Ismerjük (fel) a pénzmosást!

Mit kell tenni a nagy összegű készpénzmozgások esetén? Megtudjuk-e, ha a bank gyanúsnak talál minket, és bejelent a rendőrségnek? Ezekről beszélgettünk az egyik legnagyobb hazai pénzintézet, az MKB Compliance Szakterületének – ez a törvényeknek való megfelelőséggel foglalkozik – osztályvezetőjével, dr. Gajdos Mártonnal.

-Elöljáróban hadd szögezzem le - mondja az osztályvezető -, hogy a bank nem hatóság, és nem végezhet nyomozó munkát. A bankok szolgáltatnak, s a törvényben meghatározott esetekben bejelentést kell tenniük a rendőrségnek.

- Azonosítanak és bejelentenek?

- Ez két teljesen különböző dolog. A törvény előírja az azonosítást, amit mi minden esetben elvégzünk. Például, ha valaki számlát nyit nálunk, akkor felvesszük a törvényben előírt adatokat. Ez adminisztratív tevékenység, amelynek célja, hogy meggyőződjünk az ügyfél személyazonosságáról, illetve hogy minden ügyfélről ugyanazon adatkör álljon rendelkezésre.

- Ilyenkor szokták lemásolni a személyi igazolványokat?

- A rögzítendő adatokat mindenképpen igazolni kell. Magánszemélynél ezek benne vannak az azonosításhoz használt okmányban, vállalkozásoknál az alapítási dokumentumokban. Az okmányt többnyire csak azért szokták lemásolni - de akkor is csak az ügyfél kifejezett hozzájárulása esetén -, hogy a számítógépbe beíró munkatárs pontosan tudja begépelni az adatokat, ne egy kézírásos űrlap alapján.

- S minden műveletnél azonosítanak?

- A bankszerű aláírás alapkövetelmény - de ez a számlatulajdonos érdeke is, hiszen ezzel védjük meg attól, hogy arra jogosulatlan személy rendelkezzék a számlája felett. A törvény annyit tesz hozzá, hogy a jövő év elejétől a még nem azonosított ügyfelek megbízásait nem lehet teljesíteni. A fennakadások elkerülése érdekében az októberi számlakivonatunkhoz mellékelt levélben értesítettük erről valamennyi ügyfelünket, s bankon belül is intézkedtünk az adathiányos ügyfelek körének megállapításáról.

-Sokan ezért félnek nagyobb összeget készpénzben kivenni, vagy betenni…

- Az azonosítás bankon belül marad, és hangsúlyozom, az azonosítást a pénzmosás elleni törvénytől függetlenül is el kell végezni. A személyazonosságról való meggyőződés független a pénz nagyságától vagy attól, hogy készpénzes műveletet végeztet-e valaki a számláján, vagy átutalást kér. De számos cég például készpénzben fizeti ki a munkatársait, tehát fizetési napon a „bűvös” kétmilliónál lényegesen nagyobb összegeket vesznek fel készpénzben. Önmagában ebben nyilvánvalóan nincs semmi szokatlan, azaz bejelentendő.

- Tehát mit kell bejelenteniük?

- A törvény szerint minden pénzmosásra utaló, szokatlan adatot, tényt.

- Ha jól értem, ez mintaszerű gumiparagrafus…

- A PSZÁF irányelveket dolgozott ki a szokatlanság és a pénzmosásra utalás felismerésére. Ilyen például, ha a számlán egyszerre nagyobb pénz tűnik fel, majd kerül készpénzes kifizetésére, és erre nincs elfogadható magyarázat…

- Mondjuk örökölök, vagy eladok egy lakást…

- Ez éppen nem, mert az ok nyilvánvaló. De ha ön alapít egy céget, erre egy off-shore cégből a következő héten átutalnak tízmillió dollárt, és azt készpénzben azonnal felveszi, az már inkább.

- Maradjunk az előző példánál. Mondjuk, eladok egy házat, a vételárat ráutalják a számlámra, és azt én készpénzben felveszem egy másik lakás megvételéhez. Ilyenkor mit tesz a pénztáros vagy a banktisztviselő? Kikérdez? Van joga hozzá? S nekem kötelező válaszolnom?

- Nem, nem, nincsen ilyesmiről szó. A bank nem nyomozhat, a nyomozás a rendőrség dolga. Van egy eléggé részletes belső szabályozásunk, s a tisztviselőinket - szintén a törvény előírása szerint - igen alaposan megtanítjuk a különféle pénzműveletek felismerésére, s rutinjuk is van.

- Mit tanítanak?

- Bocsánat, ez már bizalmas információ. Minden bank másképpen csinálja.

- S ha a pénztáros gyanúsnak talál, megtagadják a pénz kiadását?

- Nem. Nem nyomozunk, és nem döntünk. Néha, rendkívül szélsőséges esetekben van mód a tranzakciók huszonnégy órás felfüggesztésére, de alapvetően csak a nyomozó hatóságnak van joga intézkedést foganatosítani.

-Ha a pénztáros szokatlannak találja az esetet, és bejelenti a főnökének, akkor ki dönt a rendőrségi bejelentésről?

- Megpróbálják együttesen értelmezni a műveletet. De ha a tisztviselő vagy a pénztáros valamit szokatlannak talál, azt már a főnöke nem változtathatja meg.

- S felelős-e a pénztáros, ha nem vesz észre egy szokatlan, gyanús pénzmozgást? Elvégre neki is joga van - ahogyan egyszer valaki mondta - hülyének lennie?

- Joga van hozzá. Nyilván csak azt lehet értékelni, amit észlel az ember. De ez nem mentesíti a felelősség alól, ha gondatlanságból vagy szándékosan nem észlelte a pénzmosásra utaló körülményt.

-S ki állapítja meg a pénzmozgás szokatlanságát, ha egy átutalás érkezik? Azt végül is gép fogadja. Ellenőrzik a számlákat?

- Ma már igen fejlett monitoring szoftverek működnek a piacon. Gondoljon például a marketing Customer Relationship Management rendszerekre, ott is az ügyfél szokásait regisztrálják a programok. Meg lehet tehát állapítani egy-egy művelet szokatlanságát.

-Magyarán: ha a cégem hirtelen kap egy nagy összegű átutalást egy külföldi cégtől, és néhány nap múlva hasonlóan nagy összeget utalok tovább, miközben a számlámon általában kis összegek mozognak?

- Ez sem szokatlan, ha összefüggésbe hozható valós gazdasági tevékenységgel.

-És egyszer csak kopog nálam a rendőrség? Vagy meglátom a nevem az újságban?

- Nagyon fontos szabály, hogy a bejelentésekről harmadik személy nem kaphat felvilágosítást. A nyilvánosság különösen nem. Ez a banktitok ábécéje.

-Akkor hogy van az, hogy fél ország tárgyalta: bejelentették-e vagy nem a brókerügy készpénzmozgásait?

- A bejelentéseknek annyira titkosaknak kell lenniük, hogy azt sem szabad nyilvánosságra hozni, ha egy ügyben nem történt bejelentés.

-spj-

Fotó: Fényes G./Art & Work



Képaláírás:



Dr. Gajdos Márton: „Nagyon fontos szabály, hogy a bejelentésekről harmadik személy nem kaphat felvilágosítást. A nyilvánosság különösen nem. Ez a banktitok ábécéje”





A bejelentéseknek annyira titkosaknak kell lenniük, hogy azt sem szabad nyilvánosságra hozni, ha egy ügyben nem történt bejelentés.





Törvény a pénzmosásról



A pénzmosásról szóló, 2003. június 16-tól hatályos XV. számú törvény (Pmt.) szerint a postának, a pénzügyi intézményeknek, az ingatlanügyletekkel, könyvvitellel, adótanácsadással foglalkozóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek, közjegyzőknek, nemesfém-, drágakő-, értéktárgy-kereskedőknek a szerződéskötéskor ügyfél-azonosítási, pénzmosás gyanúja esetében pedig bejelentési kötelezettségük van az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) felé. A felsorolt szervezetek 2 millió forintot elérő vagy azt meghaladó összegű ügyleti megbízást csak azonosított ügyféltől fogadhatnak el, ez a kötelezettség fennáll az értékhatárt elérő, egymással összefüggő tranzakciók esetében is. A pénzváltóknak a 300 ezer forintot elérő vagy meghaladó tranzakciók lebonyolításakor is azonosítaniuk kell ügyfelüket. Az ügyfelek azonosítását írásbeli szerződés megkötésével egyidejűleg, már meglévő szerződés esetén - ha az azonosító adatok hiányosak - legkésőbb 2003. december 31-ig el kell végezni; szóbeli szerződés esetén viszont csak abban az esetben, ha pénzmosás gyanúja merül fel. Az azonosítási adatokat és visszakövethető módosulásaikat a szerződések lezárulta után tíz évig kell megőrizni. A pénzmosás azonosítására a törvény nem sorol fel konkrét eseteket, viszont e célra állami és szakmai felügyeletek ágazatokra bontva iránymutatásokat és mintaszabályzatokat dolgoztak ki. Ezek alapján a Pmt. hatálya alá tartozó szervezeteknek kötelezően el kell készíteniük – és a felügyelőszervnek meg kell küldeniük - egy belső szabályzatot, amely a tevékenységi körükre legjellemzőbb pénzmosásgyanús eseteken túl többek közt az azonosítás, bejelentés, adatkezelés rendjét és az alkalmazottak képzésére vonatkozó előírásokat is rögzíti. Három év börtönnel büntethető az, aki a jelentési kötelezettségnek nem tesz eleget, és két év börtönbüntetéssel, közmunkával vagy bírsággal sújtható az, aki hanyagságból mulasztja el a gyanús ügylet jelentését.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo