Hagyományos vs. elektronikus számla
Az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend az e-számla, és lassan kiszorítja a hagyományos számlákat a vállalkozók életéből. A papíralapú, vagyis hagyományos számlát nyomtatott formában kell eljuttatni a befogadó számára, vagy ha e-mailen kapja meg, a vevőnek szükséges kinyomtatnia. Ezzel ellenben elektronikus számla csakis
Milyen adatok kerüljenek az elektronikus számlára? Ugyanazokat az adatokat kell feltüntetni, mint a hagyományos számlák esetében. Azonban a kötelező adatok mellett az elektronikus számlák esetében arra is ügyelni kell, hogy a már említett törvényi követelmények teljesüljenek.
Meddig szükséges megőrizni az elektronikus számlákat?
Ugyanazok a szabályok érvényesek ebben az esetben az elektronikus számlákra, mint a hagyományos változatokra. A számviteli törvény szerint 8 évig, az adózás rendjéről szóló törvény értelmében pedig 5 éven keresztül kell megőrizni a számlákat. Elektronikus számla számlázó programmal állítható ki, azonban körültekintőnek kell lenni, hiszen nem minden számlázó programban kiállított számla minősül e-számlának.
Olyan számlázó programot érdemes választani, mely rendelkezik elektronikus számlázás funkcióval. Fontos, hogy a program olyan számlákat állítson ki, melyek a törvényben foglalt összes követelménynek maradéktalanul megfelelnek. Amennyiben épp megbízható számlázó programot keresel, tekintsd meg a Billingo nyújtotta lehetőségeket!
Milyen előnyökkel rendelkezik az e-számla?
Az elektronikus számlákkal csökkenthető az adminisztrációra fordított idő, és pénz is spórolható vele, hiszen nem kell nyomtatásra és postai költségekre költeni. Egyszerűen, gyorsan és biztonságosan továbbíthatóak az e-számlák elektronikus úton. Nincs szükség helyigényes tárolásra, egyszerűen kereshetőek és nyomon követhetőek a kiállított bizonylatok. Az elektronikus számlák esetében nincs szükség többé a bizonylatok szkennelésére és a könyvelési anyagok összeállítására, hiszen digitális formában egyszerűen továbbíthatóak a számlák a könyvelő felé.
Továbbá az időbélyegnek, vagyis a digitális dátumbélyegzőnek köszönhetően egyszerűen ellenőrizhető, hogy a számlát ki, mikor és kinek a részére állította ki. A digitális aláírásnak köszönhetően pedig egyszerűen igazolható, hogy a bizonylat valóban az azon feltüntetett kibocsátótól származik.