„Ne haragudjatok, hogy beleszólok (mármint az informatikai árakról az egyik chatprogramon kialakult vitába – a szerk.), de tízezer forintos előfizetés és még a telefonszámla nekünk, akik átlagcsaládnak számítunk, elérhetetlen. Én csak hétvégén tudok bejönni egy-egy órára. Tamás.”
Tamásnak, úgy tűnik, igaza van. Annak ellenére, hogy évről évre olcsóbb a korlátozott hozzáférés, itthon még drága az internet.
Törvényre várva, várva…
Azt, hogy kialakuljon a honi távközlési piacon a tisztességes verseny, amelyben a telefonszolgáltatók azonos feltételek mellett mérhetik össze, hogy melyikük a jobb, s melyikük kínálja a szolgáltatást olcsóbban, az egységes hírközlési törvény hivatott megalapozni. A törvény – tudjuk – készül, az áprilisban közzétett tervezetet az alternatív szolgáltatók élesen bírálták (lásd a Piac és Profit júliusi számának Profit Plusz mellékletét), s azóta több fórumot is megjárt a törvénytervezet… a parlamenti részletes vita azonban még várat magára.
Azt is tudjuk, vagy legalábbis tudni véljük, hogy a Matáv Rt. monopóliuma 2002. január 1-jén lejár, bár ez az időpont egyre bizonytalanabb, hiszen hol az előbbre hozásáról, hol – most éppen ez van napirenden – a kitolásáról hallani. Mindenesetre, amikor bekövetkezik, akkor a ma még korlátozott verseny helyébe valódi szolgáltatási és árverseny lép.
Valóban így lesz? Elvben igen. A gyakorlatban azonban a valódi verseny kialakulása – és annak hatása az árakra – attól függ, hogy a már évek óta ugrásra kész versenytársak mit olvasnak majd ki… igen, a már említett egységes hírközlési törvényből.
Kedvezményes akciók
Tamásnak sok mindenben igaza van. Aki azonban veszi a fáradságot, s utánanéz, ma is talál viszonylag olcsó megoldásokat. Mert ha a korlátlan webböngészés az előfizetési és telefondíjjal együtt meg is haladja a havi 10 ezer forintot, és ez az összeg el is viszi a hazai nettó jövedelem egynegyedét (a fejlett országokban a jövedelem két-három százalékát fordítják erre az emberek), kedvezményes időszakokban már bruttó 4500 forintért is lehet korlátlan ideig szörfözni. Havi tízórás hozzáférés már nettó 1500–2500 forintért vásárolható, húszórányi pedig 2500–3500 forintért. Ezek a hagyományos telefonvonalak segítségével elérhető kapcsolódási díjak.
Aki a gyorsabb adatátvitelt lehetővé tevő ISDN vonalat választja, annak a korlátlan hozzáférés 8–20 ezer forintba kerül, bérelt vonalon pedig az egyszeri 20 ezer forinton felül havi mintegy 40 ezerbe.
A leggyorsabb hozzáférést – ott, ahol már kiépítették az úgynevezett csillagpontos vezetékeket – a kábeltelevíziós szolgáltatótól vásárolt internet-előfizetés adja; erre azonban nincs országszerte lehetőség, s az egyszeri belépési díj, valamint a csatlakozóeszköz viszonylag drága, mintegy 50 ezer forint.
Amikor valaki nem magánemberként, hanem kisebb vagy közepes méretű cége számára kíván internetszolgáltatást vásárolni, olyan ajánlatcsomagot érdemes választania, amely korlátlan internethasználatot, domainnév-bejegyzést és karbantartást, e-mail címet – további e-mail címek korlátlan megrendelhetőségével – és legalább egy megabyte web-tárterületet tartalmaz. Mindig található valamely szolgáltatónál olyan akció, amely ezeket együtt, ISDN vonalon havi bruttó 35–40 ezer forintért kínálja.
Cégekre szabottan
Ahhoz, hogy egy kis- vagy közepes vállalkozás az internetet ne csak információk szerzésére, hanem közlésére is használja saját magáról, első lépésként el kell készíttetnie a saját weboldalát. Ha olyan akciós üzleti kiscsomagot választ, amilyet a vállalati vezetők internethasználati igényeinek megfelelően állítottak össze a szolgáltatók, akkor az előfizetés díja tartalmaz egy saját néven elérhető internetes megjelenési lehetőséget is (de az oldal elkészítését már nem); ennek ára hagyományos vonalon egy hónapra mintegy 12 ezer forint, hat hónapra 65–70 ezer forint, egy évre pedig körülbelül 120 ezer forint. ISDN vonalon ugyanez havi 20 ezer, fél évre 100 ezer, egy évre közel 200 ezer forint.
A honlap megvalósítását tehát külön meg kell fizetni. Keresgélve az interneten az aktuális ajánlatok között – számos van –, a hálózati arculat kialakítására 70–75 ezer forinttól találunk kínálatot a stúdióktól. Konkrét ajánlatot kérve tőlük azonban kiderül, hogy a fizetendő számla a legegyszerűbb vállalati honlap esetében is ennek a duplája. Igaz, az már az arculat hálózatra történő átdolgozásától kezdve a grafikai tervezésen és kivitelezésen át a html (a weben használt számítógépes programnyelven írt)-oldalak készítéséig, az oldalak karbantartásáig több elemet tartalmaz. Egy komolyabb web site elkészítése és kivitelezése egymillió forint felett van.
(eller)
Amíg drága a telefon
Noha Magyarországon évente megkétszereződik az internet-előfizetők száma, az informatika hazai robbanásszerű fejlődésének gátja a hozzáférés – nemzetközi összehasonlításban is, de főként a jövedelmekhez képest – magas ára. Hiába próbál ugyanis a kicsi magyar piacon osztozó, mintegy tucatnyi internetszolgáltató a külföldi mintákhoz hasonló kedvezményes akciókat hirdetni, egyre olcsóbb – bár ez a tendencia mintha az utóbbi hónapokban megállt volna – és színvonalasabb szolgáltatást nyújtani, ha az internetezés költségeinek nagyobbik részét kitevő telefondíjak változatlanul drágák.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?