Az alternatív egészségügyi rendszert egy egyre erőteljesebb és terjeszkedő igény hívta életre és tartja fenn, mégpedig túlnyomó többségében társadalombiztosítási hozzájárulás nélkül, adózott forintokból: az állami egészségügyi ellátást valamilyen oknál fogva igénybe venni képtelen, igényes, jó egzisztenciájú emberek, valamint a munkatársaik egészségi állapotára figyelő cégek igénye. De a nyomukban ott vannak azok a széles tömegek is, akiknek pénztárcája ugyan sovány, de paraszolvenciára szánt pénzüket inkább oda adják, ahol egészséget is kapnak.
Cél: megelőzés és jó kondíció
Az alternatív egészségügy szolgáltatói: állami kórházak speciális osztályai, fizetős ellátásai – ahová nem körzeti orvosi beutalóval lehet bejutni –, szakorvosok magánpraxisai, magánkórházak, -klinikák általában komplett egészségügyi szolgáltatással, valamint tisztán természetgyógyászatra alapuló csoportosulások, orvosi ellenőrzés és diploma mellett.
Az új egészségügyi rendszer tagjainak a szemlélete is erőteljesen megkülönböztethető a hagyományoséitól. Nem a beteg gyógyítása a cél, hanem az egészséges, életerős ember erejének, fittségének, kondíciójának, ellenálló képességének megtartása, a betegségektől való megóvása.
Gyógyításuk eszköztárában a kémiai, vegyszeralapú gyógyszereket egyre inkább kiszorítják a táplálékkiegészítők, a természetes anyagok, az étrendkontrollok, valamint a fizikai állapot javítására szolgáló mozgásterápiák.
Ebben az egészségügyben a páciens nem beteg, hanem ember. S nem azért, mert pénze van. S ez az egészségügy nem kap egyetlen fillért sem a társadalombiztosító kasszájából.
Új gyógyításszolgáltatási szerkezet
Az alternatív gyógyászatban részt vevők intézményi és szereplői összetétele igen színes. A természetgyógyászat hitelének és elismertségének megerősödésével egyre inkább kirajzolódni látszik a tipikus gyógyításszolgáltatási szerkezet. Példák sokaságával lehetne alátámasztani a ma hiteles és a panaszokkal rendelkező emberek bizalmát megnyerő összetételt: az orvos–természetgyógyász párosítást. A Medic-Poliklinika, a Calendula 2000, az Egészségház 2001, a Dual-Med, az Egészségmegőrző Centrum, a Vitapharm Klinika, a Perfekt Medical, az ARS – és még sorolhatnánk tovább az egészségügyi szolgáltató intézményeket, magánvállalkozásokat – együtt kínálja a hagyományos orvosi szolgáltatásokat a természetgyógyászat, illetve a holisztikus gyógyításfelfogás legújabb vívmányait felvonultató energetizáló módszerekkel.
A kínálatban egymás mellett, egyenrangú szerepet kap a belgyógyászat, a fogorvoslás, a nőgyógyászat, a tüdőgyógyászat, a homeopatátia és a gyógymasszázs, az EKG és a jóslás, a számmisztika, a pszichiáter és a kineziológus, a fogyókúraprogram, az étkezési tanácsadás, a pánik-, félelem- és stresszoldás, a gyógyítás biorezonanciával, mágneses terápiával, kiropraktikával, manuálterápiával, a biológiai fogászat, a méregtelenítés, salaktalanítás, a sóbarlangterápia, a gégészet. A diagnosztikát nem a belgyógyász végzi, hanem diagnosztikai gépek, amelyek a páciens teljes egészségi állapotát, szervezetének ásványianyag-tartalmát, vitaminszegénységét, vérképét, savas vagy lúgos összetételét, gombákkal, vírusokkal terheltségét, neurológiai állapotát, gyermekkori betegségek nyomát feltérképezi. Nem kell hozzá több héten át kórházi vizsgálatok tömegén átesni, sorban állni, vizelettel a kezünkben folyosókon szégyenkezni, leletekért kuncsorogni ablakok előtt.
A számítógépes diagnosztikai gépek legkorszerűbb változatai nemcsak testi, lelki és szellemi állapotunkról adnak azonnali, teljesen átfogó képet, hanem segítenek az orvosnak a gyógymódok megtalálásában is. Az eszközök többségét homeopátiás gyógyszerekre programozzák be, de némelyik fajtája biomagnetizálással gyógyításra is képes. (A szervezet mágneses energiaterének megbomlottságát, ami maga a betegség, segít visszaállítani.)
Spontán reform
A kötelező üzemorvosi ellátás bevezetése paradox módon erősen besegített az egészségügy eme, e cikkben vázolt, spontán reformjához.
Az történt ugyanis, hogy a magánklinikák is igyekeztek egyre több céggel szerződést kötni, s a kötelezően előírt szűrésen kívül orvosi szolgáltatásaikat intézményesen árulni a velük szerződéses viszonyba került cégek dolgozóinak.
Sokan közülük a közvetlen környezetükben székelő cégeket szisztematikusan dolgozták meg, kihasználva a közelség előnyeit. A Perfect Medical Prevenciós Központ ennél is szervezettebb ügyfélépítést hajtott végre. A budaörsi irodacentrumba települt, a sok nagy és kis cég irodaházainak pontosan a mértani közepébe. Nemsokára megnyitja Váci úti klinikáját is, folytatva a mindenki számára csak előnyöket hozó üzleti stratégiát. Abból indultak ki, hogy egészségünk, életerőnk fitten tartása az egyénnek és a munkaadónak lehet elsősorban az érdeke.
Természetesen a munkavállalók egészséges lelki, szellemi és testi kondíciójában rejlő munkaadói érdekeltségről még sok helyütt meg kell győzni a vezetőket. Az alternatív egészségügyben dolgozók azonban tudják, hogy a meggyőzés, a holisztikus szemléletű egészségfelfogás elterjesztése ugyanúgy a feladatuk, mint a gyógyítás. A Perfect Medical emeletén, a belgyógyász feje fölött folyik a lelket felpezsdítő, szellemet megnyugtató hastáncolás, tornászás, masszírozás, jóga, callanetics torna. S ez a hagyományos orvoslást művelő, annak tudományát tanuló orvosoknak sincs ellenére a földszinten.
Szemléletváltás
S ez utóbbi szemléletformálás, ami az alternatív gyógyászatban részt vevő orvosokkal elkövetődött, talán a legnagyobb eredménye az új világnak.
Egyre több orvos dönt úgy, hogy megtanulja például a homeopátiát, hogy másképpen szemléli az emberi testet, mint pusztán sejthalmazt, megismeri a meridiánvonalakat, azok pontjait, és akupunktúrával is kiegészíti gyógyító tárházát. Egyre több orvos iktatja ki eszköztárából az antibiotikumokat, a fülszúrás drasztikus műveletét, mert az elfelejtett, s újonnan felfedezett gyógymódok által kitapasztalta, mennyivel emberbarátabb és hatásosabb a fülgyertyázás. Szembesülve a emésztőrendszeri candidabetegséggel, s annak a mértéktelen antibiotikumozással való összefüggésével, inkább a méregtelenítés és a salaktalanítás, valamint az étrendterápia mellett dönt.
Egyre gyakrabban halljuk orvosok szájából, hogy a betegségeknek stresszeredete, tehát lelki oka van. Úgy hírlik, hogy az orvosi egyetemeken természetgyógyászati tanszékek nyíltak. A tankönyvekbe már bekerül az a nagy igazság, amellyel valahol a tudatunk mélyén mindig is tisztában voltunk, de a XX. században elfelejtettünk: „Valamennyi betegségünk nemzőatyja a tudatunk, szülőanyja pedig a táplálkozásunk.”
Az állami egészségügyi intézmények mérhetetlen nyomora és szervezetlensége is rákényszerítette az orvostársadalmat, hogy a „fizetős, divatos” egészségügyi szolgáltatások felé forduljon, s az intézényen belül, annak szakmai és technikai kapacitását kihasználva, pénzes egészségügyi szolgáltatásokat nyújtson. Sok kórházban, így például a MÁV Kórházban is folyik a menedzserszűrés. A kórház viszonylag fejlett technikáit állítják szolgálatba. A szűrésben részt vevő orvosok kvázi-magánpraxisban, a kórháznak bérleti díjat és betegek után kvótát fizetve végzik a prevenciós vizsgálatokat.
Szintén az alternatív egészségügy intézményrendszeréhez tartozik az az érdekes képződmény, amit hívhatunk orvosi logisztikai szolgáltatásnak is. Miszerint 20-30 különböző helyen és különböző felkészültségű orvosokból álló csoport szaktudására számítva, a beteget elindító orvos gyorsan, hatékonyan, rövid időn belül, magas színvonalat garantálva megszervezi a beteg teljes feltérképezését és gyógyítását.
Vége már a gyors lefogyást garantáló csodaszereket áruló szélhámosoknak. Orvosaink, akikre még mindig jobban hallgatunk, mint a szülőanyánkra, ugyanis rájöttek arra, hogy étkezésben, életformaváltásban, a hízás pszichés eredetű okainak megszüntetésében van a megoldás. S nekik elhisszük. Ha az orvos sárgarépát, teljes őrlésű gabonából készült kenyeret, tiszta vizet és olivaolajat ír fel gyógyszer helyett, engedelmeskedünk. Ha ismerősünk meséli, hogyan szüntették meg kövérségét hókuszpókusszal, arra csak legyintünk.
Áldozni is hajlandók
S nem létezne az új egészségügyi intézményrendszer, ha nem szélesedne azok köre, akik az állami egészségügytől elfordulva egyre nagyobb számban fordulnának ide. Az emberek ugyanis szintén nagy szemléletváltáson esnek át: látván a hagyományos orvoslás korlátait, nem kapván gyógyulást tipikusan civilizációs betegségeikre (allergia, candida, emésztőrendszeri betegségek, pánikbetegségek stb.), érezvén, hogy testi bajaiknak sokkal mélyebb oka van, mint hogy egy recepttel elintézhető lenne, s inkább áldoznak anyagiakat.
Az állami egészségügyi ellátás igénybevétele sem ingyenes, sőt egyre drágább. S a sok paraszolvenciáért cserébe lepusztult helyiségekben való várakozást, személytelen bánásmódot, időpazarló és embert próbáló szervezetlenséget kapnak. Gyógyulást pedig egyre kevésbé, vagy csak átmeneti időre.
Bátran kimondhatjuk, hogy az egyre erőteljesebben kiépülő alternatív egészségügyi ellátás emberibb arculatú, hatékonyabban gyógyító és segítő. Igaz, hogy egyelőre csak a viszonylag tehetős emberek számára hozzáférhető, de ezeknek az embereknek a munkaképességén, termelőképességén, kreativitáskészségén múlik a gazdaság állapota is. Teljesítményük, erejük csappanása a társadalombiztosításba befolyó pénzek csökkenéséhez is vezetne. Abból pedig gyógyítani kell az állami kórházak, intézmények látogatóit: a szegény, rokkant, nyugdíjas emberek széles tömegét.
Létezik egy igen ügyes finanszírozási megoldás, amelyet a Perfect Medical talált ki. Tíz–tizenöt orvos egészségpénztárat hoz létre, s az abba befizető cégek és munkatársaik a klinikától ingyens orvosi ellátást kaphatnak. Igaz, hogy az egészségpénztárba befizetett összeg a kötelező tb-befizetések fölött terheli pénztárcánkat. De helyi és kisközösségek, valamint az azokra települő gyógycentrumok és egészségkasszájuk szintjén megvalósulhat a másodlagos ingyenes egészségügyi ellátás.
Az alternatív egészségügy közös jellemzői
- A hagyományos orvoslás és a természetgyógyászat, a népi és ősi gyógymódok együttes használata a páciens érdekében.
- Nem a betegségre koncentrál, hanem a betegség okának feltárására, megszüntetésére, illetve a páciens életerejének, egészségének, energiaszintjének növelésére, megtartására.
- A vegyi úton előállított gyógyszerekkel szemben előnyben részesíti a természetes alapú készítményeket, táplálékkiegészítőket, gyógynövényeket, étkezési terápiákat.
- Holisztikus szemléletben kezeli a pácienst. A testi, szellemi és lelki egyensúly visszaállítása és megtartása a célja.
- Korunk betegségeinek kezelésében komoly sikerei vannak a hagyományos orvoslással szemben (allergia, candida, rák, pánikbetegség, stresszbetegségek stb.).
- A páciens előtt ismert tarifák ellenében ad egészségügyi szolgáltatást (nem ismeri a paraszolvenciát).
- Nem kap semmit a társadalombiztosítástól a gyógyító tevékenysége érdekében felmerült költségei térítéseként.
Az alternatív egészségügy szereplői
- Üzemorvosok
- Magánpraxist folytató orvosok
- Egészségügyi szolgáltatást végző társaságok
- Magánklinikák
- Állami kórházak, klinikák térítéses intézetei
- Egészségházak
- Gyógycentrumok
- Poliklinikák
- Komplett ellátásra szakosodott laza orvosi közösségek
- Természetgyógyászati centrumok
- Természetgyógyászok
Egészséges pénztármodell
Ma Magyarországon 34 önkéntes egészségpénztár működik. Az utóbbi időben már jellemzően több alakul, mint ahány megszűnik. Az 1993 decembere óta hatályos törvény szerint az alakításához nem kell más, mint hogy 15 magánszemély összefogjon, és az alakuló közgyűlést követően benyújtsa a megfelelő dokumentumokat és igazolásokat a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF). A törvény ugyan nem ír elő minimális tőkeszükségletet az egészségpénztár alakításához, mégis, a PSZÁF a működési engedély kiadása előtt megvizsgálja, hogy megvan-e a vállalkozás fenntartásához szükséges fedezet. Az előirányzott tagdíjbevételeknek biztosítaniuk kell a működéshez szükséges tőkét. A tőke biztosításának másik lehetséges módja, ha egy munkáltató vagy pénzügyi szervezet támogatja a pénztár működését.
Az önkéntes pénztárak szabadon választhatják meg, hogy milyen szolgáltatást nyújtanak tagjaik számára. A skála széles, valójában minden szóba jöhet, ami az egészséges életmód eléréséhez és fenntartásához hozzájárul, kezdve a fogászati kezeléstől egészen a gyógyszer és a gyógyászati segédeszközök árának támogatásáig.
Jelenleg Magyarországon az önkéntes egészségpénztárak működése leginkább az önkéntes nyugdíjpénztárakéhoz hasonlítható. Ide – az állami ellátástól függetlenül – saját megtakarításainkat fizethetjük be, illetve a munkáltató fizetheti számunkra, juttatásként. Vagyis akár igénybe vesszük a hagyományos gyógyászati ellátásokat, akár nem, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárba be kell fizetni jövedelmünk törvényben előírt százalékát. És ha más típusú ellátást igénylünk, azért pluszban kell fizetni.
Irányított betegellátás
Az irányított betegellátási modell lényege, hogy egy úgynevezett szervező – például Veresegyházon a Misszió Egészségügyi Központ –, amely maga is egészségügyi szolgáltatást nyújt, koordinálja és hatékonyabbá teszi a háziorvosok és más egészségügyi szolgáltatók munkáját. Ehhez persze szükség van a családorvosok és a települési önkormányzatok csatlakozására is, valamint minden ellátási szinten legalább egy szolgáltatóval együttműködési megállapodásra annak érdekében, hogy az ellátás teljes vertikuma elérető legyen az együttműködő szervezői körön belül.
Az új betegellátási forma abban tér el a hagyományostól, hogy az ellátás anyagi kockázatát a betegellátást finanszírozó biztosító helyett az ellátást nyújtó – a veresegyházi esetben az Országos Egészségügyi Pénztár helyett a Misszió – viseli, megkapva azt a jogot, hogy a beteg kezeléséről úgy döntsön, hogy annak szakmai és anyagi következményei is nála jelentkezzenek. Az OEP-kasszából származó, fejkvótán alapuló pénz költséghatékony felhasználását is az biztosítja, hogy a teljes ellátás finanszírozása a szolgáltatást végző felelőssége. Az ellátás központi eleme a háziorvosokkal kialakított új típusú szerződéses kapcsolat, amely a megelőzést és a gyógyítást is magában foglalja.
Az OEP 1999 tavaszán kiírt betegirányítási modellkísérletének pályázatára a veresegyházi mellett további nyolc intézmény adott be támogatásra elfogadott munkát, vagyis működhetett törvényes keretek között, kísérleti finanszírozás szerint.
A gyógyszertárak kínálatából
Új mondás a népi bölcsesség tárházából: több pénzbe kerül az egészség megőrzése, mint elvesztése. Ezt tapasztalja a szemléletében már átformált ember, aki rendszeresen megveszi a vitaminokat, ásványi anyagokat, koenzimeket, táplálékkiegészítőket, sejtregenerálókat, immunerősítőket, provitaminokat, gyógyteákat, illóolajokat. Mert akkor is megveszi, ha rengeteg pénzébe kerül. Ezek rendszeres szedésével ugyanis azt tapasztalja, hogy bírja rohanó életünk hatalmas tempóját, hogy energiája sokkal nagyobb, mint kollégáié, akik sorra-rendre hullanak ki mellőle a napi taposómalomban, hogy a nagy járványok idején még az orrát sem kell kifújnia, bőrszíne egészségesebb, étvágya normális. Úgy egyáltalán, jól érzi magát a bőrében.
Patikáink kínálata is igazodott a táplálékkiegészítők és a természetes alapanyagú, gyógyhatású készítmények, gyógyteák iránti megnövekedett igényekhez. A recept nélkül kapható termékek ára vonzó árrést is tartalmaz a kényszerűen magánvállalkozásban működő patikáknak.
Két vidéki gyógyszertár kínálatát térképeztük fel. Mindkét patikában az árukészlet mintegy felét tették ki a nem receptre kapható táplálékkiegészítők, amelyek között bőségesen akadtak gyógyszernek mondható, tehát gyógyító készítmények.
A patikusok soha nem készítettek olyan statisztikát, amelyben elkülönítették volna forgalmukat és raktárkészletüket a vegyi anyagokból, illetve a természetes anyagokból készült készítmények szerint. Emlékezetük szerint szinte évről évre duplázódnak a forgalomba kerülő étkezéskiegészítők, de duplázódik irántuk a kereslet is.
Sok problémájuk származik abból, hogy nem kapnak kellő tájékoztatást a táplálékkiegészítők hatásáról, használatukról. A táplálékkiegészítőnek álcázott gyógyító készítmények mellé ugyanis nem lehet mellékelni a gyógyhatásukról szóló információkat, mert hivatalosan nem gyógyító készítmények. A szerek helyes használatáról csak orvosaiktól vagy a szert népszerűsítő reklámokból értesülhetnek a fogyasztóik.
A vitaminok, táplálékkiegészítők és egyéb, természetes alapanyagú, gyógyító, tisztító, energetizáló stb. készítmények jelentős része azonban csak a direkt marketing módszereivel jut el a potenciális fogyasztókhoz.