Energiapiac: a második nyitás

Még az évtized vége előtt százszázalékos lesz az energetikai piacnyitás az Európai Unióban. Vagyis nálunk is. Több száz millió ember, kis- és nagyvállalat tetszése szerint választhatja meg, hogy mely áram- vagy gázkereskedőtől, esetleg közvetlenül a termelőtől – akár importból – vásárolja-e az energiát. A hazai energiaszektor már megtette az első nagy lépést: ha csak részlegesen is, de kinyitotta a piacot. Előbb a villamos áramot szolgáltató ágazat kapta meg a törvényi felhatalmazást, majd ez év január elsejével a földgáz is olyan termék lett, amely nem csupán a közüzemi ellátás felelősétől vásárolható meg.

Már a verseny hírére, a villamosenergia-liberalizáció tavalyi startja előtt fontosnak tartották a hazai energetikai cégek, hogy árkönnyítésekkel alapozzák meg kapcsolatukat a fogyasztókkal. Átlagosan 9100 forint megtakarítást ígértek havonta például az újpesti, káposztásmegyeri és angyalföldi lakótelepek háztartásainak az Electricité de France képviselői, amikor megépítették a városrész új erőművét. S hasonlóan vitte lefelé szolgáltatásai árát az Észak-dunántúli Áramszolgáltató Rt., amikor Sopronban speciális feltételeket teremtett a Transelektro Rt. által épített lakópark energiaellátásához.

Maga a piacnyitás 2003 januárjában következett el, ekkor lett hatályos az új villamosenergia-törvény.

Az első év tapasztalatai

Elsőként a nagyfogyasztók – akiknek egy helyen mért éves villamosenergia-felhasználása meghaladta a 6,5 gigawattórát – kapták meg a jogot, hogy válasszanak, és a közüzemi szerződést felmondva új partnert keressenek maguknak.

Az első időszakban tartózkodók voltak, nem látták tisztán, milyen előnyökkel számolhatnak; pontosabban számolhatnak-e valóban mindazzal, amivel kecsegtették őket; ám ha látják, hogy legalább olyan biztonsággal kapják az áramot, mint megelőzőleg, és olcsóbban jutnak hozzá, akkor a piac aktív résztvevőjévé válnak. Hatvani György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) energetikai helyettes államtitkára egyévnyi tapasztalat birtokában – és az államigazgatás részéről a piac további nyitásának terve ismeretében – ezzel magyarázza, hogy 2003-ban a gyenge kezdés után sokkal gyorsabban léptek be a cégek a liberalizált piacra, mint gondolni lehetett volna. Amihez persze az is kellett, hogy legyen kínálat szabad kapacitásból, amelyet a közüzemi árnál olcsóbban, szállítási garanciákkal lehetett értékesíteni, és hogy a szabályozás is működőképesnek bizonyuljon.

A folytatás a piac továbbnyitása. A szabályozást azonban meg kívánja változtatni az államigazgatás. Egyrészt az eddigi tapasztalatok – hiszen a hatályos törvényt még 2001-ben fogadták el, a bevezetésre adott két-, illetve hároméves türelmi idővel –, másrészt az európai uniós tagság miatt; az unió ugyanis időközben megalkotta új irányelveit, s hatályba is lépteti őket július 1-jén.

Bonyodalmak sokasága

A tervezett törvénymódosításban a legegyszerűbb passzus az, hogy július 1-jétől ki kell nyitni a piacot minden, nem lakossági fogyasztó, majd 2007. július 1-jétől valamennyi fogyasztó számára. Ennél jóval bonyolultabb teendő a rendszerirányítás problémáinak megoldása és a versenypiaci jogszabályok, valamint a biztonságos áramellátás érdekében korábban kötött hosszú távú áramvásárlási szerződések közötti összhang megteremtése. Ez utóbbival volt kénytelen szembenézni a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. a múlt esztendő során.

– Nem szerencsés, hogy a hosszú távú, 1995-ös és 1996-os keltezésű magánjogi áramvásárlási szerződéseket az új jogszabályok hatályba lépése érvényben hagyta – mondta a Piac és Profit kérdéseire válaszolva Pál László vezérigazgató. – Ugyanakkor, miközben a törvény szerint az MVM-ből kivált a rendszerirányítási ágazat, az rt.-nél maradt számos beszerzési és értékesítési kötelezettség, bonyodalmak sokaságát okozva.

Az áramszállító megválasztásának joga tavaly körülbelül 350 cégnek adatott meg. Közülük mintegy ötven élt is a lehetőséggel – ők az áramigény 18 százalékát jelentik –, és kilépve a szabadpiacra valamennyien megtakaríthattak az áramköltségeikből. Az összes fogyasztás 82 százalékát kitevők tehát maradtak a közüzemi ellátásban, ahol viszont a többiek kiválása költségnövelő tényezőként hatott. A közüzemi rendszer ugyanis a szabályozás – egyébként a szakértők által előre jelzett! – hibája miatt keresztfinanszírozta a szabadpiac néhány területét.

Végül is két menetben került sor a közüzemi ellátásban áremelésre, és a második, augusztusi, ármódosítás – a korábbi diszkriminatív finanszírozással szemben – már kezelhető egyensúlyt eredményezett az MVM számára. Pál László emlékeztetett rá: az Orbán-kormány intézkedései nyomán 2001-ben közel 50 milliárd, 2002-ben 38 milliárd forint üzemi vesztesége keletkezett a Magyar Villamos Műveknek. A tavalyi árváltoztatásoknak is betudhatóan – és a keményebb, sikeresebb üzleti tevékenységnek, valamint a belső működési költségek lefaragásának köszönhetően – mára ez lecsökkent 1–1,5 milliárd forintra.

Visszatérés a szabadpiacról?

A legnagyobb fogyasztók kereskedelmi kiszolgálására a múlt évben kezdte meg működését az MVM leányvállalata, amely – a nemzetközi háttérrel rendelkező, európai súlyú nagyvállalatok hazai leányvállalataival versenyezve – a szabadpiac egyharmadát tudta megszerezni magának. Mire 2004 közepén életbe lép az új árampiaci EU-direktíva, már másfél éves közvetlen üzleti gyakorlattal rendelkezik a társaság.

Pál László azonban nem számít boomra. Egyrészt azért nem, mert a szállítóváltás a fogyasztó részéről is komoly szakértelmet igényel, s a kisebb vállalatok ezzel még nem rendelkeznek. Igaz, a kínálat sem elegendő. De a legfőbb ok a villamos áram európai árának alakulása: a múlt év nyarán az úgynevezett zsinórszállítási árak Németországban 24-25 euró körül voltak, szeptemberben már 35-37 euróra mentek fel, s ez év január közepén sem csúsztak mélyebbre 33-35 eurónál. Tehát a szabadpiaci árak emelkednek, míg az MVM által hosszú távú szerződésben rögzített árak stabilak. Emellett – ahogyan azt az energetikai helyettes államtitkár is említette – az úgynevezett határkeresztező kapacitás díjai is megemelkedtek az év végi aukció során, azaz drágább az import is. Pál László mindezek összegzéseképp azt vélelmezi, hogy egyes nagyfogyasztók vissza fognak térni a közüzemire a szabadpiacról.

Más a gáz

A 2004. január 1-jén megnyitott gázpiac szabályozásába a jogalkotóknak már sikerült beépíteniük az unió direktíváinak legjavát. A piacnyitás – csakúgy, mint az áram esetében – a nagyfogyasztók meghatározott körét teszi kedvezményezetté, a kör július után bővülhet majd. Tekintettel a földgáznak a villamos áramtól eltérő fizikai természetére, az előírások itt kitérnek a termékszállítás, -tárolás speciális feltételeire, azok fenntartásának, fejlesztésének finanszírozására s az ezekkel összefüggő árképzés módjára is.

Hatvani György hangsúlyozta, hogy a jogi értelemben nyitott gázpiac üzleti kinyílása sokkal inkább függ a meglévő műszaki, technológiai feltételektől, mint az áram esetében. A kérdés az, hogy van-e, lesz-e elég olcsó gázkínálat, illetve lesz-e elég olyan fogyasztó és kereskedő, aki vállalja e piac esetleges kockázatait.

A januári startnál mindenesetre hét engedélyt kapott kereskedő cég már ott volt. A szabadpiaci kilépést bejelentő két nagyfogyasztó, a BorsodChem és a TVK pedig – utalt a mértékekre Hatvani György – az éves hazai összes felhasználás öt százalékát képviseli. S ez kezdetnek nem rossz. A két vegyipari cég ráadásul Észak-Magyarországon található, ott, ahol már korábban is gondolkodtak arról, hogy a Szlovákiát átszelő nemzetközi gázvezeték úgymond „megcsapolható”, a fizikai közelsége miatt.

Sajnos, rontja a helyzetet, hogy a gázpiacnyitáshoz az utolsó pillanatban jelentek meg a jogszabályok, ezért többen, akik előtte aktív együttműködést ajánlottak a felhasználóknak, egyelőre – nem tudván felmérni kockázatukat – mégsem kerülhettek pozícióba. Éppen ezért például a BorsodChem nem kötelezte még el magát egész éves szerződéssel a gázszállítójának, mert bízik abban, hogy az alternatív gázkínálók száma a tavasz folyamán megnő, s akár négy-öt potenciális partnerrel is tárgyalhat a második félévi üzleti lehetőségekről.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo