Extrabúza, extraprofit? - Az árutőzsde túl van a nehezén

Jó és rossz éveket egyaránt átélt a közelmúltban a Budapesti Árutőzsde. Az orosz válság után a forgalom a korábbinak a töredékére esett vissza, a gondok megoldásával kapcsolatban pedig nem volt egyetértés a tagok között. A piacon jó néhányan megkongatták a vészharangot, mondván: az árutőzsdének befellegzett. A mostanra konszolidálódott piac múltjáról és terveiről az ügyvezető igazgató, Bánhidi Ferenc beszélt.

- Küzdelmes néhány évet tudhat maga mögött a Budapesti Árutőzsde, a BÁT. A töretlenül fejlődő piac forgalma az orosz válság után drasztikusan visszaesett, a tőzsdének anyagi nehézségekkel is szembe kellett néznie. A problémák hatására az is kiderült, hogy a tagság véleménye néhány fontos kérdésben korántsem egységes. Egyetért ezzel az értékeléssel?
- Nagyrészt igen. Az orosz válságot megelőző időszakban ugyanis valóban sorra dőltek meg a forgalmi rekordok. A devizaszekciót például akkor sokan úgy kezelték, mint olyan piacot, ahol csak nyerni lehet. A válság hatására viszont a forint árfolyama az intervenciós sáv felső széléig gyengült, a kosárügyletben utazó spekulánsok pedig hatalmas veszteségeket szenvedtek el. Sokan minden pénzüket elbukták, akiknek még maradt egy kevés, azok inkább más befektetési lehetőség után néztek. Ekkor kiderült: a devizaszekcióban már nincsenek biztos nyereséggel kecsegtető üzletek, a piaci kockázat pedig jelentősen megnőtt. Ezt viszont nem sokan vállalták. A BÁT akkoriban jelentkező pénzügyi problémáinak oka a devizaszekció forgalmának drasztikus, jutalékbevételben mintegy 100 millió forintot jelentő visszaesése volt. A szekciót persze nem csak az igazi spekulánsok hiánya sújtotta. A BÁT ebből származó bevételeinek visszaesését magyarázza az is, hogy - mivel a márkát az euró váltotta fel a forint kosarában - egy-egy kosárügylet kevesebb kontraktust jelent, márpedig a BÁT-nak befizetett díj a kontraktusok számától függ. Az 1999-es év rettenetesen küzdelmes volt. A pénzügyi terv elfogadásakor az 51 millió forintos tervezett veszteség már örömhírnek számított, mert korábban úgy tűnt, hogy akár a 100 milliót is megközelítheti a hiány. A problémák hatására a tőzsde korábbi elnöke lemondott, helyét Vermes András vette át. Az új elnök a költségek minél radikálisabb lefaragását pártolta, ám törekvéseit a tagság nem támogatta; így hamarosan újra elnököt választott a BÁT. Az orosz válságot követő év végül a vártnál jobban sikerült, mert a börze veszteségét sikerült leszorítani, annak ellenére, hogy a teljes forgalom az előző évinek alig több, mint harmadát tette ki. Az ezt követő 2000. esztendő már sokkal könnyebb volt, erre már eredetileg is szerény nyereséggel számolhatott a tőzsde, amit végül túl is teljesített. A jelenlegi elnök, Kovács Attila gabonapiaci szakember, ami sokak szerint jót tett a piacnak, mert rendezni tudott több, évek óta húzódó vitás kérdést.
- Milyen évre számítanak az idén?
- Az eltelt időszak tapasztalatai alapján úgy tűnik, a terveinknek megfelelően alakul minden. A jutalékbevételeket igyekeztünk inkább kicsit alultervezni, az év egészére 46 millió forint körüli nyereséggel számolunk, csak a tőzsdei tevékenységből 200-240 millió forintot várunk. Az eddigi adatok alapján ez reálisnak látszik.
- Milyen fejlesztéseket hajtott végre az árutőzsde az utóbbi években?
- Jó néhány új termékkel bővült a paletta. 1998-ban jelentek meg a gabonaopciók, később a szója, a repce, az ammóniumnitrát és a TAX-nak nevezett takarmányindex. Ezt követte a takarmánybúza újbóli megjelenése, mert ilyen termék néhány éve már létezett. A közeljövőben kezdődik meg az úgynevezett extrabúza kereskedelme, amelynek első határideje az augusztus lesz. A devizaszekció kínálata tavaly egyhetes dollár-, euró- és jenkontraktusokkal bővült. Emellett a pénzügyi szekció végleg búcsút vett a nyílt kikiáltástól, itt már csak elektronikus rendszeren kereskednek. A gabonások viszont egyelőre délelőtt a hagyományos, délután pedig elektronikus rendszer segítségével kötnek ügyleteket. Újdonság az is, hogy sok év után végre lehetőség nyílt a közraktárjegyes teljesítésre. Vagyis a termelőknek a határidő kifutását követően nem az árut kell leszállítaniuk, hanem a közraktárjegy átadásával teljesítenek. A közraktárjegyes teljesítés ráadásul vonatkozik a hitellel terhelt jegyekre is. A közelmúltban már háromra bővült azon intézmények száma, amelyeknek a jegyeit el tudjuk fogadni.
- Korábban szó volt a két hazai tőzsde egyesítéséről. Ez végleg lekerült a napirendről?
- A következő időszak egyik legfontosabb feladata a vagyonnevesítési folyamat lezárása lesz. A tervek szerint az idei közgyűlésen meghatározzuk majd az egyes tagokra jutó vagyonrészek mértékét. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a BÁT át tudjon alakulni társasági formában működő szervezetté. Ha pedig sikerül a börzét részvénytársasággá alakítani, a piaci helyzettől és a tagság véleményétől függően akár a két hazai tőzsde egyesítése is szóba jöhet majd. Ráadásul a most folyó törvénykezési munka is hoz majd néhány változást az életünkben. Reményeink szerint sikerül elérni, hogy az árfolyamnyereség-adót ne kelljen rögtön megfizetni, hanem év végén, a veszteségekkel szembeállítva legyen elszámolható. Az új szabályok értelmében a devizaszekció tagjainak befektetési szolgáltatókká kell átalakulniuk. Ez sokkal szigorúbb nyilvántartási és adminisztratív kötelezettséggel jár majd, mint a jelenlegi helyzet. A hús- és gabonaszekció tagjait pedig árutőzsdei szolgáltatóknak hívják majd.
- A szigorítást a negatív tapasztalatok tették szükségessé?
- Nem, itt nem a tőkekövetelményekről van szó. Az árutőzsdén még az orosz válság idején sem volt brókercsőd. Bár a BÁT-os brókercégek Beva (betétvédelmi alap)-tagok, a tőzsdetagok az elszámolóházzal együtt kollektív garanciaalapot hoztak létre, amelybe szekciónként befizetéseket teljesítenek. Ha valamelyik társaság esetleg nem tudna fizetni, a károkat ebből fedeznék. Ezt az alapot azonban az árutőzsde történetében eddig csak egyszer kellett felhasználni, akkor is azért, mert az egyik tőzsdetag tulajdonosa megbukott egy másik piacon, és magával rántotta a brókercéget is. De csődről ebben az esetben sem lehetett beszélni.
- Régóta hallani arról, hogy energiakontraktusok megjelenését is tervezik. Hol tart ez most?
- Tulajdonképpen stagnál. Készítettünk tanulmányokat, a melyekben a leendő energiakontraktusok jövőjét tervezgettük, és a nemzetközi lehetőségeket is számba vettük. A piac megmozdulása nélkül azonban nehéz lépni. Az árampiaci liberalizációig nincs értelme ilyesmin gondolkozni, a BÁT csak annyit tehet, hogy igyekszik a lehető legjobban előkészíteni a terepet.

Koncz Andrea

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo