A csökkenő megtakarítási kedv nem érvényes a befektetési alapok piacán

A befektetési alapok igény szerint prezentálják a stabil haszon és a kisebb-nagyobb piaci kockázatokkal járó jövedelem elegyét. Bár a magyarok befektetési hajlandósága még Kelet-Európában is rendkívül mérsékeltnek mondható, a pénztöbblettel, előtakarékoskodási tervvel rendelkező emberek mind nagyobb számban ismerik fel az alapok rugalmas és stabil voltát. Az uniós csatlakozás után a külföldi részvényalapok is mind többen lesznek jelen a magyar piacon. Ám a honi tőkepiacot alapvetően érintő változásra a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége szerint csak az euró bevezetése után kerül sor.

Az általánosan tapasztalt csökkenő megtakarítási kedv a befektetési alapok piacán nem érvényes, legalábbis ezt mutatja a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) hónapról hónapra olvasható statisztikája, a trendekről, azok változásairól szóló elemzése. És ez jó jel, hiszen az Európai Unióba való belépésünk után a maihoz képest is többszörösen sokszereplőssé válhat ez a piac.

Egyre több az érdeklődő

A befektetési alapok nem csupán a hozam biztonságosságát garantálják, hanem a jó megoldásokat is megkeresik helyettünk: igény szerint prezentálják a stabil haszonnak és a kisebb-nagyobb piaci kockázatokkal járó jövedelemnek az elegyét. A pénztöbblettel, előtakarékoskodási tervvel rendelkező emberek mind nagyobb számban ismerik fel az alapok rugalmas és stabil voltát, vélekedik Fatér Gyula, a BAMOSZ elnöke. Szerencsés lenne, ha az állam ugyanígy látná, s engedné, elősegítné a szektor fejlődését. Az utóbbi 25 évben a világ tőkepiacának meghatározóivá váltak a tömegigényeket kielégítő alapok, így nem lenne célszerű idehaza sem háttérbe szorítani őket. Már csak azért sem, mert a központi költségvetés számára sem mellékes, hogy keletkeznek-e itt komoly megtakarítások.

Az alapok nemzetközi „sikersztoriját” Fatér Gyula annak tulajdonítja, hogy ezeket azzal lehet megtölteni, amivel akarjuk: ha részvényekkel, akkor a hosszú távú megtakarítási formáknak alternatíva, ha pénzpiaci eszközökbe fektet be, akkor a folyamatosan csökkenő kamatokat ígérő bankbetéteknek.

Magyarországon, ahol tíz éve működnek befektetési alapok, különös „kegy”, hogy a szektort elkerülték a botrányok, és azok hatásai. Igaz, az alapok létrejöttekor olyan szigorú, kemény korlátozórendszer alakult ki, amely mellett gyakorlatilag nem is kerülhetett sor semmilyen komolyabb visszaélésre. Így aztán a kétes célú szereplők sem ezt a terepet választották. Belülről pedig etikai szabályzaton keresztül vették elejét a veszélyes vállalkozásoknak. A BAMOSZ elnöke szerint az értékpapírpiac e tekintetben mostanában ért el arra a szintre, amelyet az alapok már a kezdetekben magukénak mondhattak.

Megszondázott alapkezelők

Voltaképpen ideális állapotok alakultak ki mára a befektetési alapok piacán, de vajon meddig lesz így? Hiszen jövő májustól az Európai Unió a pénz- és tőkepiaci lehetőségeket tekintve is abszolút testközelbe kerül. A befektetésialap-kezelők tudják ezt, és október elején többek között ezért ismertették a nyilvánossággal a saját elképzeléseiket. A PricewaterhouseCoopers közreműködésével szondázták meg ugyanis a piac szereplőit – hazai és külföldi alapkezelőket –, hogy kik és mire készülnek.

Az uniós belépéskor még nem jönnek a külföldiek, hanem fokozatosan növekszik csak a számuk, vélekedik Fatér Gyula. Egyelőre két-három külföldi alap van az országban, igaz, most nehézkes a piacra lépésük. Jövő májustól azonban csak egy egyszerű regisztrációra lesz szükségük. Tény, hogy a külföldi alapok zöme részvényekkel foglalkozik, nekik kevésbé érdekük a gyors terjeszkedés.

A közeljövőben várhatóan több lesz az emberek megtakarítása, mint jelenleg, tehát nagyobb arányban keresik majd a részvénybefektetési kínálatot. Igaz, elsősorban a hazai tőkepiacról. A jelenlegi tíz százalék részvény, kilencven százalék kötvény arány az előbbi javára változik meg. E folyamattal párhuzamosan nyerhetnek majd teret a külföldiek.

A felmérés tanúsága szerint, amikor az eurózónába is belépünk, akkor jelennek meg nagyobb mértékben Magyarországon is a külföldi befektetési termékek. A BAMOSZ elnöke szerint az euró korszaka csak látszólag van messze, tehát nagyon is időszerű, hogy a hazai alapkezelők már most gondoljanak arra, hogy mennyire lesznek akkor versenyképesek.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo