Egészséges optimizmus kerestetik – Buda-Cash-prognózis

Úgy tűnik, az idén is eljött a nyári pangás ideje a tőzsdén, sőt a pesszimistábbak szerint már április óta tart. A tavaszi lelkesedés után május óta nem képes igazán magára találni a magyar piac, miközben a gyorsjelentésekre sem lehetett panasz, a makrogazdaság helyzete pedig minden korábbinál erőteljesebb optimizmusra adhatna okot.

Április közepe óta mindössze egyetlen kereskedési napon haladta meg a hazai részvénypiac forgalma a 20 milliárd forintot, június eleje óta pedig már a 10 milliárdot sem mindig éri el. A nemzetközi tőzsdei hangulat, amelyre a döntő hatást az USA piacai gyakorolják, és amely ha akarjuk, ha nem, alaposan meghatározza a budapesti eseményeket, hasonlóképpen bizonytalan: a Dow Jones ipari átlag 10–11 ezer pont között ingázik, míg a Nasdaq Composite-index (a high-tech-részvények ármozgását tükrözve) stabilizálódni látszik valamivel 4000 pont alatt. A sorozatos kamatemelések az első jelek szerint megtették hatásukat, erre utaltak a június első felében sorra megjelenő makrogazdasági adatok (a fogyasztás növekedési ütemének mérséklődése, enyhülő munkaerő-piaci feszültségek), de még bizonytalan, szükség van-e további monetáris fékezésre. A részvénypiac reakciója, főként júniusban, kétértelmű: a piac üdvözli a további kamatemelések szükségtelenségének jeleit, ám növekszik aggodalma, hogy a lassuló gazdaság csökkenő vállalati profitokat eredményezhet.

A makrogazdasági jelzőszámok, amelyeknek hatása ilyen döntő a világ legfejlettebb tőkepiacán, a BÉT-en jóval kisebb mértékű reakciót váltanak ki. Talán nem túlzás, hogy az alapvető indikátorok tekintetében Magyarország 15-20 éve nem volt ilyen kedvező helyzetben (hogy kinek köszönhetően és kinek az áldozatai árán, ebből a szempontból nem fontos), a befektetők mégsem tülekednek a magyar társaságok részvényeiért. Igaz, novemberben és decemberben megelőlegeztek valamennyi bizalmat, ám az ország az akkori várakozásoknál is – az inflációs rátát leszámítva – jobban teljesít. A vártnál is kedvezőbben alakul az államháztartási egyensúly és fizetési mérleg, dinamikusan nő az ipari termelés, megalapozva az export vezérelte 6,8 százalékos GDP-növekedést. A kedvezőtlen külső hatások (magas olajárak és erős dollár) ellenére csökkenő trendet mutat az infláció, különösen az élelmiszerárak szezonális hatásait kiszűrő maginfláció – bár a 6 százalékos éves mérték helyett már 8 százalékkal is elégedettek lehetnénk. A konjunktúravárakozások optimisták, a munkanélküliség is csökken. A politikai pártok immár arról vitáznak, mi legyen a sorsa a költségvetés többletbevételeinek. A kép, még ha nem rózsaszínű is, bizakodásra mindenképpen okot ad.

Ami árnyékot vet a tőzsdére, az furcsa módon a politikai kockázatok erősödése. Nem az országmegítélésről van itt szó, hanem egyes társaságok esetében az állami beavatkozás által előidézhető profitcsökkenésről. A MOL helyzete mindenki számára közismert, az inflációs célkitűzéseknek alárendelt gázáremelés miatt súlyos tízmilliárdokkal csökken a társaság nyeresége. Sajnos, hasonlóan negatívan hatott a Richter és az Egis árfolyamára a gyógyszerárak körül kibontakozó véleménykülönbség, miközben érdemes emlékeztetni arra, hogy a kormány igen szilárdan ragaszkodik korábbi álláspontjához, miszerint minden lehetséges, rendelkezésre álló eszközzel igyekszik letörni az inflációt. Az említett társaságok esetében a hosszú távú kilátásokat ugyan nem érinti a kedvezőtlen – és remélhetőleg csak átmeneti – külső hatás, főként a Richter esetében meglehetősen jók a legalább egyéves kilátások, ám rövid távon igencsak megtépázhatja az árfolyamot a társaság gazdálkodásába történő beavatkozás.

A néhány kedvezőtlen tényező azonban véleményünk szerint még nem ok arra, hogy az optimizmus elillanjon. Elképzelhető, hogy az USA gazdasági növekedése a fenntarthatóbbnak vélt 3-4 százalékra mérséklődik, az amerikai vállalatok profitja is kisebb lesz a korábban vártnál, de veszteségesek távolról sem lesznek. Emellett ha a világgazdaság motorjának szerepét nem is veszi át, az EU gazdasága és tőzsdéi a magára találó euróval együtt éppúgy magukkal húzhatják az unióba tartó országok tőkepiacait, mint azt korábban a szárnyaló
amerikai indexek tették.

Török Bálint

*
BEFEKTETŐI ISKOLA
A kamatemelés


Egy ország jegybankja, illetve a monetáris politika irányítója irányadó kamatai változtatásán keresztül befolyásolhatja a bankszektor kamatait, ezáltal az egész gazdaság megtakarítási döntéseit. Az irányadó kamatok emelésének hatása hamar megjelenik a gazdaságban: miután más megtakarítási formák, például a bankbetétek nominális hozama nő, általában magasabb hozamot vár el a befektető a részvényeitől is. Jövőbeli pénzáramlásait ehhez viszonyítja, így ha változatlan osztalékot vagy árfolyam-emelkedést vár, annak jelenbeli értéke csökken – visszaesik a részvény árfolyama.

A gondolatmenet csak a rövid távú kiindulópont, hiszen a kamatemelés hatására a gazdaság egészében is mélyreható változások következnek be, amelyek azután befolyásolják a részvények jövőbeli pénzáramlásait. Lehetséges, hogy csökken a túlzott kereslet, az inflációs nyomás, összességében a társaságok is jobban teljesítenek, és emelkednek az árfolyamok. Ám előfordulhat, hogy a magasabb hitelkamatok miatt a vállalatok visszafogják beruházásaikat, profitjuk csökken.

Az USA központi bankja évek óta egyértelműen az infláció elleni küzdelmet tekinti a legfontosabb szempontnak. A sokadik éve tartó gazdasági növekedésben nagy szerepe volt a sikeres monetáris politikának, a növekedés pedig a részvényárfolyamok hihetetlennek tűnő emelkedését okozta. Dacára annak, hogy a Fed számtalanszor vélekedett úgy, hogy az amerikai részvények túlértékeltek, a stabil gazdasági háttér újabb vásárlókat hoz a piacra. Így lehetséges, hogy míg rövid távon visszaesés a reakció a kamatemelési hírekre, sőt már az azt kiváltani vélt makrogazdasági adatokra is, az idejében megtett, az inflációs veszélyt csírájában elfojtó kamatemelési lépések hamarosan újabb áremelkedést okoznak.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo