A svéd modell

Tíz év múlva a technológia 80 százaléka eltér a ma használttól. Az akkori munkaerőt viszont ma képzik az iskolákban. Igen nagy a veszélye annak, hogy a rossz struktúrájú munkaerő-kínálat egy-egy ország számára a nemzetközi versenyben való végzetes lemaradáshoz vezet – állapítja meg az Infórum és az Amerikai Kereskedelmi Kamara együttműködésében létrejött tanulmány. Ebben a svéd modell alapján figyelemre méltó javaslatot találhatunk az állam szerepvállalására hazai viszonyaink között. Az alábbiakban a dr. Vanicsek Mária vezette kutatócsoport megállapításait foglaljuk össze.

Finnország, Svédország, Írország példája bizonyítja, hogy az információs területen való előretörésre nem csak az óriásgazdaságoknak (USA) van lehetőségük. Ezekben az országokban az állam, elismerve a nagyvállalatok törekvéseinek hasznát, nemzeti programokat fogadott el. Felismerték, hogy a gazdaság mindhárom főszereplőjének (állam, vállalatok, lakosság) van szerepe a folyamatban.
Az állam kedvező szabályozással, saját programok indításával, a vállalatok az infrastruktúra létrehozásával, az új eszközök üzleti felhasználásával, a lakosság a megfelelő irányultság és képzettség megszerzésével járul hozzá az új környezet létrehozásához.

Mindenhol kulcskérdés volt az informatikai-távközlési infrastruktúra kritikus tömegének elérése. Amikor a gazdaság szereplői között az informatikai ellátottság egy szintet meghalad, a fejlődés öngerjesztővé válik. Az informatikai végpontot jelentő, szoftverekkel, adatátvitellel felszerelt személyi számítógépek (PC) elterjedése tehát alapfeltétel, hiszen ezen keresztül kapcsolódhat be akár a munkavállaló, akár a vállalat az új, elektronikus gazdaságba.

A jó példa
A legutolsó hiteles adatok szerint az Egyesült Államokban a háztartásoknak a 40, Nyugat-Európában pedig mintegy a 20 százalékában van PC. Svédországban – az említett kezdeményezésnek köszönhetően –jelenleg ez az arány meghaladja a 60 százalékot, és ott ma már a lakosság 33 százaléka webböngésző. Magyarországon a háztartások alig 9 százalékában található számítógép, internetcsatlakozás pedig a 2,5 százalékában!

A magyar információs társadalom kialakulásának felgyorsítására kidolgozott javaslat a sikeres svéd modell alapján készült. A kutatócsoport vizsgálata szerint a módszer magyar körülmények között alkalmazható, és hasonlóan jó eredmények várhatók tőle. Tagadhatatlan azonban, hogy az állami szerepvállalás megterhelést jelent a költségvetés számára.

A svéd Otthoni Számítógép Modell bevezetésének távlati célja a munkaerő képzettségi szintjének a mai kor színvonalára való emelése volt. A kormányzat meghirdette az „PC-t mindenkinek!” (Home PC Initiative)-programot, aminek fő célja, hogy az információs társadalom előnyeit minél többen élvezhessék. Váljék lehetségessé minden piaci szereplő számára, akármilyen területen működik, és akármekkora legyen is, a technológia gyors alkalmazásának lehetősége, ami által versenyképesebbé válik, növelve ezzel az egész nemzet versenyképességét. Racionalizálódjék a közszolgálati szektor, és a kis-, illetve középvállalkozók internethez csatlakozásával új munkahelyek, ágazatok, businessek nőjenek fel.

1998. január 1-jén indult az akció, melynek keretén belül a svéd munkavállalókat a vállalataik személyi számítógéppel látták el. A számítógépeket a munkavállalók részletfizetés fejében, mentesülve a személyi jövedelemadó alól kapták meg úgy, hogy a gépek árát a bruttó fizetésből vonták le, általában három év alatt, részletekben. A törlesztési idő elteltével a gépek a dolgozók tulajdonába kerültek. Az eladási ár és a piaci ár közötti különbözet lényegében az adótétel volt.

Hazai adaptáció
Az adó- és társadalombiztosítási szabályok módosításával a kormány lehetővé tenné a munkavállalók számára, hogy a definiált csomagot (PC, szoftverek) bruttó bérükből, tehát szja- és tb-kötelezettség-mentesen vásárolhassák meg, alkalmazójuk bevonásával. A munkaadónak az e bérre eső tb-járulékot sem kellene megfizetnie.

Gazdasági alapon, finanszírozóként, a munkaadók mellett megjelenhetnek a programban a nagybankok, esetleg más állami cégek (Magyar Posta) is. A program célja, hogy az otthoni PC-ellátottságot mintegy megduplázva, 316 ezer PC kerüljön a háztartásokba. Egy gépre vetítve a gép ára, illetve a törlesztőrészlet az 1. táblázat szerint alakulna. A költségvetés pozícióját a 2. táblázat mutatja.

A számítógépprogram a bemutatott feltételek mellett az első évben mintegy 3,9 milliárd forint bevételi többletet eredményez a költségvetés számára, ami abból adódik, hogy a terhek három évre elosztottan, az áfa-, a társaságiadó- stb. bevételek pedig az első évben jelentkeznek. 2002–2003-ban 13,6–13,6 milliárd forinttal terheli a program a költségvetést.
Eredménye: az országos gépellátottságot a jelenlegi 9-ről 17 százalékra emelné.
A program – az államapparátus rugalmasságától függően – akár 6 hónap alatt is előkészíthető. (Svédországban is ennyi időt vett igénybe.)

Előnyök
Növekszik a dolgozók és családjuk információtechnikai ismerete, jártassága.
Csökkennek az oktatási költségek. A dolgozók a gépekhez körülbelül a piaci ár 45 százalékán juthatnak hozzá, havi részletfizetéssel. A rugalmasabb munkarendszerek gyorsabban terjedhetnek. Az otthoni munkavégzés a közlekedési és az iroda iránti igényeket is csökkentheti, bár a lakásméret és a telekommunikációs összeköttetés irántiakat megnöveli. A számítógépek legális forrásból és legális szoftverrel kerülnek az otthonokba, így e gazdasági szektor jelentős „kifehéredésére” lehet számítani. A személyi számítógépek terjedése növeli az elektronikus kereskedelem és az internetes szolgáltatások iránti igényeket.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo