Arany, ami fénylik

A befektetési alapok többsége - az ügyfelek érdeklődését szem előtt tartva - pénzügyi eszközökbe, esetleg ingatlanokban helyezi el a pénzét, holott az árupiaci befektetéseken az utóbbi időkben hatalmas nyereségeket lehetett elkönyvelni.

A részvények, kötvények és bankbetétek világa egyre ismertebb a hazai lakosság körében, miközben az árupiaci befektetések továbbra is rejtve maradnak a nagyközönség szeme előtt. Pedig az áruk kereskedelme a történelem kezdetéig nyúlik vissza, és a terményekkel, nemesfémekkel való spekulálás is több ezer éves múltra visszanéző tevékenység. (Gondoljunk csak a bibliai Józsefre, aki a hét szűk esztendő előtti bőség idején gabonát halmozott fel, egyrészt az éhínség ellen, másrészt, hogy azt haszonnal értékesítse tovább a környező nemzetek tagjainak.)

Új aranykor

A közgazdasági megközelítés szerint az árupiac egy nemzetgazdaságban a termékek és szolgáltatások összes keresletét és kínálatát, valamint az azok közötti kapcsolatot jelenti. Ezzel szemben befektetői szemmel az árupiac és -tőzsde minden olyan termék kereskedelmi tere, amely nem tőkepiaci instrumentum, bár ez a meghatározás meglehetősen leegyszerűsíti a valós helyzetet.

De valóban: az áru- (angol nevén commodity) piacon kereskedhetünk nemesfémekkel, energiahordozókkal, élőállattal és gabonafélékkel is, vagyis rendkívül széles a termékek palettája. A szereplők egy része természetesen valóban valamilyen áruhoz szeretne hozzájutni jó áron, a piac nagyobb részét kitevő spekulánsok azonban itt is csak haszonra vadásznak az árfolyammozgások nyomán anélkül, hogy fizikailag meg kellene oldaniuk például 10 ezer tonna kőolaj elraktározását a kertjük végében.

Az árupiac az utóbbi években aranykorát éli. Bár húsz éven keresztül folyamatosan rosszul teljesített, az utóbbi években - a távol-keleti, elsősorban kínai kereslet hatására - a nyersanyagok és az energiahordozók látványos drágulásnak indultak. A gazdagodási lehetőségre hamar felfigyeltek a nagybefektetők, így mostanra elemzői becslések szerint mintegy 200 milliárd dollár forog az árupiacokon.

Száguldó árfolyamok

A legtöbb laikus számára csak a folyamatosan dráguló üzemanyagok tűnnek fel, amelyek az olajpiaci áremelkedés hatására gyűrűztek be a benzinkutakra. (A Brent-nyersolaj hordónkénti ára stabilan 70 dollár fölé került, holott három évvel ezelőtt alig 25 dollárt kellett fizetni érte, de a 12 hónappal ezelőtti 50 dolláros árfolyam is boldog békeidőnek tűnhet.)

Pedig egy év alatt megduplázódott a réz világpiaci jegyzése is, és az arany unciánkénti (nagyjából 31 gramm) ára ugyanezen idő alatt 440-ről 630 dollárra hízott. Az alumíniumért tonnánként csaknem 2600 dollárt kell fizetni, szemben a tavaly májusi 1500 dollár körüli árfolyammal. Mindez azt jelenti, hogy az árupiacon befektetők hatalmas nyereségeket könyvelhettek el az elmúlt időben, akárcsak az olyan, energia-, illetve árupiacon termékekkel megjelenő cégek részvényesei, mint amilyenek a nagy olajipari vállalatok.

Természetesen Magyarországon is működik árutőzsde - a Budapesti Értéktőzsdébe integrálódva -, a forgalom azonban elenyészőnek mondható. Az utóbbi hetekben ugyan némileg fellendült az érdeklődés, köszönhetően az újonnan bevezetett aranykontraktusoknak, de a gabonaszekció forgalma sokéves mélyponton van. Az átlagos magyar befektető azonban még a részvénypiaci megmérettetéstől is ódzkodik - legalábbis a kutatóintézetek felmérései szerint -, így aligha valószínű, hogy tömegek rohannák meg az árutőzsdét, legyenek bármilyen kedvezőek az előrejelzések.

A megoldást, mint sok más piac hasznának lefölözése esetében, itt is a befektetési alapok jelenthetik.#page#

Garantált siker

A hazai piacon egyelőre nem léteznek tisztán árupiaci alapok, az utóbbi hónapokban óriási sikert elért garantált alapok azonban egyre inkább fordulnak a komoly nyereséggel kecsegtető termékek felé. Bár ezek az alapok tőkéjüknek csak egy részét - jellemzően 10-40 százalékát - fektetik be az árupiacon, mégis hatalmas az érdeklődés irántuk, s úgy tűnik, nem hiába. A HVB Triatlon 2. tőkegarantált alap például évi 13 százalék felett teljesített az első hat hónapban, s nagy sikernek tűnik a sorozat harmadik tagja is. De indított hasonló alapot többek közt az MKB és a Budapest Alapkezelő is, ez utóbbinak Aranytrió 3. nevű alapjában a nemrégiben zárult jegyzési időszak alatt több mint négymilliárd forint gyűlt össze.

A befektetési alapok között akad természetesen olyan is, amely inkább részvényeken, indexeken keresztül szeretne haszonhoz jutni a meredeken emelkedő árupiaci kurzusokból, mivel az áru- vagy energiapiacon termelői oldalon megjelenő vállalatok maguk is komoly hasznot húznak az árnövekedésből: ez általában meglátszik részvényük árfolyamán, ami jó befektetési lehetőséget jelent az alapkezelőknek. Az OTP Nemzetközi Részvény - UBS Alapok Alapja esetében például fennáll a lehetőség, hogy a kezelő szektoriális alapon válasszon befektetési célpontot, míg a Raiffeisen most elérhetővé vált Energia-Részvény Alapja a nemzetközi energiaipari cégek (olaj, áram, gáz) részvényein keresztül szeretne nyereséget elérni.

Akik tisztán árupiaci alapokba akarnak fektetni, kis utánajárással elérhetik hazánkban is azokat a nemzetközi befektetési alapokat, amelyek csak és kizárólag ebben a szegmensben kívánnak haszonhoz jutni. Ezek szintén sokféleképpen - indexeken, részvényeken és magukon a termékeken keresztül - kapcsolódnak az árupiachoz, az elmúlt időszak eredményei pedig meglehetősen impozánsak, hiszen nem ritka a 40-50 százalékos évi hozam sem. A nemzetközi alapok száma végtelen, s a felfutó érdeklődésnek köszönhetően naponta tűnnek fel újabb és újabb befektetési lehetőségek.

Kipukkad a lufi?

Természetesen ezek a befektetési alapok sem jelentenek kockázat nélküli gazdagodást. Egyfajta veszélyt jelenthet, hogy Kína április végén 2004 októbere óta először emelte alapkamatát, ami a lassíthatja a felfokozott gazdasági növekedést, egyszersmind csökkentheti az ország árupiaci keresletét.

Meglepő módon azonban a nagyobb veszélyt éppen maguk az alapkezelők jelentik. Mivel az elmúlt időszakban a nyersanyagok és az energiahordozók iránti kereslet nagyobb volt, mint a kitermelési szint, az árak folyamatosan felfelé kúsztak. A spekulánsok és befektetési alapok persze igyekeztek megszerezni a maguk hasznát a piacon, ami egyre növekvő iramban tolta felfelé a jegyzéseket. Ezek mögött a kontraktusok mögött azonban nincs semmiféle felhasználási igény, a befektetők egyszerűen csak nyereséget szeretnének elérni a piacon. Igen ám, csakhogy eközben a magas árak miatt a valódi felhasználók kénytelenek csökkenteni igényüket, ami viszont csökkenti a keresletet, és ez lefelé kellene, hogy tolja az árakat. Vagyis klasszikus lufieffektus alakul ki a piacon, éppen olyan, mint aminek a kipukkanása magával rántotta az internetes üzletág jó részét a 21. század kezdetén. Hogy ez a szakadás az árupiacon is bekövetkezik-e, vagy sem, egyelőre megjósolhatatlan. Azok számára azonban, akik hosszú távon szeretnének befektetni az árupiacon, mindenképpen megfontolandó.

Garantált alap: az új kedvenc
A Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adataiból egyértelműen kitűnik: új kedvenc van feltűnőben a hazai befektetési alapok piacán. Bár a hazai alapok döntő többsége továbbra is pénzpiaci, illetve kötvényalap - együttesen 1182 milliárd forintot képviselnek a 2070 milliárdos összvagyonból -, a garantált alapok fejlődése rendkívül látványos. Számuk egy év alatt csaknem megduplázódott, 20-ról 39-re emelkedett, a teljes eszközérték pedig 49 milliárd forintról 119 milliárdra nőtt, ami csak márciusban 14,3 százalékos növekedés. A tavaly favoritnak számító ingatlanalapok teljesítménye azonban lassulni látszik. Bár a 403 milliárd forintos eszközérték a tavaly márciusi 135 milliárdhoz viszonyítva impozáns, havi bontásban jól látszik, mennyire veszít népszerűségéből ez a befektetési fajta. A januári 7,5 és a februári 2,3 százalék után márciusban már csak 1,5 százalékos bővülést értek el az ingatlanalapok, ennek nagy része is a hozamból jött, új befektetés alig történt.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo