Az új gazdaság kulcskérdése, hogy a fogyasztók képesek legyenek a piac által felkínált lehetőségeket kihasználni. Ehhez egyfelől az kell, hogy ők megtanulják elérni a számukra szükséges információt, másfelől pedig az, hogy a vállalatok erősebb és újszerű szolgáltatási kultúrát hozzanak létre az új fogyasztói igények kiszolgálására.
Európa már számos intézkedést hozott az információs társadalom kialakulásának elősegítése érdekében legjellemzőbben a telekommunikációs szektor liberalizációjának gyorsítása, az elektronikus kereskedelem törvényi kereteinek felállítása (például titkosítás, azonosítás, biztonság), valamint a tartalompiacok és K+F támogatása területén. Legfontosabb feladatként kezelik, hogy az internet elérése és használata mind számítógépen, mind mobiltelefonon és tévékészüléken keresztül rövid idő alatt általánossá váljék.
Felismerték, hogy az új gazdaság hatalmas növekedési és munkapotenciált rejt magában, sőt felmérhetetlen költség- és időmegtakarítási lehetőségeket is hordoz. A digitális technológiák ugyanis lényegesen olcsóbbá és könnyebbé teszik az információ elérését, feldolgozását, tárolását és továbbítását.
Az eEurope nagy gazdasági és társadalmi kihívás az unió számára, hiszen az információs társadalom okozta változások jelentősen befolyásolják majd az európai munkalehetőségeket, a gazdasági növekedést és a termelékenységet. Az eEurope legfontosabb céljai tehát, hogy minden polgárt, otthont és iskolát, minden vállalkozást és adminisztrációt elvezessen a digitális korba, és on-line összekapcsoljon; létrehozza a digitálisan írástudó Európát, amely új ötleteket finanszírozni és kifejleszteni tudó vállalkozási kultúrát generál; biztosítsa az egész fejlődési folyamat szociális beállítottságát, kiépítse a fogyasztói bizalmat, és erősítse a szociális kohéziót.
Az eEurope tíz részterületén az Európai Bizottság és az EU-tagországok három éven belüli teljesítést vállaltak. 2003-ig a tagországok kötelesek rákötni minden egyes iskolát a világhálóra, elsősorban a tarifák csökkentésével olcsóbbá tenni az internetezést, törvényi keretek között kiterjeszteni elektronikus az kereskedelmet, tagországonként létrehozni egy virtuális egyetemet, amelynek segítségével a diákok on-line interaktív előadásokat hallgathatnak, kidolgozni egy intelligens kártya-szabványrendszert, kialakítani egy összeurópai kockázatitőke-piacot; továbbá kötelezik magukat arra, hogy az összes publikus weboldalt a hátrányos helyzetű emberek számára is elérhetővé teszik, on-line egészségügyi könyvtárakat és központokat, illetve egészségügyi smartcardokat hoznak létre, fejlesztik a közösségi információs weboldalakat, és végül gyorsabbá, biztonságosabbá és intelligensebbé teszik a szállítmányozást.
eEurópa-program A lecke fel van adva
Az eEurope az Európai Unió politikai kezdeményezése, azzal a céllal, hogy a jövő generációi számára biztosítsák az információs társadalom új lehetőségeinek kiaknázását. Európa tehát nem bízza a véletlenre a felzárkózást. Az amerikainál konzervatívabb kultúrájú országok gazdasági fejlődését felülről, programok és ahhoz rendelt támogatáspolitika segítségével kívánja gyorsabb tempóra ösztönözni.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?