Az általánosan tapasztalt csökkenő megtakarítási kedv a befektetési alapok piacán nem érvényes, legalábbis ezt mutatja a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) hónapról hónapra olvasható statisztikája, a trendekről, azok változásairól szóló elemzése. És ez jó jel, hiszen az Európai Unióba való belépésünk után a maihoz képest is többszörösen sokszereplőssé válhat ez a piac.
Egyre több az érdeklődő
A befektetési alapok nem csupán a hozam biztonságosságát garantálják, hanem a jó megoldásokat is megkeresik helyettünk: igény szerint prezentálják a stabil haszonnak és a kisebb-nagyobb piaci kockázatokkal járó jövedelemnek az elegyét. A pénztöbblettel, előtakarékoskodási tervvel rendelkező emberek mind nagyobb számban ismerik fel az alapok rugalmas és stabil voltát, vélekedik Fatér Gyula, a BAMOSZ elnöke. Szerencsés lenne, ha az állam ugyanígy látná, s engedné, elősegítné a szektor fejlődését. Az utóbbi 25 évben a világ tőkepiacának meghatározóivá váltak a tömegigényeket kielégítő alapok, így nem lenne célszerű idehaza sem háttérbe szorítani őket. Már csak azért sem, mert a központi költségvetés számára sem mellékes, hogy keletkeznek-e itt komoly megtakarítások.
Az alapok nemzetközi „sikersztoriját” Fatér Gyula annak tulajdonítja, hogy ezeket azzal lehet megtölteni, amivel akarjuk: ha részvényekkel, akkor a hosszú távú megtakarítási formáknak alternatíva, ha pénzpiaci eszközökbe fektet be, akkor a folyamatosan csökkenő kamatokat ígérő bankbetéteknek.
Magyarországon, ahol tíz éve működnek befektetési alapok, különös „kegy”, hogy a szektort elkerülték a botrányok, és azok hatásai. Igaz, az alapok létrejöttekor olyan szigorú, kemény korlátozórendszer alakult ki, amely mellett gyakorlatilag nem is kerülhetett sor semmilyen komolyabb visszaélésre. Így aztán a kétes célú szereplők sem ezt a terepet választották. Belülről pedig etikai szabályzaton keresztül vették elejét a veszélyes vállalkozásoknak. A BAMOSZ elnöke szerint az értékpapírpiac e tekintetben mostanában ért el arra a szintre, amelyet az alapok már a kezdetekben magukénak mondhattak.
Megszondázott alapkezelők
Voltaképpen ideális állapotok alakultak ki mára a befektetési alapok piacán, de vajon meddig lesz így? Hiszen jövő májustól az Európai Unió a pénz- és tőkepiaci lehetőségeket tekintve is abszolút testközelbe kerül. A befektetésialap-kezelők tudják ezt, és október elején többek között ezért ismertették a nyilvánossággal a saját elképzeléseiket. A PricewaterhouseCoopers közreműködésével szondázták meg ugyanis a piac szereplőit – hazai és külföldi alapkezelőket –, hogy kik és mire készülnek.
Az uniós belépéskor még nem jönnek a külföldiek, hanem fokozatosan növekszik csak a számuk, vélekedik Fatér Gyula. Egyelőre két-három külföldi alap van az országban, igaz, most nehézkes a piacra lépésük. Jövő májustól azonban csak egy egyszerű regisztrációra lesz szükségük. Tény, hogy a külföldi alapok zöme részvényekkel foglalkozik, nekik kevésbé érdekük a gyors terjeszkedés.
A közeljövőben várhatóan több lesz az emberek megtakarítása, mint jelenleg, tehát nagyobb arányban keresik majd a részvénybefektetési kínálatot. Igaz, elsősorban a hazai tőkepiacról. A jelenlegi tíz százalék részvény, kilencven százalék kötvény arány az előbbi javára változik meg. E folyamattal párhuzamosan nyerhetnek majd teret a külföldiek.
A felmérés tanúsága szerint, amikor az eurózónába is belépünk, akkor jelennek meg nagyobb mértékben Magyarországon is a külföldi befektetési termékek. A BAMOSZ elnöke szerint az euró korszaka csak látszólag van messze, tehát nagyon is időszerű, hogy a hazai alapkezelők már most gondoljanak arra, hogy mennyire lesznek akkor versenyképesek.
A csökkenő megtakarítási kedv nem érvényes a befektetési alapok piacán
A befektetési alapok igény szerint prezentálják a stabil haszon és a kisebb-nagyobb piaci kockázatokkal járó jövedelem elegyét. Bár a magyarok befektetési hajlandósága még Kelet-Európában is rendkívül mérsékeltnek mondható, a pénztöbblettel, előtakarékoskodási tervvel rendelkező emberek mind nagyobb számban ismerik fel az alapok rugalmas és stabil voltát. Az uniós csatlakozás után a külföldi részvényalapok is mind többen lesznek jelen a magyar piacon. Ám a honi tőkepiacot alapvetően érintő változásra a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége szerint csak az euró bevezetése után kerül sor.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.