A hagyományos gazdasági tudományok diplomája néhány év, az információtechnológiai tudásé ennél rövidebb idő alatt évül el. A nem is olyan régen még speciálisnak számító képzettségek ma már alapkövetelmények az üzleti életben. Az oktatás módszertana is átalakul lassan: az életre készít fel; kulcsszava az önmenedzselés, hogy a hallgatók képesek legyenek értékesíteni frissen megszerzett tudásukat, és életük folyamán többször tudjanak szakmát, foglalkozást váltani. Erre általában tízévenként szükség is van.
Bárki, bármit, bármennyiért
A piac szereplői állítják: a tanulás iránti óriási igény miatt bárki, bármilyen tanfolyamot meghirdethet, akármilyen magas árért, legalább tíz jelentkezőre biztosan számíthat.
A kínálat rendkívül gazdag.
A felsőszintű oktatás piacának hagyományos szereplői az állami intézmények, egyetemek, főiskolák, amelyeknek bármelyike meghirdetheti az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő, államilag elfogadott képesítést nyújtó tanfolyamot (ezek tarifája ma 80–120 ezer forint). Az államilag elismert szakmai képzés rendszere az OKJ-ra épül, amely jelenleg 900 szakmát tartalmaz; a szakmák főhatóságai határozzák meg a képesítések szakmai és vizsgakövetelményeit. Ezen túl létezik még a speciális, magas szintű képzés; például az MBA (Master of Business Administration), amely az üzleti életben az első tudományos fokozatnak felel meg.
A piac nyitott a vállalkozások előtt. A működésnek csupán az a feltétele, hogy a cég bejegyzett tevékenységei között szerepeljen az oktatás, továbbá regisztráltatnia kell magát a területileg illetékes munkaügyi központban; ehhez papírokkal igazolnia kell, hogy rendelkezik az oktatás feltételeivel: tanterem, oktatók, program. Ezután nyilvánosan meghirdetheti képzéseit.
Dajkától menedzserig
Az iskolarendszeren kívüli szakképzést folytató intézmények 20 százaléka gazdasági, igazgatási szakképesítést regisztráltatott, 13 százaléka számítástechnikait, 28 százaléka iparit, 16 százaléka vendéglátással, kereskedelemmel, idegenforgalommal kapcsolatos, további 7 százalék mezőgazdasági szaktudást oktat.
A Felnőttképzési Vállalkozások Szövetségének főtitkára a Piac és Profitnak elmondta: ők több ezer oktatócéget tartanak nyilván, amelyek kínálata honlapjukon megtekinthető, ez azonban a dajkától a menedzserig mindenfajta képzést tartalmaz. A szakmai telefonkönyv több mint két oldalon sorolja föl a vállalkozások és az állami cégek nevét, de ez a lista sem teljes, mert működnek olyanok, amelyek nem hirdetik magukat. Ezek általában a nagyvállalatok szakképzési igényeire specializálódott oktatócégek, amelyek tradicionálisan jó kapcsolataikból élnek meg.
Az Oktatási Minisztérium adatai szerint a fővárosi és a megyei munkaügyi központok 2000. december 31-én 2139 iskolarendszeren kívüli szakképzést folytató intézményt tartottak nyilván, összesen 16 ezer 373 szakképesítéssel. (Egy szakképesítést több képzőintézményben is meg lehet szerezni.) Az intézmények csaknem 27 százalékának Budapest a székhelye, a többiek mintegy 62 százalékának a megye központja. Tavaly a képzésben részt vevők száma 18 százalékkal növekedett, 331 intézmény került be a nyilvántartásba, és 193 került ki onnan.
Az intézmények 74 százaléka az oktatást fő tevékenységként végzi; a többiek alkalmanként jelennek meg ezen a piacon, amikor egy képzési formára megszerzik a jogosítványt, és ilyenkor vagy saját dolgozóikat képezik, vagy külső cégeknél ajánlkoznak.
A gyakorlat a mérce
A marketingismeretek és alágazatai – különösen a kereskedelmi marketing – az üzleti életben ma már az alapkövetelmények közé tartoznak, és igen népszerűek. A slágerképesítés egyébként most az idegenforgalmi.
A gazdasági szakemberek képzésének speciális területei a képességfejlesztő tréningek; egy kétnapos, a vezető befolyásolási, hatalomgyakorlási és döntési készségét fejlesztő tréningért 200 ezer forintot is elkérnek. Nem véletlenül, hiszen a cégek versenyképessége elsősorban vezetőik versenyképességén múlik, amit képzéssel erősíteni lehet. S minél speciálisabb és magasabb szintű a képzés, annál magasabb az ár.
Az oktatás tehát nem olcsó árucikk, egy középfokú tanfolyam ára egyhavi minimálbérnek felel meg, a felsőbb szintűek pedig a többszörösének. De nemcsak a közvetített tudás piaci értéke, hanem az oktatás formája is meghatározza az egyébként szabad megállapítású árat. S habár a bizonyítványon nem szerepel, hogy valaki táv-, levelező- vagy intenzív oktatáson jutott a tudás birtokába, általában kétszeres az árkülönbség az intenzív javára. A piac lassú öntisztulása miatt pedig arra is akad példa, hogy ugyanazt a szakképzettséget, ugyanolyan képzési formában – más-más cégektől – háromszoros árkülönbséggel lehet megvásárolni.
A szolgáltatások színvonala is nagy eltéréseket mutat, és csak a végén derül ki, hogy valójában mennyit ér. Mert azt, hogy milyen tudást takar az oklevél, a gyakorlat mutatja meg, ugyanis nincs kötelezően előírt minimális oktatási óraszám; ezért még az OKJ szerinti, vagyis államilag elismert szakképesítést tanúsító bizonyítványok sem egyformák. Sok szép, színes diplomára ugyanis csak legyintenek a cégek, míg más képzőintézmény neve önmagában is garancia.
Megszűnő és luxusszakmák
Az uniós követelmények miatt – ezeket az oktatásról szóló Fehér könyv (Tanulás és tanítás a kognitív társadalomban) foglalja össze – az OKJ-ban felsorolt szakmák számát körülbelül a felére csökkenteni kell, és várható a szakmastruktúra átalakulása is. Megszűnnek az olyan szakképesítések, mint a bányász, a hangszerkészítő, a fotóriporter; lesznek viszont „luxusszakmák”: komornyik, személyi sofőr, animátor, baby guard, protokoll-ügyintéző, hosztesz, illemtanár. Tervezik azt is, hogy az iskolarendszerben csak a szakma alapjait elsajátíttatják el, a továbbképzéseket a piaci vállalkozások menedzselik.
Az oktatási tárca tervei szerint 2002. január elején lépne életbe a felnőttképzést szabályozó törvény, a pénzügyi támogatások azonban – a kétéves költségvetés korlátai miatt – csak 2003 januárjától járnának. Az új törvény államilag deklarálja majd a szakképzettséghez való jogot, és pénzt is biztosít megszerzéséhez, ami azt jelenti, hogy a magánképzők – amelyeknek akkreditáltatniuk kell iskolájukat és oktatási programjukat – is fejkvótát kaphatnak majd hallgatóik után. Ennek várhatóan az lesz a következménye, hogy a főhatóságok létrehozzák saját képzőintézeteiket, körülbelül olyanokat, mint amilyenek a piaci viszonyok kialakulása előtt működtek.
Ma még az a tendencia érvényesül, hogy a szolgáltatások a piac igényei szerint gazdagodnak, miközben a hallgatóság száma – demográfiai okok miatt – csökken. Ez is a piac átrendeződéséhez vezet néhány éven belül.
***
Hol, mit?
Az Adu Oktatási Központ Csepel 1991-ben alapított magánintézmény, pénzügyi, kereskedelmi, műszaki, ügyviteli és informatikai képzéseket kínál. Magyar–német vegyesvállalatok dolgozóinak továbbképzésére alakult az Adu–Dr. P. Rahn and Partner Kht., és felsőfokú szakképesítést ad:
● rendszerinformatikus szakon a kétéves nappali képzés ára havi 5 ezer, két tannyelvnél havi 10 ezer forint;
● műszaki informatikus szakon a kétéves nappali képzés ára havi 2 ezer 500, két tannyelvnél havi 10 ezer forint.
A Kereskedelmi és Idegenforgalmi Továbbképző (KIT) 30 éves múltra tekint vissza. Az intézményben 50-60 kereskedelmi, idegenforgalmi és vendéglátószakmát tanítanak. Egyéves felsőfokú menedzserképző szaktanfolyamokat szervez Budapesten és vidéken: marketing- és reklám-, idegenforgalmi-, vendéglátó- és kereskedelmi menedzseri tanfolyamain évente 1400 hallgató szerez felsőfokú szakképesítést. A Heller Farkas Gazdasági és Turisztikai Szolgáltatások Főiskoláját a KIT hozta létre többek között azért, hogy a szaktanfolyamokon végzetteknek főiskolai továbbtanulási lehetőséget teremtsen. Az új üzleti magánfőiskola 2001 szeptemberében kezdi meg első tanévét, amelyre 400-an jelentkeztek.
A Külkereskedelmi Oktatási és Továbbképző Központ (KOTK) – amely 1989-től magánvállalkozásként működik – profilja: gazdasági szakképzés, a külkereskedelmi szakmákon kívül marketing-, idegenforgalmi, pénzügyi és számviteli, vállalkozások ügyviteléhez szükséges tudás:
● idegenvezető és hosztesz, 2 félév, heti 2x4 óra, 60 ezer forint/félév;
● idegenforgalmi menedzser, 2 félév, heti 2x4, 60 ezer forint/félév;
● marketing- és reklámmenedzser, 2 félév, heti 2x2, estin 95 ezer forint/félév, levelezőn 40 ezer forint;
● nemzetközi szállítmányozási és logisztikai menedzser, 1 félév, heti 2x4, 138 ezer forint;
● külkereskedelmi ügyintéző + üzletkötő + 150 óra szaknyelv intenzív nappali szaktanfolyam, 7 hónapos, 250 ezer forint.
Az Omegaglen több mint tíz éve van jelen a hazai piacon az Oxford Brookes Universityvel együttműködésben szervezett távoktatásos, posztgraduális vezetőképző programjaival. MBA programja – ez volt az első, amely 1996-ban Magyarországon felsőoktatási működési engedélyt kapott – jelenleg két formában érhető el:
● a három tanéves Oxford OpenMBA – CM, illetve DMS végzettséget adó – első két éve választás szerint angol vagy magyar, a harmadik éve kizárólag angol nyelven végezhető el. Az első év 1200 font, a második 1360, a harmadik 2500;
● az idén először induló két tanéves Tomorrow’s MBA Todaynél a felsőfokú végzettségen és többéves munkatapasztalaton kívül a magas szintű angolnyelv-tudás is a belépés feltételei közé tartozik, 1700 font félévenként.
A Perfekt Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Rt. az egyik legrégebbi cég a piacon, amely pénzügyi szakoktatásra specializálódott.
Rövid nyári szakmai programok felsővezetők részére:
● mérlegelemzés, 24 óra, 31 ezer forint;
● az új számviteli törvény továbbképzési programja, 30 óra, 40 ezer forint;
● költségvetési számvitel, 30 óra, 40 ezer forint;
● pénzügy nem pénzügyeseknek, 16 óra, 21 ezer forint.
Vezető szakemberek nyári képzése:
● hatékony információszerzés az interneten, 50 óra, 150 ezer forint;
● bevezetés az e-üzlet világába, 20 óra, 40 ezer forint.
Újdonság az információbróker-képzés, 200 óra 350 ezer forint.
A Perfekt Power Menedzserképző Kft. tanfolyamaiból:
● dollártréning, üzleti kommunikációs tréning, 6 hét, heti 1x2 óra, 75 ezer forint;
● telemarketing, 1 nap, 65 ezer forint;
● üzletkötés, 2 nap, 115 ezer forint;
● tárgyalástechnika, 2 nap, 115 ezer forint;
● időgazdálkodás, 1 nap, 65 ezer forint.
Gyors elévülés
A cégek versenyképessége elsősorban a vezetők versenyképességén múlik, amit képzéssel lehet erősíteni. A tudás folyamatos megújításának kényszerében élő üzletemberek, cégvezetők ma már széles piaci kínálatból választhatnak. Az állami felsőoktatási intézmények posztgraduális képzései mellett az oktatásban vállalkozó magáncégek is helyet szorítottak maguknak a jó üzletnek bizonyuló felsőszintű továbbképzés piacán.
Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa
A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek
A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.