Döntés helyben

Minden korábbinál nagyobb összeg, több mint százegymilliárd forint szolgálja jövőre közvetlenül Magyarország régióinak, kistérségeinek felzárkózását, a területi különbségek mérséklését. Kovács Flórián László, a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal elnöke azt is áttörésként értékeli, hogy a területfejlesztésre fordítható hazai források döntő részét decentralizálják, s arról is helyben döntenek majd, mire mennyit fordítanak.

- Novemberre körvonalazódott, hogy a jövő évi költségvetésből mennyi jut területfejlesztésre. Mi az, ami ön szerint lényegi változás az eddigiekhez képest?

- Amit legelőször is érdemes megemlíteni: amíg általában a költségvetésre a takarékosság a jellemző, addig a területfejlesztésben dinamikus az erre szánt összegek növekedése. Ez azt mutatja, hogy az új kormány kiemelt fontosságot tulajdonít e területnek. Minden eddigit felülmúl a 2005. évi állami költségvetésből a területfejlesztésre fordítható források összege: 2003-hoz képest majdnem megduplázódik, és az ideivel összehasonlítva is közel ötvenszázalékos a növekedés. A kifejezetten e célra szánt támogatások 2002-es és 2003-as 53 milliárd forintos összege 2004-re már 66 milliárdra emelkedett, jövőre pedig már 101 milliárd forint lesz az összes ilyen forrás. Mindezek mellett közvetve még egy sor más költségvetési forrás is szolgálja a területfejlesztés céljait.

- Uniós pénzek milyen arányban szerepelnek a jövő évi források között?

- A közvetlenül területfejlesztésre fordítható kiadásokon belül egyre növekszik az EU-ból befolyó támogatás, amelynek aránya jövőre már 22 százalékot, vagyis 22 milliárd forintot tesz ki. Ez azt jelenti, hogy a tagsággal járó előnyöket, támogatásokat már elkezdjük élvezni, és ez a következő években egyre inkább így lesz.

- Az uniós források pályázati pénzek?

- Természetesen, ezek esetében a pályázati módszer az elosztás formája. Ám a 22 milliárdhoz körülbelül tíz milliárd forinttal mi is hozzájárulunk, így az uniós támogatások révén Magyarországon megvalósuló beruházás mintegy 32 milliárdnyi lesz. Ez alapvetően három területre kerül. Az egyik a 2005-2006-ban kifutó, még a csatlakozás előtti támogatást jelentő PHARE-program, amelyre több mint 16 milliárd jut. Újonnan belépő közösségi támogatás az INTERREG-program - célja az egymástól távol eső területek összekapcsolása, illetve az, hogy az unió külső és belső határai mentén erősödjék a határokon átnyúló együttműködés -, ennek a révén jövőre 2,3 milliárd forintot fizetünk ki. A regionális operatív program, a ROP keretében pedig közel 14 milliárd forintnyi tényleges kifizetésre számítunk.

- A források decentralizálása sokat emlegetett cél a területfejlesztésben. Lesz-e változás jövőre e téren?

- Ez a folyamat, bár már a 2002-es kormányprogramnak is szerves része volt, eddig döcögve haladt előre, de most igazi áttörést várható: a területfejlesztésre szánt közel 69 milliárd forint hazai forrásból több mint 58 milliárdot decentralizálunk, ez a 2004. évi összeg kétszerese. Ebből a regionális fejlesztési tanácsok hatáskörébe tartozik majd több mint 40 milliárd, a megyékébe mintegy 17 milliárd forint. A kistérségek 1,5 milliárdot kapnak. Újdonság az is, hogy bár ezeket a forrásokat kormányrendeletben meghatározandó célokra kell fordítsák a kedvezményezettek, ám azt maguk határozhatják meg szabadon, hogy e célok közül melyeket milyen arányban kívánnak teljesíteni.

- A fennmaradó, több mint tízmilliárd forintot mire szánják?

- A kiemelt üdülőkörzetek - például a Balaton, a Velencei- és a Tisza-tó, a Dunakanyar -, amelyek egyfajta jövedelemtermelő potenciált jelentenek az adott térségben, 1,3 milliárd forintot kapnak. A központilag menedzselt, de térségi szinten megvalósuló kiemelt fejlesztési programokra közel 9 milliárd forintot szánunk. Két nagyon fontos, és a közeljövőben dinamikusan növekvő program a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése és a Duna-Tisza közi homokhátság komplex területfejlesztési programja. Az előbbi keretében árvízvédelmi kapacitásokat kell építeni a Tisza mentén, ezek azonban az ott élők életvitelét, gazdálkodási körülményeit lényegesen befolyásolják majd, hiszen ha öt-, tíz- vagy húszévenként is fordul elő, hogy már nem bírja a folyó a nagy árhullámot, de akkor nagy, művelés alatt álló területek kerülnek víz alá. Az ehhez kapcsolódó területfejlesztési programokra mi 600 millió forintot terveztünk. A Duna-Tisza közi homokhátság, ahol a felborult vízháztartás rontotta a helyi társadalmak lehetőségeit, jövőre 640 millió forintot kap. A Szigetköz rehabilitációjára például 230 millió forint áll majd rendelkezésre, a vállalkozói övezetek támogatását, infrastrukturális fejlesztéseit 430 millió forint szolgálja majd. Speciális támogatási konstrukció a roma vállalkozások saját erejének segítése, az erre szánt 230 millió forintot az Országos Cigány Önkormányzat pályázatok útján osztja szét.

- Abban, hogy ilyen dinamikusan nőnek a területfejlesztésre szánt összegek, ráadásul jellemzően helyben dönthetnek arról, mire használják fel ezeket, van uniós kényszer, vagy a kormány prioritásait mutatja?

- A területfejlesztés tulajdonképpen a társadalmi szolidaritásról szól, de nem csak arról. Fontos, hogy ezeket a pénzeket olyan feltételekkel kapják meg a kedvezményezettek, hogy elköltésükben ne pusztán szociális célok érvényesüljenek, hanem például az is, hogy erősödjék a helyi versenyképesség. Az unió új kohéziós politikájában alapvető fontosságú a regionális versenyképesség növelése, mert ez is egyik eszköze annak, hogy a lisszaboni döntésnek megfelelően 2010-re Európa a világ legversenyképesebb részévé váljék. Nálunk is van már hangsúlyeltolódás, hogy a direkt felzárkóztatás mellett egyre nagyobb erővel jelenjék meg a versenyképesség növelésének célja is.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo