Miért érdemes fogyasztani?
A kis zöld gumók bár elsőre talán kicsit bizarrul néznek ki, ha azonban alaposabban megvizsgáljuk őket, akkor miniatűr káposztákra hasonlítanak. Ez nem véletlen, ugyanis maga a növény a káposztafélék családjába tartozik, tulajdonképpen a fejes káposzta rokona. Az íze azonban sokkal intenzívebb, emiatt pedig sokan ódzkodnak tőle: ha ugyanis rosszul készítjük el, akkor meglehetősen kellemetlen, keserű íze lesz. Ez azonban könnyen kivédhető azzal, ha friss, zsenge bimbókat vásárolunk, és ügyelünk arra, hogy ne főzzük túl.
A kelbimbó többek között A-, B1-, B2- és C-vitamint, rostokat, ásványi sókat, fehérjét, karotint és szénhidrátokat tartalmaz, ezáltal ajánlott rendszeresen fogyasztani, és a diétás étrendbe is nagyszerűen beilleszthető. Mivel nem egy gyakran használt alapanyag, ezért könnyedén feldobhatjuk vele megszokott ételeinket, de akár teljesen új fogásokat is kreálhatunk.
Milyen finomságok készíthetőek belőle?
Nézzünk néhány ötletet, hogy mit főzzünk vagy süssünk, ha akad otthon néhány maréknyi kelbimbónk:
- Rakott kelbimbó: akárcsak karfiolból, brokkoliból vagy kelkáposztából, úgy a kis zöld gumókból is nagyszerű rakott egytálételt lehet készíteni. A lényege pedig szinte ugyanaz: egy kis sós vízben előfőzzük a kelbimbót, majd hússal, rizzsel együtt tepsibe tesszük, a tetejét megkenjük fűszeres tejföllel, és már mehet is a sütőbe. Ha pedig nincs időnk vagy kedvünk bíbelődni az elkészítéssel, akkor akár megrendelhetjük az Interfoodtól is, ahol a diétás ételek kínálatában is rendszeresen fellelhető a rakott kelbimbó.
- Főzelék: más zöldségekhez hasonlóan főzelékként is kiválóan megállja a helyét. Ügyeljünk arra, hogy ne főzzük túl, hiszen akkor keserűvé válhat. Kelbimbópüré: tökéletes körete lehet a frissen sült húsoknak. A bimbókat főzzük meg, pürésítsük botmixerrel, majd keverjük össze tejszínnel. Egy kis ízesítés, és máris kész a mennyei lakoma.
- Csőben sült kelbimbó: nem csak karfiolt vagy brokkolit lehet a csőben sütés technikájával elkészíteni, hanem a kelbimbót is! Az íze nagyon jól harmonizál a sajttal és a baconnel. Ha még finomabbra szeretnénk, akkor a tetejét terítsük be jó vastagon besamel mártással, és tökéletes ebéd vagy vacsora válhat belőle.
- Leves: ha zöldség- vagy húslevest főzünk, ne hagyjuk ki a kelbimbót! Gazdagítja az étel ízét, de önálló fogásként, krémlevesnek is kiváló.
- Köret: félbevágva, sütőben megsütve, olívaolajjal meglocsolva pillanatok alatt egészséges és finom köretet kreálhatunk belőle.