Hiszékenység nagy haszon reményében

Napjaink történései – az ingatlanbefektetési szövetkezetek eszelős hozamígéretei, a K&H Equitis eltüntetett milliárdjai – nem segítenek a megtakarítók, a befektetők bizalmáért versengő bank- és tőkepiaci szereplőknek. Bácskai Tamással, a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem professzorával egyebek között a banki bizalomról és a felügyeleti felelősségről beszélgettünk.

– Sok évtizeddel ezelőtt azon derült a fél ország, hogy a nagy haszon reményében mennyien és mennyire képesek elveszíteni józan ítélőképességüket: el lehetett adni a Rottenbiller utcát is. Napjainkban sem ritkák a húsz százalék fölötti, irreális hozamígéretek, mivel most is találni embereket, akik bedőlnek ennek. Vajon még hányszor?

Bizony, az üzletemberek között sem kevés azoknak a száma, akik elhiszik, hogy húszszázalékos hozamot is el lehet érni tisztességes eszközökkel akkor, amikor összehasonlíthatatlanul kevesebb az állampapírok kamata, vagy a legjobb ingatlanbefektetési alapok is csak megközelítik a tíz százalékot.

A bizalom a bankszakma alappillére, ami, úgy tűnik, most kicsit megingott.

– Nagyon sok ága van a bizalomnak. Könnyen el lehet játszani, s mint azt láthattuk pár évvel ezelőtt az egyik jeles brit bankház esetében, ez akár egyetlen embernek is sikerülhet. Mindenesetre nagyon sok múlik a bankárok alkalmasságán és gondos felkészítésén. Az bizalmatlanságnak pedig két fő oka lehet. Az egyik az, amikor hiányosak a szolgáltatások. A másik, amikor elkezdenek hírek keringeni, s ha megalapozottak, ha nem, elbizonytalaníthatják az ügyfeleket.

– Miért nem lehet hallani arról, hogy egy felügyelőbizottság hivatalánál fogva megakadályozott szabálytalanságot, vagy elejét vette valamilyen rossz menedzsmentdöntésnek?

– Nagy baj, hogy a felügyelőbizottságok, akármennyire is szeretnék, soha nem tudják idejében jelezni a bajokat. Rendszerint csak annyit látnak, amennyit a menedzsment akar. A függelmi viszonyok pedig eléggé abszurdak. A normális az lenne, ha a felügyelőbizottság gyakorolná a munkáltatói jogokat a belső ellenőrzés főnöke felett. De ezt a vezérigazgató teszi. A beosztott pedig nem lesz mártír.

– A pénzügyi szolgáltatókat a felügyelet ellenőrzi. Elégséges hatékonysággal?

– Bámulatos, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elődje, amely kitűnő szakemberekből állt, a Postabank-botrány idején csak akkor észlelte a hitelintézetnél bekövetkezett bajokat, amikor már sorban álltak az emberek a fiókok előtt. Mégis azt hiszem, hogy az utolsó öt-hat évben sokkal hatékonyabbá vált a felügyeleti munka, s fejlődött a megelőző jellegű tevékenysége is, dacára annak, hogy el-elkövetnek baklövéseket is, olyanokat, mint amilyeneket a K&H brókercégénél.

– Az auditor felelőssége meddig terjed?

– Több esetben hallani, külföldön és idehaza is, hogy vagy becsapták az auditorokat – ami nem nagyon nehéz, hiszen a könyvvizsgáló nem tud végigmenni minden bizonylaton –, vagy le voltak fizetve. Én ez utóbbit nem hiszem. Az auditorság úgy működik, hogy önálló társak vannak, az ügyfél megállapodik a társasággal, és az kijelöli a társak egyike vezette teamet. Az ügyfél természetesen kérheti másik csoport kijelölését. Mégis, jogilag az auditor cég felel, jóllehet tulajdonképpen a csoportvezetőnek van igazi – de nem jogi – felelőssége. Ez érthető, mert a cégnek meg kell győződnie társai és munkatársai feddhetetlenségéről és szakértelméről.

– Mi lehet az oka annak, hogy nincs brit bank Magyarországon?

– Nem expanzívak az angol nyelvterületen kívül, továbbá számos nagy hírű merchant – befektetési – bankjuk már német nagybankok tulajdonába került. De svájci bank sincs nálunk, mert némiképp hasonló a svájci mentalitás is. Az Alpok országában élők végtelenül óvatosak, és nagyon konzervatívak. Ez egyfelől feltétlenül jó azoknak, akik ott tartják a pénzüket, másfelől viszont ügyfeleik számolni kénytelenek azzal, hogy valószínűleg alacsonyabb hozamot érnek el, mint ha az otthoni bankok valamelyikében fialtatnák megtakarításaikat.

Mit tanultunk, tanulhatunk a német, osztrák, olasz, amerikai bankoktól, hiszen egy-két kivételtől eltekintve ők tulajdonolják a magyarországi pénzintézeti szektort?

– Szerintem előny, hogy ezek a bankok nagy hátérrel rendelkeznek. Behozták a know-how-t, a tőkét, kiszélesítették a piacot, s az ott dolgozó magyarok hamar megtanulták a jó bankolást. Ahol okos a magyarországi bank tulajdonosa, ott hazánkfia a vezérigazgató. Meg lehet nézni: ha valaki nem ismeri a telephelyéül szolgáló ország nyelvét, kultúráját, szokásait, közéletét, nincs ismeretsége, akkor az adott országban a legkitűnőbb bankár sem ér sokat.

–Átalakul-e a magyar bankrendszer az Európai Unióban a mai külföldi anyabankok fiókrendszerévé?

– A menedzsmentnek ez nagyon rossz lenne, ám az ügyfélnek már ma sem igazán számít, hogy ügyletét fiókban vagy bankban intézi-e. Tehát lesznek olyan nagyon költségtudatos bankok, amelyek „fiókosítanak”, és lesz olyan, amelyik azt mondja, minek változtassak azon, ami bevált.

N. T.–G. L.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo