Derűre derű?

Telített piacon, a világgazdasági recesszió ellenére kiemelkedően jó évet zárt tavaly a hazai bankszektor. Elemzők szerint idén már nem várhatók ilyen jó eredmények, mert késleltetve ugyan, de a pénzügyi szektorban is megjelennek az általános gazdasági folyamatok.

Bár a teljes 2001. évet magukban foglaló végleges adatok még nem állnak rendelkezésre, úgy tűnik, hogy tavaly igen eredményesek voltak a bankok: az adózás előtti profit a 140–150 milliárd forintot is elérheti a 2000. évi 98 milliárddal szemben, a tavalyi harmadik negyedévi 128 milliárd forintos eredmény pedig több mint 50 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakáét.

Egyszeri hatások

E kiugró eredmény körülbelül negyede egyedi hatásokból következik; például 2001-ben az új számviteli törvény a kockázati céltartalék képzése helyett értékvesztés elszámolását írja elő, és az országkockázatra és az árfolyamveszteségre képzett céltartalékok is felszabadíthatóvá váltak – mondja el Móra Mária, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese. Egyszeri hatásként kell értékelni a piaci átrendeződés következtében megjelenő bevételeket is (például a K&H és az ABN Amro Bank fúziójának eredményeképpen eladott biztosítótársaság egymilliárd forinttal növelte a bankszektor teljesítményét). Mindezeket kiszűrve, a tőkearányos eredmény körülbelül 18 százalék, ami megegyezik a 2000. évi értékkel.
Tapasztalatok szerint azonban a bankok az utolsó negyedévben arányában mindig magasabb értékvesztést és költséget számolnak el, mint év közben, így feltételezhető, hogy most is óvatosan járnak el, és – tekintettel a kedvezőtlen világgazdasági kilátásokra is – a feltétlenül indokoltnál nagyobb értékvesztést számolnak el. Ezért, bár a 2001. évi eredmény mindenképpen magasabb lesz, mint az előző évi, mégsem annyival, mint arra az első háromnegyed év adatai alapján számítani lehetett.

Lassult a vállalati hitelek növekedése

A GDP bővülésének jelentős lassulása ellenére, a hitelintézetek szempontjából kedvezően alakult a 2001-es esztendő: a főbb bevételek szinte mindegyike nőtt, miközben az üzemi költségek jellemzően stagnáltak, illetve kisebb mértékben növekedtek.
Magyarországon a bankok mérlegfőösszege nem éri el a nemzeti össztermék 70 százalékát sem, miközben a fejlett gazdaságokban az sem ritka, hogy összes eszközértékük kétszerese a GDP-nek. Ez az arányszám 2001-ben sem módosult lényegesen. Kedvező ugyanakkor, hogy az eszközökön belül átrendeződés történt a hitelek javára. Igaz, a vállalati hitelek növekedési üteme elmaradt a 2000. évitől – sőt az első félévben alig mutatható ki emelkedés –, ám az év utolsó hónapjaiban jelentős a gyorsulás – magyarázza Barta Judit, a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatásvezetője.
A lakossági szektorban nem érezhető a recesszió miatti megtorpanás. A lakossági hitelek aránya a bankok eszközállományában egyébként még mindig alacsony, így a nyereség képződésében játszott szerepük is kicsi. Az viszont elképzelhető, hogy a fogyasztási hitelek közel 30 százalékos kamata extraprofit szerzését teszi lehetővé, ha a magas kamatok mögött nem csak jól beárazott kockázati tényező áll – véli Móra Mária.

Nyitás a kicsik felé

A túltelített piacon a legtöbb kereskedelmi bank úgy próbálja növelni a saját részesedését, hogy mind a lakosságnak, mind a vállalatoknak egyre szélesebb körben kínálja a termékeit. Ennek hatása többek között a kis- és középvállalatok hitelezésének átlagot meghaladó, 12 százalékos bővülése. A korábban csak nagyvállalatokat és kiemelt ügyfeleket kiszolgáló Magyar Külkereskedelmi Bank 2000-ben meghirdetett iránymódosítása például olyan jól sikerült, hogy tavaly mind nyereségben, mind a betét- és hitelállomány növekedésében rekordévet zárt annak ellenére, hogy év közben néhány kockázatosnak ítélt területről vagy ügyfélszerzésből szisztematikusan kivonult. Vállalati ügyfeleinek száma körülbelül ezerrel, a lakosságiaké több mint tízezerrel bővült. A bankok azért mertek nyitni a nagyobb kockázatot jelentő körök felé – véli Móra Mária –, mert 2001 elején még erős konjunktúrára számítottak.
A bankok tartós optimizmusát mutatja az is, hogy a növekvő kihelyezések ellenére céltartalékaik folyamatosan csökkennek. Bár az óvatosabbak továbbra is képeznek fedezeti tartalékot, a megnövekedett hitelállományból eredő magasabb kockázat nem feltétlenül jelenik meg azonnal a megnövekedett értékvesztés elszámolásában vagy kockázatitartalék-képzésben. Döntésüket alátámasztja, hogy a banki portfóliók 90 százalék feletti arányban jó minősítésűek, és sem a minősített követelések, sem a rossz kihelyezések aránya nem jelentős.
Igaz, szinte biztos, hogy ez 2002-ben romlani fog. Már csak azért is, mert a tavalyi banki jólét a 2000. évi fellendülésnek volt köszönhető, 2002-ben viszont már a lassuló világgazdasági folyamatok hatása lesz meghatározó a hitelintézeti szférában is – állítja Barta Judit.

Profithozó kormányzati lépések

A kormány gazdaságpolitikája rövid távon előnyösen hatott a bankokra. Jól profitáltak az otthonteremtő programokból, a Széchenyi-tervhez nyújtott bankgaranciákból. A reálbér növekedésének hatására meglódultak a fogyasztási hitelek, míg az árfolyamsáv kiszélesítését követő nagyobb piaci mozgások a fedezeti és határidős ügyletekből származó bevételek 41,7 százalékos növekedését tették lehetővé. A forint árfolyamának lebegtetése révén a rendelkezésre álló devizaforrások meghaladták a devizaeszközök forintértékét, és a bankok mérlegében a forint erősödésének hatására a devizahitel-állomány forintértéke lassabban emelkedett.
Bár a forint árfolyam-erősödése közvetlenül nem érintette hátrányosan a kereskedelmi bankokat, hosszabb távon veszteséget okozhat számukra – int óvatosságra Móra Mária –, hiszen sok vállalati ügyfél veszteséget könyvel el a forint erősödésének hatására, és ez előbb-utóbb rontja a bankok portfólióját.
Bár 2002 várhatóan kockázatosabb, éppen ezért nehezebb éve lesz a pénzügyi szektornak, mint a tavalyi volt, az nem valószínű, hogy megismétlődne az 1998-as orosz válságot követő piaci körülmények között kialakult kritikus árverseny, de mindenképpen a marzsok zsugorodására lehet számítani – véli Balogh Imre, az MKB ügyvezető igazgatója. Ma már ugyanis a kockázatokat többnyire beárazzák a bankok, és a relatív tőkebőség elmúltával a tőke költsége is egyre nagyobb hangsúlyt kap a kalkulációban.
Ugyanakkor tény, hogy nagyon erős a verseny, és a teljes hazai bankrendszer racionalizálása még várat magára. Emiatt ma sem ritka, hogy egy bank a kiemelt nagyvállalatok ügyfélkörében olyan irracionális ajánlat adására kényszerül, amellyel a cég magyarországi leányvállalata kedvezőbb hitelhez jut itt, mint külföldön az anyavállalat.
Balogh Imre szerint azt egyelőre nehéz megmondani, hogy 2002-ben mely pénzügyi instrumentumokba lesz érdemes fektetni, de miután a forint árfolyama nagyjából a helyére került, és a kamatrés is reális szintre állt be, nagy valószínűséggel nem zsugorodik az elérhető hozamok reálértéke. Kivéve azt az esetet, ha a világgazdasági recesszió a magyar gazdaságot jelentősen érintené, és ezzel egyidejűleg a gazdaságpolitikában a monetáris élénkítés válna hangsúlyossá az infláció letörésével szemben. Ennek azonban nincs nagy valószínűsége.
A legtöbb kereskedelmi banknál természetesen továbbra is kiemelt cél az ügyfélkör bővítése, ezért a hangsúly még inkább a termékpaletta kiszélesítésére helyeződik át.
A lakossági fogyasztási hitelek jelenlegi 30-40 százalékos szintje 2002-ben akár 15 százalékra is visszaeshet, és a vállalati hitelek terén sem várható a korábbiakhoz hasonló növekedés – mondja Barta Judit. Bár a GKI legfrissebb felmérése szerint a fogyasztói bizalmi index azt mutatja, hogy a lakosság derűlátó, és nem fogja vissza a fogyasztását, a vállalkozók minden eddiginél pesszimistábban látják helyzetüket.
A bankok számára 2002-ben optimista forgatókönyvet feltételezve is esetleg csak megismételhető a 2001-es év, egyedi hatások nélküli eredménye.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo