A bölcsességfog eltávolítása napjainkban rutinfeladat. Mivel az evolúció során kifejlődött egy 8. fog mindkét állkapocs jobb és bal oldalán, de napjainkra már nincs rájuk szükségünk, így nem meglepő, hogy csak a problémát generálják a szánkban.
Ez az a fog, amire már nincs is szükségünk, így az idők folyamán vélhetően el is fog tűnni az állkapocsból. A nevét a kibújásának az ideje ihlette, hiszen úgy tartották, hogy csak a bölcsesség elérésével nő ki ez a fog. Manapság mégis, az egyik legtöbb problémát okozó és leggyakrabban eltávolított fogak közé tartozik.
Miért problémás?
Az állkapocs méretének a változása miatt egyre kevesebb hely jut neki, így nagyon sok esetben nem jön ki, esetleg ferdén vagy éppen fekve szeretne kibújni. Ezeket a legjobb megelőzni, hiszen nagy kárt tehet az ép és már meglévő fogazatban. Amennyiben ilyen súlyos problémák vannak vele, leggyakrabban műtéti eltávolításra kerül sor.
Mivel egy problémás fogról beszélünk, így a megoldás minden esetben az eltávolítás, hiába is szeretnénk megmenteni.
Ha nincs akadályozva a bölcsességfog a kibújásban, akkor azokat a fogakat később gond nélkül el lehet távolítani, de előtte még lehet, hogy évekig jól szolgál majd.
Hogyan zajlik a műtéti eltávolítás?
Az egész műtét helyi érzéstelenítésben zajlik, olyan modern eszközökkel, amiknek köszönhetően a gyógyulás hamar végbemehet, minden szövődmény nélkül. Persze a műtét időtartama és módja nagyban függ a bölcsességfogtól, amit ki kell szedni. Nem ritka az sem, hogy a fogat darabokra kell vágni ahhoz, hogy kiszedhető állapotba kerüljön.
Amennyiben a fog kihúzásra került, az ínyt felszívódó varratokkal látják el, majd egy antibiotikum kúra vár az emberre. Bár a bölcsességfog helye gyorsan gyógyul, van pár dolog, amiket mindenképp be kell tartani ahhoz, hogy szövődménymentes és teljes gyógyulás következhessen be.
Legfontosabb tanácsok és tiltások
A bölcsességfog műtét után néhány napig érdemes fájdalomcsillapítót szedni, mivel alaposan megbolygatták azt az amúgy is érzékeny területet. Nagyon kell ügyelni arra, hogy nehogy felülfertőződjön, így mindenképp be kell tartani a szájsebész utasításait.
Tilos szívogatni a sebet, mert azzal könnyen kijöhet a vérdugó, ami arra szolgál, hogy ne vérezzen, valamint a varratoknak sem tesz jót.
Az öblögetés hasonló mozdulat, mint a szívogatás, ezért szintén kerülni kell pár napig.
A kávé és a tej fogyasztását mellőzni kell, mivel a baktériumok kedvelt táptalaja minden tejes ital.
A rágással is csak óvatosan érdemes kezdeni, hiszen ha belefúródik valami, az nagy fájdalommal jár.
A szájzár elkerülése miatt gyakran mozgassuk az állkapcsunkat.
A műtét után jelentkezhet duzzanat, hőemelkedés, szájzár és tompa, lüktető fájdalom. A duzzanat megelőzése érdekében hideg borogatással érdemes kezelni a területet.