfél fordul hozzájuk a sérült adathordozóval, hivatkozván a létfontosságú adatokra, ám fizetni nem tud a munkáért! Ilyen esetekre külön keretet tartanak fenn, persze más, fizetős megrendelők befizetéseiből kiszakítva. Egyikük fizet, a másikuk nem.

Ki mondja meg, mikor vagyunk etikusak? Beke Zsuzsa a gyógyszeripar gyakorlatából sorolta, amikor cége nap mint nap szembesül az etikai terrorral. Hiszen beteg emberekről és állami pénzekről van szó! Tehát egy nagy cég – még ha csak hazai méretekben tekinthető is nagynak – szükségszerűen elkötelezett a táradalom iránt. Igenis, a nagyság kötelez - szögezte le kategorikusan Beke Zsuzsa. A Richter nem teheti meg, hogy a társadalmi szerepvállalás ne legyen kötelezettség a számára.

A jó példa hatása

A pozitív vállalati példák igenis hatnak a társadalom etikai színvonalára - vallották egyértelműen a beszélgetőpartnerek. Devecz Miklós szerint, aki tízezer embernek munkát adó vállalat nevében beszélt, a társadalmi felelősségérzetet már a bölcsődében, óvodában kell átadni az emberpalántáknak. Fodor István úgy látta, a társadalom hozzáállásának megváltoztatásához lényeges a politikai akarat, a nyilvánosság, a környezeti feltételek megteremtése, az elszántság és a szankcionálás. Hetényi Péter ezek mellett még azt tartotta fontosnak, hogy a törvényeket ne lehessen kijátszani, az állam ne legyen a bűnözők cinkosa. Ágoston László szétválasztotta az etikus magatartást és a társadalmi felelősségvállalást, mert szerinte a hazai cégek többsége vállal társadalmi szerepet, de csak 10–15 százalékuknak van etikai kódexe. Szerinte a vállalatok a gazdaságpolitikai környezettől függetlenül is tudnak etikusan működni.

A korrupció transzformálását sürgetné Kürti Sándor, Beke Zsuzsa a vállalati példamutatás és a környezeti stabilitás mellett az önszabályozást is nagyon fontosnak tartotta. Beck Györgynek meggyőződése, hogy a példamutatás lényegi tényező: az etikus magatartási minta követése egy lehetséges társadalmi fejlődési tényező. Devecz Miklós egyetértett Beck Györggyel, miszerint a vállalati kultúrának szem előtt kell tartania az életminőséget.

Üzleti Etikai Díj

A Budapest Klub és a Piac és Profit üzleti magazin 2000-ben alapította az Üzleti Etikai Díjat, amelyet minden év novemberében három hazai székhelyű vállalatnak osztanak ki. Ezt megelőzően a vállalatoknak, vállalkozásoknak átvilágításon kell átesniük, amelynek során kiderül, van-e magas szintű felelősségérzet vezetőben, dolgozóban, tulajdonosban egyaránt a széles értelembe vett környezetük iránt. Megfelelő-e a cégnek az alkalmazottai iránt tanúsított etikai magatartása, a tulajdonosai etikusan járnak-e el jogosítványaik gyakorlása közben, ügyfelekkel, üzleti partnerekkel a kölcsönös érdekek szem előtt tartásával bánnak-e, szűkebb környezetük színvonalának felemelése érdekében tesznek-e, s nem utolsósorban, a környezettudatos magatartásuk túlmutat-e a kötelező normák betartásán.

A Budapest Klub kuratóriumából és a megelőző évi díjazottakból álló zsűri a többoldalas, etikai professzorok által összeállított szempontrendszer lerövidített elvei szerint is eljárhatnak. Eszerint: az etikusság egyértelműen megállapítható arról a cégről, amelyre igazak a következő állítások:

1. Ha a vállalat felelősen gondolkodik és cselekszik: döntéshozatalában körültekintően mérlegeli a döntésben megnyilvánuló értékeket, valamint figyelemmel van a döntések várható következményeire, másokra gyakorolt hatására.

2. A gazdasági racionalitás párosul a mások (érintettek) tiszteletben tartásával.

3. Az üzlet egyszerre a verseny játéka és az együttműködés (szolgálat, gondoskodás) felelőssége.

4. Az etikus gazdálkodás lényege: az összes érintett (alkalmazott, tulajdonos, üzleti partnerek, környezet, társadalom) jóllétét szem előtt tartó gazdálkodás.

5. A piacgazdaság logikáját képes összeegyeztetni az ökológiával, a természet egészségének megőrzésével.

Az Üzleti Etikai Díj eddigi nyertesei

2000 Compaq Computer Kft., Ericsson Magyarország Rt., TVK Rt.

2001 Westel Mobil Távközlési Rt., Styl Ruhagyár, Alcoa-Köfém Kft.

2002 Kürt Computer Rt., Siemens Rt., Pannonplast Rt.

2003 Telvill Kft., Richter Gedeon Rt., Flextronics International Rt.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo