Az érték nyomában

Informatikába beruházni sokféleképpen lehet, sokféle megoldást kell átgondolni, amelyek mindegyike másképpen hat a bevételekre, a költségekre, a pénzáramlásokra, a vagyonmérlegre, sőt a vállalat piaci értékére is. Ami biztos: ez utóbbi hosszú távon leginkább az értékteremtő képességtől függ, de a „tudásalapú vagyon” ma még legfeljebb irodalmi kifejezés a vállalati könyvelők számára.

Vajon hogyan jelenik meg egy vállalat vagyonában a tudás, ezen belül az informatikai felkészültség? Egyáltalán meg kell-e jelennie a mérlegadatokban, vagy elég, ha jelen van az üzletpolitikai, költséggazdálkodási, beruházási döntésekben?

A jövő: túlélés a jelenben

– Néhány éve még az volt a vállalatok filozófiája, hogy beruházni, beruházni, hardverekbe és szoftverekbe, minél többet, minél gyorsabban, mert aki nem teszi ezt meg, az lemarad. Nem készültek megtérülési számítások, a vállalatok csak arra koncentráltak, hogy elsők legyenek – elemzi elsősorban az amerikai tapasztalatokat Bőgel György, a KFKI Számítástechnikai Rt. stratégiai tanácsadója, s hozzáteszi: – Ez nálunk mérsékelt formában jelentkezett, és az „elsőnek lenni” szempont helyett inkább az tűnt kézzelfoghatóbb célnak, hogy „zárkózzunk fel”. Majd mire valóban ideért volna a folyamat, addigra az Egyesült Államokban is alapvetően megváltozott a helyzet. A mai valóság ugyanis azzal növeli a fejlesztési alternatívákat vizsgáló vállalati vezetés gondjait, hogy a világ komoly recessziós periódust él meg, s semmilyen beruházásra nincs elég pénz. Recessziós időszakban nagyon nehéz az értékesítést növelni, ezért a vállalatok a költségek mérséklésére összpontosítanak.

Ám bármennyire is a költségcsökkentés korszakát éljük, azok a cégek járnak el helyesen, amelyek döntéseik során elemzik az informatikai beruházások bevételt növelő potenciálját – állítja a szakember. Bőgel György szerint recesszióhoz közeli időszakban a jövő feltétele: a túlélés a jelenben. Ez igaz. De attól, ha egy vállalat gondosan megvizsgálja a lehetséges befektetéseit, és az informatikai beruházásaitól is mérhető, ellenőrizhető teljesítményjavulást vár el, még nem áldozza fel a jelenért a jövőt, ha mindezt stratégiai gondolkodás kíséri.

Más kérdés, hogy a tervezett informatikai fejlesztéseivel a vállalat vajon képes-e a tulajdonosai vagyonát az elvárt ütemben növelni, illetve az informatikai fejlesztés valóban jobban tudja-e növelni a tulajdonosok vagyonát más beruházási alternatívánál?

Szoftver és számvitel

Informatikába beruházni persze sokféleképpen lehet, sokféle megoldást kell átgondolni, amelyek mindegyike másképpen hat a bevételekre, a költségekre, a pénzáramlásokra, a vagyonmérlegre, sőt, a vállalat piaci értékére is.

A „tudásalapú vagyon” ma még legfeljebb irodalmi kifejezés a vállalati könyvelők számára. Nem véletlen, hogy a vezetői számvitel elkülönül a pénzügyitől. Míg az előbbi a döntéseket segíti, addig az utóbbinak a jogszabályok alapján zajló könyvelést kell kiszolgálnia. A „hivatalos” könyvelési kimutatások fontosak, de egy cég piaci értéke hosszú távon leginkább az értékteremtő képességétől függ.

– Egy átlagcég a szoftvereit három év alatt szokta leírni – mondja Bodor Kornél, a Deloitte & Touche Könyvvizsgáló és Tanácsadó Kft. menedzsere. – Természetesen léteznek szoftverek, amelyek akár egy-két év alatt elavulnak, hosszabb távon ezért olyan jogszabály kellene, amelyik hozzásegíti a cégeket a gyorsított kulcs alkalmazásához.

A költségkénti elszámolás azonban az informatikai tudás vagyoni értékként való kezelésének éppen az ellenkezője, hiszen ez az érték a „leírással” egyszer csak elfogy, miközben remélhetően egy hatalmas értéknövekedést generált a cégben.

Nos, David W. Fleury, aki húsz hónapja tevékenykedik Budapesten a Deloitte & Touche Kft.-nél, arra világít rá, hogy az Amerikai Egyesült Államokban a vállalat egyes informatikai befektetési tételeket nem költségként, hanem eszközként szerepeltethet a pénzügyi kimutatásaiban. Az amerikai számvitel ugyanis megkülönbözteti egymástól az elsődleges, egyszerű, saját fejlesztésű, illetve a már működő, ám magasabb szintre fejlesztendő szoftvereket. Az előbbit működési költség terhére számolhatja el a cég, az utóbbit viszont eszközként szerepeltetheti: tehát nem a tárgyévi eredményt terheli az összeg. Az USA-ban annak is van hagyománya, hogy több fázisra bontva értelmezik a szoftverfejlesztés folyamatát: megkülönböztetik a tervezési, a fejlesztési és a működési szakaszokat. Az elsőt költség terhére számolják el. Amikor a fejlesztési szakasznál tartanak, eszközként mutatják ki a szoftvert, majd ha már működik, akkor a becsült amortizációval egyenesen arányosan könyvelik el.

– A magyar gyakorlat voltaképpen már nincs túl messze az amerikaitól – pontosítja kollégáit Binder Szilvia –, hiszen a belső saját szoftverfejlesztést több tekintetben hasonlóan szerepeltethetik a vállalatok a könyvelésükben, mint a tengeren túl. Ha például több esztendőn át ilyen feladaton dolgoznak, akkor a cég év közben elszámolja a költségei között a fejlesztéssel kapcsolatban felmerült kiadásait – így az ezzel foglalkozó dolgozók bérköltségét –, majd év végén, mint saját előállítású eszközt aktiválja és teszi az eszközei közé.

A „szürkeállomány” azonban sem Amerikában, sem Európában, s persze nálunk sem képezhető le olyan adattá, amilyennek szerepelnie kellene például a társaság éves pénzügyi beszámolójában. Ennek a tényezőnek sokkal inkább a cég piaci megmérettetésében, versenyképességében van szerepe.

Lízingbe és bérelve

Sajátos vetülete az informatikai beruházásoknak, illetve azok hatásának a cég vagyonában, hogy egyre általánosabban ma már Magyarországon sem vásárolják meg a cégek az eszközöket, hanem bérlik vagy lízingelik, vagyis a tulajdonjogot nem akarják megszerezni.

– Ennek egyik oka, hogy az informatikai termékek roppant gyorsan elavulnak – állítja Csillag Miklós, a Siemens Finance Rt., illetve a Siemens Leasing Kft. üzleti igazgatója. – Ezért akár fél–egy év múlva meg kell újítani a számítástechnikai eszközállományt, tehát egyáltalán nem mindegy, hogy ez kinek a gondja. Egy külső szolgáltatónak értelemszerűen több partnere van, tehát neki jobban megéri a folyamatos csere, ami ráadásul gazdaságosabbá tehető, ha ügyfelei között akad olyan vállalkozás, amelyik csak akkor boldogul a szakterületén, ha mindig a legfrissebb technikával dolgozik, míg másik partnere megteheti, hogy egy-két évvel korábbi generációhoz tartózó informatikával dolgozik. A lízing, a bérlet ráadásul, mint költség könyvelhető el, és pontosan előre tervezhető.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo