Miközben az új építésekkel, épületfelújításokkal folyamatosan bővül Budapesten és környékén a bérbe adható irodaállomány – az év végére megközelíti az 1,3 millió négyzetmétert –, a bérleményt keresők száma csak lassan nő. Az üresen álló területek aránya szeptember–októberben meghaladta a 23 százalékot (ez közel 300 ezer négyzetméter). A rendkívül magas kihasználatlansági mutató csökkenését a szakemberek az év hátralévő hónapjaira várják, amikor is – az első félévi nagy mennyiségű irodaház-átadás után – már csak kevés új terület kerül piacra, bár addig is még összesen mintegy 150 ezer négyzetméter új, korszerű területtel gyarapszik e részpiac.
Irodatúlkínálat: nem átmeneti
A túlkínálat hatására az elmúlt hónapokban a használt bérlemények szegmensében mintegy 3, az újakéban pedig 2 százalékos eladásiár-csökkenés volt tapasztalható. A bérleti díjak új irodák esetében viszont többnyire stagnálnak, ám a használt helyiségeknél több területen itt is 1–3 százalékos mérséklődés regisztrálható.
Mindez alátámasztja azokat az év eleji előrejelzéseket, amelyek szerint a túlkínálat nem átmeneti jellegű. A kereslet-kínálat egyensúlya várhatóan csak hosszabb távon egyenlítődik ki. A szakemberek a vételárak növekedésének éves ütemét 4,1 százalékra, a bérleti díjakét pedig mindössze 2,8 százalékra teszik, ami a beruházói hozamok, illetve a reálbérleti díjak csökkenését jelenti.
Az adatok azt mutatják, hogy a legtöbb bérleti szerződést az év első felében idén is a 13–15 euró/négyzetméter/hó díjsávban kötötték. Az év vége felé közeledve azonban a legalsó, a 11–13 eurós bérletidíj-tartományban – amely a városba vezető nagyobb forgalmú utak menti épületeket és a budaörsi területeket jellemzi – is emelkedett a szerződéskötések, valamint a hosszabb távra szerződő bérlők száma. A legmagasabb, 17–18 eurós díjakkal egyébként jelenleg is Budapest belvárosának nívós, új épületei esetében kell kalkulálni, míg a városhatár felé haladva a hasonló, modern irodaházakban a már említett, kedvezőbb tartományokban mozognak az árak.
S bár az idén bérbe vett irodák átlagos mérete 1000–2000 négyzetméter között mozgott – s nem volt meghatározó az 5000–6000-nél nagyobb területet keresők aránya –, a bérlők többsége 400–500 négyzetméteres területet keres.
Új szereplő: a közszféra
A bérlők összetételét nézve megállapítható, hogy az elmúlt évben csökkent az irodát kereső informatikai és telekommunikációs cégek aránya, jelentősen nőtt viszont az ipari és kiskereskedelmi szektorban működő társaságok, valamint – és ez viszonylag új jelenség a hazai piacon – a közszféra által igénybe vett modern területek nagysága. Példa ez utóbbira, hogy a tavalyi legnagyobb bérleti tranzakció a PSZÁF és az OEP nevéhez fűződik: a két intézmény jelentős területet vett bérbe az Imperial Krisztina Plaza, illetve a Globe 13 irodaházban. Az állami szervek és intézmények igénye idén erősödött: a nyugdíjbiztosító és az ITDH Kht. által kibérelt irodaterületek az év első hat hónapjában kiadott helyek mintegy egyharmadát tették ki.
Ez évre 150-160 ezer négyzetméternyi új irodaterület elkészültét prognosztizálták a szakemberek a fővárosban és környékén. Ebből az év első három hónapjában 40 ezer, a második–harmadik negyedévben több mint 90 ezer négyzetméter került piacra. Az elkészült létesítmények között van a 22 ezer négyzetméteres Alkotás Point, a 20 ezer négyzetméter alapterületű Infopark B és I. épület, a budaörsi Terrapark 19 ezer négyzetméteres B szárnya, a 15-15 ezer négyzetméteres Dorottya Udvar, illetve Science Park, a 9 ezer négyzetméteres Margit Palace, valamint az október elejére elkészült 6 ezer négyzetméteres Liget Center.
Miközben az új építkezések befejeztével a teljes fővárosi irodaállomány meghaladta az 1,2 millió négyzetmétert, a második negyedévben bérbe adott új terület mindössze 30 ezer négyzetmétert tett ki, ami a korábbi évek hasonló időszakához képest negatív rekordnak számít. Jövőre viszont – 1997 óta először – várhatóan ismét 100 ezer négyzetméter alá csökken az új építkezések területe; az elkészülő létesítmények között található a 19 ezer négyzetméteres Center Point, a 16 ezer négyzetméteres Greenpoint 7, valamint a 16 ezer és 15 ezer négyzetméter alapterülettel kialakított Bartók Ház, illetve a Science Park II. épülete.
A távolabbi jövőről azonban többnyire nem nyilatkoznak a szakemberek, mert az újabb irodafejlesztések elindítását a cégek a bizonytalan piaci helyzet kedvező változásától, a kereslet élénkülésétől teszik függővé.
Üzlethelyiségek: városonként változó
A jól megközelíthető, frekventált helyen található üzlethelyiségek szinte maximálisan kihasználtak, ám – és ez minden nagyobb városra jellemző – a mellékutcákban vagy a külsőbb kerületekben sok üresen áll. Az előrejelzések szerint rövid távon nem élénkül a kereslet, így a bérleti díjak a fővárosban 3-4, országosan pedig átlag 5 százalékkal emelkednek az elkövetkező egy évben.
Konkrétan nézve az árakat, a főváros első osztályú belvárosi – például Váci utcai – üzleteinek átlagos havi bérleti díja 100–130 euró/négyzetméter, míg az ugyancsak belvárosi, de nem nagy forgalmú utcákban 50–78 euró. Kijjebb haladva a belső városmagból, az V. kerület fejlődő és a VI. kerület patinás részein 10–50 euró bérleti díjjal lehet kalkulálni.
A főváros közvetlen környékén, valamint a nagyvárosokban – ahol még mindig felfutóban van a plazaépítés – a nagy kereslet miatt viszonylag magasak a volt vagy jelenleg is önkormányzati tulajdonban lévő üzlethelyiségek bérleti díjai. De az egyes városok között nagy a szóródás: Szeged belvárosában 5–20 ezer, Kaposvárott 7,5–9 ezer, Miskolc belső negyedeiben 4–10 ezer, Debrecen belvárosában pedig 9–25 ezer forintért lehet bérelni az önkormányzati üzlethelyiségek négyzetméterét.
A fővárosi külső kerületek és a többi város lakótelepi társas- és családi házainak tulajdonosai ennél jóval alacsonyabb, átlagosan 1000–2500 forint/négyzetméter havi bevétellel kalkulálhatnak, ha üres helyiségeiket üzleti tevékenységre szeretnék hasznosítani, és szinte reménytelen ezek bérleti jogának hosszabb távra szóló értékesítése.
Ipari és logisztikai ingatlanok: reménybeli felfutás
Az ingatlanpiac e részterületén idén is folytatódtak a fejlesztések, tovább bővült a kínálat, de az év első hat hónapjában piacra dobott területek zöme bérlőre talált. S bár év végéig újabb 80 ezer négyzetméterrel gyarapodik e részterület, a fejlesztők bizakodók: elmaradt az elmúlt év végére jelzett nagy kereslet-visszaesés, és a jövő évtől kisebb mértékű felfutást remélnek. A két esztendeje látványos fejlődésnek indult ágazatban egyébként változatlanul erősödő trend a termelőcégek logisztikai tevékenysége, amelyhez igazodnak a megjelenő szállítmányozók is.
A Rozália Parkban az újabb 6 ezer négyzetméter után további területek előkészítése kezdődött meg. A Harbor Parkban szintén új csarnokot adtak át, miközben folyik két további, együttesen 20 ezer négyzetméter raktár építése. Az M5 Gyál Üzleti Parkban, valamint az Airport Business Parkban is további csarnok- és egyéb beruházások folynak.
Az erősödő kínálat hat a bérleti díjakra: jelenleg az átlag 5,5–6,5 euró/négyzetméter/hó, de néhány új épület tulajdonos-üzemeltetője már ennél alacsonyabban kezdte meg területeinek kiadását. A hasonló funkciójú használt területek olcsóbbak: a városközponthoz közel eső felújított raktárak díja 3,5–4,5 euró, a felújításra váróké pedig mindössze 2 euró körül mozog.
Iroda, üzlet, raktár
A jelenleg üresen álló irodaterületek nagysága a tavalyi jelentős bérbeadások ellenére is több százezer négyzetméter, s bár kisebb mértékben, de telítettség jellemzi az üzlethelyiségek, ipari és logisztikai ingatlanok piacát is. A beruházói kedv az irodák szegmensében jövőre számottevően csökken, a többi területen azonban, bár visszafogottabban, további fejlesztések várhatók.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.