-Mi áll a ROP-pályázatok felfüggesztésének hátterében?
- Az október 5-én meghirdetett november 5-ei fölfüggesztés azokra a pályázati kiírásokra vonatkozott, amelyek infrastrukturális jellegű beruházásokról szóltak. Ezek azok, amelyeket az Európai Területfejlesztési Alap finanszíroz. A bejelentéstől számított egy hónap azt szolgálta, hogy azok, akik már elkezdték a felkészülést a projektjükre, még be tudják fejezni a pályázati anyagukat; ezeket tehát november 5-éig lehetett beadni. Ami a döntés hátterét illeti: a program döntéshozatali rendszere olyan, hogy előbb le kell zárnunk a pályázatok beáramlási lehetőségét, mintsem tudnánk azt, hogy hány pályázatról hoztunk pozitív vagy negatív döntést. A bírálat folyamatában lévő pályázatokról ugyanis ezt a döntést nem lehet megelőlegezni.
- Vagyis úgy számoltak, hogy a már eddig beérkezett pályázatok kimerítik a rendelkezésre álló keretet?
- Egy ilyen program egészen biztosan van: az óvodai és az alapfokú oktatási-nevelési intézmények infrastruktúrájának fejlesztése. Ez nagyon népszerű volt, és nagyon gyorsan be is telt. A többi pályázati kiírásról nem merném és nem is tudnám állítani, hogy beteltek; bár vannak olyan régiók, ahol úgy látszik, a november 5-éig beérkezett pályázatokkal le tudjuk zárni a rájuk eső keretet. De a legtöbb pályázati lehetőséget a régiók többségében újra meg fogjuk hirdetni.
- Nem lehetett volna valamilyen más megoldással élni? Egy ilyen felfüggesztésnek nem túl jó a lélektani hatása.
- Már most eleve hároméves kerettel dolgozunk a szerződéskötéseknél; tehát például az iskola és óvoda esetében a hároméves keretet lefedő szerződésállomány van. A többi program nem telt be, valószínűleg nem fogjuk az összes pénzt elkölteni a mostani lezárással. A pályázatok nagy mennyisége nem tette lehetővé, hogy párhuzamosan, majdnem valós időben kövessük, hogy hol tartanak ezek. Most viszont lehetőség lesz arra, hogy a lezárt kiírások eredményeit, a projekt szintjén lévő eredményígéreteit elemezzük, és adott esetben ezeknek az elemzéseknek a figyelembevételével hirdessük meg újra a pályázatokat.
- Milyen módon történik ez az elemzés?
- Minden operatív program stratégiai iránymutatásra szolgáló szervezete a programmonitoring-bizottság, amely időről időre felméri, milyen irányban halad a program, s megfogalmazza az ezzel kapcsolatos észrevételeit. A ROP monitoringbizottsága a december eleji ülésén meg fogja vitatni eddigi tapasztalatainkat. Rátekint arra, hogy az addig beérkezett és pozitívan elbírált pályázatok mennyiben járultak hozzá a mi programjaink céljaihoz, s megvizsgálja, vannak-e olyan területek, ahol ezektől eltérő irányba mutatnak.
- Van lehetőség a pályázatok befolyásolására, megváltoztathatók a kiírások?
- A pályázatok a programdokumentumok hierarchiájában legalul vannak. A felső szint az operatív program, amelyet az EU Bizottsága fogadott el, s módosítani is csak az ő engedélyével lehet. Az operatív programok céljait részletező programkiegészítő dokumentumokat a monitoringbizottság fogadja el - itt már van némi mozgástér - s ehhez kapcsolódnak a mi pályázataink. Itt is van lehetőség arra, hogy meghatározzuk, mit hangsúlyozzunk. Gyakorlatilag mindent megtehetünk, ami az operatív programon belül van.
- A pályázatok mellett léteznek központi projektek is, e téren mi várható?
- Ezeknek a jellemzően képzési programoknak a közös vonása, hogy végrehajtásukra az az intézmény kap megbízást, amely az adott feladatot a legjobban tudja elvégezni. A területfejlesztésben dolgozók - például választott politikusok, civil szervezetekben, ügynökségeken, munkaszervezetekben dolgozók - képzési projektje még idén elindulhat, a helyi közigazgatásban dolgozóké várhatóan a jövő év elején. Az előbbi lebonyolítója a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal háttérintézménye, a VÁTI Kht., a másiké a Magyar Közigazgatási Intézet. A megbízásuk pedig arra vonatkozik, hogy a rendelkezésre álló pénzügyi alapot kell menedzselniük a program céljainak megfelelően: összehozni a képzésre jelentkezőket, a támogatásukat szolgáló eszközöket és a képző intézményeket. A résztvevők képzési költségét térítik vissza; tehát nem képzési programot támogatunk, hanem a képzésben részt vevő - a képzési kínálatból választó - egyént.