Elérhető kölcsönök

A kisvállalkozásoknak szóló, ám a gyakorlatban már rég nem létező kedvezményes hitelkonstrukciókat találhatunk a bankok ajánlatait böngészve. Vagy kimerült a rájuk szánt keret, vagy nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Új lehetőség viszont a Széchenyi-hitelkártya – az előző kormány találta ki, de már a mostani valósította meg –, és újraéled az igen közkedvelt mikrohitelprogram is.

Majdnem félbeszakadt egy lakodalom nyáron egy somogyi kisvárosban, mert a cukrász, akitől az esküvői tortát megrendelték, arra hivatkozott: azért nem lett kész időre, mert bár megítélték számára a mikrohitelt, mégsem folyósították, mivel az addig önfenntartó kassza kiürült. Pár nappal azután, hogy az erről szóló tudósítás a helyi lapban megjelent, Braun Márton, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány – a mikrohitelprogram kezelője – ügyvezető igazgatója azt nyilatkozta: bár valóban fel kellene (ez meg is történt) függeszteni a szerződéskötéseket, mindenképpen szükség van a mikrohitelprogram folytatására. De azt is hozzátette, hogy jelenleg havonta csak 350–400 millió forintot kap vissza az MVA a korábban kihelyezett hitelek törlesztéseiből, miközben a szerződésekkel lekötött állomány értéke 1,8 milliárd forint, és további 1,3–1,4 milliárd forint értékű hitelkérelem vár elbírálásra. Ráadásul a program indulásához a PHARE keretében kapott európai uniós támogatás éppen mostanra futott ki. Tehát a megoldást a gyors kormányzati közbelépés jelentheti…

Új forrás kellene

A segítség meg is érkezett, a kormány még szeptember elején, az úgynevezett második száznapos csomagban egymilliárd forinttal megemelte a mikrohitel országos keretét. Ami talán elég arra, hogy a vállalkozók a már megkötött szerződések szerint az év végéig hozzájussanak a pénzhez.

A programról tudni kell, hogy feltételrendszere országosan nem egyöntetű, sőt voltak és – bár csökkenő arányban – ma is vannak olyan települések, ahol a hitel egyáltalán nem hozzáférhető. Pillanatnyilag a fővárosban a legkedvezőbb a helyzet, ahol november elsejétől (ez már lapzártánk utáni időpont) 2,5 milliárd forintos alappal indul a Budapest kisvállalkozói hitelprogram, ahogyan erről Csillag István gazdasági miniszter és Demszky Gábor főpolgármester megállapodott.

A főváros ugyanis – szemben sok más helyi vállalkozási alappal – százszázalékos tulajdonosa a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítványnak (BVK), és korábban is folyamatosan segítette a működését, nem kis feszültséget okozva a BVK és az MVA között, ami – a vezetők nyilatkozatai szerint – ezzel a mostani lépéssel enyhült. A Budapesten igényelhető mikrohitel felső határát is megemelik 10 millióról 16 millió forintra, a kamata pedig november elsejétől 7,75 százalékos (3 millióig, csakúgy, mint az ország más pontjain, ahol ez a felső határ, a kamat a mindenkori jegybanki alapkamat fele, és az e feletti részre 9,95 százalék, ebből jön ki az előbbi átlag), és igénybe vehető hozzá 90 százalék erejéig a Hitelgarancia Rt. kezessége is.

Szakemberek szerint a mikrohitelprogram országos, zökkenőmentes folytatásához mintegy 5 milliárd forint új forrásra lenne szükség és arra, hogy a konstrukció feltételeiben is komolyabb változásokat hajtsanak végre. Az egyik ilyen lehetőség a kereskedelmi bankok bevonása a folyósításba, amiről legkorábban jövőre lehet szó. Ez biztosíthatná, hogy a konstrukció valóban önjáró legyen, vagyis a mindenkori törlesztések fedezzék az új igényeket. Az idén azonban – a fővárost kivéve – új szerződések kötésére már aligha kerülhet sor, hiszen egyelőre a bennragadt hiteligénylőket kell kielégíteni.

Bárhol, bármikor vásárolhat vele

Jobbak a vállalkozók kilátásai, ha mikrohitel helyett Széchenyi-hitelkártyát igényelnek.

A még februárban beharangozott hitellehetőség a kormányváltás miatt csak az ősszel és nem pontosan az elsőre közreadott tartalommal valósult meg. Az 500 ezer vagy egymillió forint összegű folyószámla-hitelkeretet a programban részt vevő kereskedelmi bankok – az MKB, az OTP Bank és a Postabank – nyújtják a vállalkozásoknak. Hogy éppen melyik, azt a vállalkozók szabadon választhatják meg. A hitel felvételét megkönnyíti, hogy a Hitelgarancia Rt. a hitel és a kamat összegének 73 százalékára készfizető kezességet vállal.

A hitelkeret megnyitásával egy időben a vállalkozók egy MasterCard típusú bankkártyát kapnak, amellyel bárhol, bármikor vásárolhatnak, vagy készpénzt vehetnek fel. A hitel kamata a BUBOR (budapesti bankközi kamatláb) plusz 6 százalék, amelyhez a kormány 5 százalék támogatást ad, így az éves kamat a jelenlegi állapotok szerint 11 százalék körüli. A folyósított hitel bármikor törleszthető, és ismét igénybe vehető, de negyedévente egyszer a hitel egy részét törleszteni kell.

A gazdasági minisztériumnál kamat- és hitelgarancia-támogatásra mintegy 700 millió forint áll rendelkezésre az idén. Az évi 2 százalék hitelgarancia-díjnak az ötven százalékát is ebből kell állnia a tárcának, míg a másik ötven százalékát a bankok fizetik.

Mérettől függetlenül

Az új termék bevezetésekor kisebb vitát kavart, hogy első olvasatban a kártyához csupán – az előkészítésében tevékenyen részt vett – Vállalkozók Országos Szövetségének és a kereskedelmi és iparkamaráknak a tagjai juthattak volna hozzá. Ám többek között az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) tiltakozására pár nap alatt megnyílt a lehetőség az ipartestületek tagjai előtt is. Ehhez nem kellett más, mint hogy az egyes ipartestületek szintén együttműködési megállapodást kössenek az ügyintézést bonyolító KA-VOSZ Rt.-vel. (Az IPOSZ egyébként januártól szeretne bevezetni egy úgynevezett IPOSZ-kártyát, amelynek a segítségével tagjai az országban bárhol igénybe vehetik az ipartestület kedvezményes szolgáltatásait. S hogy ezeknek köre minél bővebb legyen, éppen ezekben a hetekben kötnek kedvezményeket nyújtó megállapodásokat számos kereskedelmi és szolgáltató vállalattal.)

A miniszterelnök, amikor szeptember végén személyesen adta át az első Széchenyi-kártyát a tulajdonosának, elmondta: a kormány a vállalkozásoknak – méretüktől függetlenül – megadja a fejlesztés lehetőségét, a támogatások alakításánál pedig a kistérségek közötti különbségek kiegyenlítésére is tekintettel lesz, illetve a vállalkozók által szorgalmazott egymillió forintos hitelfelvételi maximum megemelésétől sem zárkózik el.

Piaci hitelkínálat

Azok a mikro- és kisvállalkozások, amelyek valamilyen okból nem juthatnak hozzá az államilag támogatott hitelekhez, a kereskedelmi bankok piaci kamatozású, kifejezetten nekik szóló hitelei, illetve akár a lakossági személyi kölcsönök között is válogathatnak. Jelenleg azonban ezek kamata 20–26 százalék, és ehhez egyebek között hozzájön még a kezelési költség és a hitelbírálati díj. Aki tehát szeretné a különböző lehetőségeket összehasonlítani, annak a mindezeket figyelembe vevő teljes hiteldíjmutatót (THM) érdemes megnéznie.

Egyre több kereskedelmi bank stratégiai célkitűzései között szerepel a kis- és középvállalkozói ügyfélkör bővítése, aminek érdekében szakmaspecifikus hitelcsomagokat alakítanak ki (például a vállalkozóvá lett háziorvosoknak, a fuvarosoknak stb.).

Ennek ellenére évente 60–100 milliárd forinttal több a hazai kisvállalkozások hiteligénye annál, mint amennyit a bankok kihelyeznek a számukra – jelentette ki Szűcs György, az IPOSZ alelnöke. Ezért írtak alá október közepén a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt.-vel egy együttműködési megállapodást, amelyben az ipartestület most azt vállalta, hogy segít a tagjainak a bank kedvező hitelkonstrukciói közül választani, és az igényeket közvetíti a bank felé. Második lépésben pedig az MKB szolgáltatásai közvetlenül is hozzáférhetővé válnak majd az arra alkalmas ipartestületi irodákban.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo