Ágazati sarcok

Az ismert adók és járulékok mellett egy sor kisebb-nagyobb adójellegű pluszköltség terheli még a vállalkozásokat, attól függően milyen területen dolgoznak. Ezekből gyűjtöttünk össze párat, korántsem teljes körűen. A Gyurcsány-csomag jelentősebb elvonásai mellett tehát ezekkel is számolni kell az éves üzleti terv összeállításakor.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egyéni vállalkozókat és a betéti társaságok beltagjait sújtják a legjobban az idén januártól életbe lépett szigorítások. Hiszen ők saját maguk munkáltatói, és így fizethetik mind a munkavállalókat, mind a munkaadókat terhelő többletadókat és járulékokat. S jellemzően minimálbéren - vagy ahhoz közeli összegen - tudnak maguknak az elvégzett munka után fizetni, ezért elsősorban őket érinti a minimálbér után igénybe vehető adó-visszatérítés befagyasztása is. De még ez sem elég. Attól függően, hogy a vállalkozás milyen ágazatban dolgozik, egy sor egyéb kisebb-nagyobb sarcot is kivetettek rájuk.

Vendégszórakoztatás és fuvarozás

Az egyik ilyen új fizetnivaló a tévé üzemben tartási díja. A magánszemélyek helyett az állami költségvetés átvállalja a havi 967 forintot, de az idegenforgalmi vállalkozásoknak és a kereskedőknek - kivéve a szórakoztató elektronikát forgalmazókat - bizony áprilistól fizetniük kell, mondván, hogy ők a vendégeiknek a tévével kiegészítő szolgáltatást nyújtanak, mégpedig eredetileg a normál díj háromszorosát, de egy képviselői módosító javaslatra a szállodákban és a vendéglátó-ipari létesítményekben az üzemeltett készülékek után fizetendő díj 40 százalékát is átvállalja a költségvetés. Azért ennyit, mert a szállodák kihasználtsága átlagosan 60 százalékos, így csak a vendégek által valóban használt tévék után kell díjat fizetni.

Egyre biztosabb, hogy a fuvarozóknak és szállítmányozóknak - bár folyamatosan harcolnak az új sarcokkal szemben versenyképességünk megőrzéséért - hamarosan útdíjat kell fizetniük a kamionok és teherautók után az autópályákon kívüli útszakaszok használatáért is. A cél az, hogy az áruszállító tranzitforgalom minél nagyobb részét a gyorsforgalmi úthálózatra tereljék. Egyelőre bizonyos útszakaszokra a jelenlegi matricás rendszert terjesztik ki, a kormány 2008-tól teljes körben az elektronikus díjszedés bevezetését tervezi, és ezzel az úgynevezett használatarányos díjfizetés. Az útdíj kiterjesztésére - a tévédíjhoz hasonlóan - van nemzetközi példa.

Kultúra, másolás

Nem újdonság - nagyon nem az, hiszen már a Nemzeti Kulturális Alapprogramról szóló 1993. évi XXIII. törvény rendelkezett róla -, de érdemes megemlíteni az egyes szakmákat külön sújtó adójellegű terhek között a kulturális járulékot, amit főként a kulturális szórakoztatást nyújtóknak és a médiumoknak kell fizetniük. Mértéke, attól függően, hogy a besorolás szerint a végzett tevékenység közérdekű-e vagy rétegigényt elégít-e ki, 1 százaléktól 25 százalékig terjed.

S itt érdemes megemlíteni a szintén nem új, de a másológépek forgalmazóinak annál kellemetlenebb reprográfiai díjat. A szerzői jogoknak kívánt érvényt szerezni a törvényalkotó azzal, hogy még 1999-ben a szellemi alkotások tömeges magáncélú másolását "megadóztatva" az üres hordozókra is bevezette a díjat, ezt aztán két éve a normál fénymásoló gépekre is kiterjesztették.

Kötelező akkreditív

Az építőipari cégek életét nehezítené a közbeszerzési törvény tervezett módosítása, ami egy bizonyos értékhatár fölött kötelezően akkreditívet írna elő. Ez a fizetési mód a fizetendő számlaösszegre (árbevétel plusz áfa) vetítve 2,3-3,7 százalék költséget jelent, és vállalkozási láncolat esetén többszöröződik, vagyis a szakma szerint a lehető legköltségesebb fizetési mód.

A cél megint csak érthető és üdvözlendő is: a körbetartozásokra keres a kormány megoldást. Az építőipari szektorban tevékenykedő társaságok döntő részének saját vagyona azonban - a nagy volumenű forgóeszközhitelek és bankgaranciák miatt - pénzintézeti fedezetként már most is olyan mértékben terhelt, hogy újabb, esetenként milliárdos nagyságrendű, az akkreditívek mögé állítandó előzetes biztosítékok nyújtására a jelentős részük nem képes. Így - néhány külföldi hátterű multinacionális cégen kívül - nemcsak az ajánlattevőként szereplő fővállalkozó-generálkivitelező társaságok, hanem az alvállalkozók és teljesítési segédek is kiszorulhatnak a hazai építési piacról, érvelnek a rendelkezés ellen az ágazat szereplői.

Ismét tévédíj

A tévé üzemben tartási díja nem újdonság, fizettük korábban is, s voltak olyan évek, amikor mindenkinek az szja-bevallásában kellett jelentenie. Majd néhány évre eltörölték, hogy ebben a felemás formában jelenjen meg az idén újra. Külföldön szintén általános gyakorlat, hogy fizetni kell. Például a BBC mint állami tulajdonú, kvázifüggetlen brit műsorszolgáltató, a világ legnagyobbja, elsősorban a brit állampolgárok által fizetett üzemben tartási díjból tartja fenn magát, miközben a költségvetése eléri a 4 milliárd fontot (mintegy 1500 milliárd forintot).

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo