Azoknak a potenciális pályázóknak, akiknek van konkrét fejlesztési elképzelésük, és a finanszírozásba vissza nem térítendő támogatást is bevonnának, ajánlatos már most elkezdeni a dokumentáció összeállítását. Már csak azért is, mert - az idei gyakorlatból kiindulva - előfordulhat, hogy egyes pályázati ablakok túligénylés miatt idő előtt bezárulnak.
Első lépésekA későbbiekben nagy segítségére lehet a gazdálkodónak, ha egy projekt megtervezése előtt felméri a tervezett fejlesztésnek és magának a cégnek az erős és gyenge pontjait, a lehetőségeket és az azokat befolyásoló vagy akadályozó tényezőket. Ezeket a szempontokat érdemes összegyűjteni és rendszerezni egy logikai keretmátrixon belül, ahol azután összegezni kell a projekt általános és konkrét céljait, a megvalósulástól várt közvetlen, illetve közvetett eredményeket. Ezt követően át kell gondolni, hogy e céloknak, eredményeknek a megvalósulása milyen mutatószámokkal ellenőrizhető, nos és hogy azok milyen forrásból érhetők el. E lépéseken akkor is érdemes végigmenni - ahol szükséges, szakértők bevonásával -, ha a projektgazda egyáltalán nem kíván vissza nem térítendő támogatást igényelni a beruházás finanszírozásához. A megvalósulás ugyanis a későbbiekben így sokkal könnyebben nyomon követhető. Ha a gazdálkodó a pályázás mellett dönt, a különböző értékelő mutatószámokat, a költségvetést és indoklását kötelezően ki kell dolgoznia, amihez azonban nagy segítséget nyújt a kiírásokhoz mellékelt pályázati útmutató. Ugyanitt található a kötelező mellékletek listája, amelyek összegyűjtésére érdemes vázlatos ütemtervet készíteni, mivel egyes mellékeltek esetében friss példányokra van szükség, de beszerzésük hosszas utánajárást igényelhet.
A biztosíték kérdése
Nem minden pályázat benyújtásához, de a pályázati útmutatókban kikötött összeghatár - általában ötmillió forint - fölött minden nyertes pályázat esetében a támogatási szerződés megkötéséhez valamilyen biztosítékot szükséges felajánlani. A támogatás visszafizetésének biztosítékaként - annak 120 százalékát kitevő - visszavonhatatlan bankgaranciát vagy biztosítási szerződés alapján kiállított kezesi kötelezvényt lehet felajánlani, illetve ingatlanra vagy ingó vagyontárgyra vonatkozó jelzálogszerződés köthető a pályázó személyétől, valamint az elnyert támogatás mértékétől függően. A választott biztosíték rendelkezésre állását tanúsító eredeti dokumentumot a pályázó köteles benyújtani a hatóságoknak.
Minden esetben igazolni kell a pályázó jogi státusát. Ezt a vállalkozások a 30 napnál nem régebbi cégkivonat - eredeti példányának vagy közjegyző által hitelesített másolatának - becsatolásával tehetik meg. Arra vigyázni kell, hogy a cégkivonatban szereplő adatok - telephelyek, székhelyek, felvett TEÁOR-számok, főtevékenység megnevezése, számlavezető bankok, számlaszámok stb. - naprakészek legyenek, mert bizonyos pályázatokon az indulás ezekhez az adatokhoz kötött. A cégkivonat módosítása pedig időt igényel, ami nem biztos, hogy elegendő lesz a változások bejegyzésére a pályázat beadásáig.
Árajánlatok és engedélyekSzintén időt igényel, és ezért célszerű időben felkészülni a projekt megvalósításához szükséges engedélyek beszerzésére. Az ingatlanépítéseket is tartalmazó pályázatok többségéhez legalább elvi építési engedélyek szükségesek, illetve további problémát okozhat, ha bizonyos hatósági engedélyeket rövid határidő alatt kellene beszerezni.
Idei tapasztalat, hogy a legtöbb pályázatot azért utasították el formai hibára hivatkozva a hatóságok, mert nem megfelelő formájú, illetve tartalmú árajánlatot csatolt a pályázó. Általában az árajánlat érvényességi ideje, a gép gyártási ideje vagy a forgalmazó a gép új vagy használt állapotára vonatkozó nyilatkozata szokott hiányozni. Továbbá gyakori, hogy az árajánlat nem tartalmazza a gyártó vagy a forgalmazó nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy a gép CE jelöléssel, illetve a 21/1998. (IV. 17.) IKIM rendelet szerinti gyártói megfelelőségi nyilatkozattal rendelkezik.
Leggyakrabban megkövetelt mellékletek
> Létesítő okirat, működési engedély
> A pályázó utolsó lezárt éves beszámolója
> "0"-ás APEH-igazolás, áfanyilatkozat
> Aláírási címpéldány(ok)
> Nyilatkozat korábbi állami támogatásokról
> A szükséges önrész igazolása
> Bankgarancia, hitel- vagy kölcsönígérvény
> Hatósági engedélyek
> Megvalósíthatósági tanulmány
> Üzleti terv, költségterv
> Kivitelezői nyilatkozat, árajánlatok
> Adatlap a támogatási döntésről