Adósok feketelistája

Annak, aki nem törleszti pontosan a felvett hiteleit, biztosan nem jó, hogy egyre használhatóbb adatokat szolgáltat a bankoknak a nyolc éve létrehozott bankközi adós- és hitelinformációs rendszer. A pénzintézetek viszont azt szorgalmazzák, hogy még tovább bővíthessék a nyilvántartást, amihez azonban törvénymódosítás is kell.

Ősszel várhatóan ismét módosul a hitelintézeti törvény. A javaslat szerint a lakossági hitelekről nyilvántartott adatok körét – ami eddig csak a hitelmulasztásokra terjedt ki – úgy bővítenék, hogy minden ügyletről kerüljön be adat a bankközi adós- és hitelinformációs rendszerbe (BAR). Ez egyrészt lehetővé tenné, hogy a jól fizető adósokat a pénzintézetek olcsóbb hitellel segítsék, másrészt a túlzott eladósodás – vagyis hogy valaki több pénzintézetnéla hitelképességétjóval meghaladó pénzösszeget vegyen fel – elkerülhető lenne.

Mindent tudni akarnak

A nyolc éve létrehozott, jelenleg 12 pénzintézet tulajdonlásával működő Bankközi Informatikai Szolgáltató Rt. (BISZ) 1999 óta magánszemélyek hiteltörlesztésével kapcsolatos információkat is szolgáltat a bankközi adós-és hitelinformációs rendszere segítségével. A rendszer – amely ma már két részből, a vállalkozóihitel-, valamint a lakossági hitelmulasztás-nyilvántartásból áll – létrehozásának célja az volt, hogy korrekt adatokkal csökkentse a hitelkihelyezési kockázatot.

Az 1995 óta működő vállalkozói hitelnyilvántartásban – amely minden vállalkozás és pénzügyi intézet között létrejött hitel- és kölcsönügylet, bankgarancia, bankkezesség-vállalás, leszámítolt váltó, követelésvásárlás, pénzügyi lízing, fedezettel nem biztosított akkreditív adatait tartja nyilván – jelenleg 80 ezer vállalkozás közel 200 ezer élő és 900 ezer lezárt hitelügyletéről tárolnak adatokat.

A kártyavisszaélések miatt felmondott POS-terminálok üzemeltetői is „feketelistára” kerülnek, s a fizetésképtelen – vagyis a 60 napot meghaladóan 1 millió forint fölötti összeggel tartozó – vállalkozásokról, bankszámlájukon sorban álló tételeket halmozó cégekről is árulkodnak a BAR adatai.

Havi tízezer lekérdezés

Mára a BAR mindkét rendszerének megtörtént az adatfeltöltése, vagyis minden hitelintézet és hitelezést folytató pénzügyi vállalkozás, valamint a befektetési hitelezéssel foglalkozó befektetési társaságok is folyamatosan eljuttatják adataikat a rendszerhez, így a hitelezéssel foglalkozó ügyintézők egy-egy hitel bírálatánál valóban naprakészen tájékozódhatnak az ügyletekről.

A BAR-hoz havonta körülbelül 10 ezer lekérdezés érkezik; az eredményt nem kötelező figyelembe venni. A visszajelzések alapján jellemzően a lakossági hitelezésnél vannak olyan pénzintézetek, amelyek megtagadják a hitelfolyósítást, ha a hitelt kérőről a rendszerben negatív adatok szerepelnek. Vannak azonban olyan társaságok is – mondja Rácz Lajos, a BISZ ügyvezető igazgatója –, ahol mérlegelik a rossz minősítés okát, és ezután a belső szabályzatuk alapján döntik el, hogy folyósítják-e a kért hitelösszeget.

Ha valaki szeretné tudni, hogy vannak-e rá vonatkozó, vele kapcsolatban nyilvántartott adatok, és melyek ezek, akkor a leendő folyósító intézetnél van erre lehetősége, egy ügyféltudakozvány kitöltése után. Kérdésére a választ zárt borítékban a BISZ Rt.-től a pénzintézet kapja meg, és továbbítja ügyfelének.

Magánszemélyek nyilvántartása

Természetes személyekről 1999 óta tartalmaz adatokat a BAR, de csak akkor, ha az adós valamely hiteltörlesztésnél 90 napnál hosszabb időtartamban a minimálbért meghaladó összeggel tartozik. A nem törlesztett hitelnél nemcsak a kölcsön felvevője, hanem minden érintett – például a kezes vagy az adóstárs is – bekerül a rendszerbe. Ez évtől kezdődően a kártyával visszaélők is bekerülnek a BAR-ba.

Az adóst a tartozása visszafizetése után 5 évig, nemfizetés esetén viszont örökké nyilvántartja a BAR. Jelenleg 75 ezer magánszemély 120 ezer hitelmulasztását lehet lekérdezni; pénzintézetek havonta 60-70 ezer esetben teszik ezt meg.

A lakossági hitelmulasztások nyilvántartásának hiányossága, hogy jelenleg csupán vezeték- és keresztnév, születési hely és idő, valamint az anyja neve alapján azonosítják a hitelfelvevőt. Az ez év őszére tervezett törvénymódosításhoz (a lakossági teljes listához) azonban egyértelműbb személyazonosításra lenne szükség, amit például az adószám biztosítana, de erről az Országgyűlésnek kell döntenie – magyarázza Rácz Lajos.

Az pedig csak álom, hogy – amint arra van példa tőlünk nyugatabbra – a különböző szolgáltatók kicseréljék egymással negatív hitelfizetési és tartozási információikat, hogy például a közüzemi díjjal tartozó magánszemély ne vehessen részletre mobiltelefont. Hazánkban egy ilyen információs rendszer bevezetésére sokáig kell még várni, hiszen egyrészt a különböző szolgáltatóknak nem érdeke, hogy egymás rossz hitelkihelyezését meggátolják, másrészt nálunk a jelenlegi szigorú adó- és banktitok ezt nem teszi lehetővé.


Makay Erika

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo