Gazdasági szabálytalanságok focikluboknál

Pár hete robbant ki egy botrány a Manchester City csapata körül, akiket a pénzügyi fair play megsértése miatt kizártak a következő két Bajnokok Ligája idényből. A Manchester City azóta benyújtotta a fellebbezését a Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS), azt még nem tudni, mikorra várható a döntés. Ennek apropóján körülnéztünk, hogy korábban milyen gazdasági ügyek és büntetések voltak a labdarúgás világában.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem az angol klub az egyetlen csapat, akinek akadt már gondja a pénzügyi fair play betartásával, az utóbbi években több csapat is kapott büntetést.

Kép: bet365.hu

Az egyik ilyen esetben magyar szálat is találhatunk, hiszen 2015-ben az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) négy évre eltiltotta a Dinamo Moszkvát az európai kupákban való szerepléstől. Ekkor a csapat tagja volt Dzsudzsák Balázs is, aki az év végén 89 lejátszott mérkőzés után ott is hagyta Oroszországot. Az UEFA vétkesnek találta a klubot a szabálytalan – az egyesületnek indokolatlanul magas támogatást garantáló – szponzori szerződésekben és a túlzott futballistafizetésekben is, az eset után az UEFA bevezetett egy a játékos fizetéseket csökkentő új finanszírozási rendszert. A moszkvaiak, így hiába nyerték meg a 2016/17-es idényben az orosz bajnokságot, nem vehettek részt a Bajnokok Ligája küzdelmeiben. Ráadásul a fizetés csökkentések következtében több kulcsjátékosát is elvesztette a klub: Dzsudzsák melett távozott Mathieu Valbuena és Kevin Kurányi is, a bet365 adatai alapján.

Az AC Milan csapatának már többször is meggyűlt a baja az UEFA-val a pénzügyi fair play miatt, és 2019-ben ismét egy vizsgálat indult ellenük. Korábban már a 2017-es idény után kizárták a csapatot a nemzetközi kupákból, akkor a klub sikeresen fellebbezett a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál, és végülis elindulhattak az Európa-ligában. A 2019-es szezonban először 12 millió eurós büntetést kapott a klub és 2021-ig meg kell felelniük az európai szövetség által támasztott gazdasági előírásoknak, aminek a legfontosabb eleme, hogy a klub nem költhet többet, mint amennyi a bevétele. Majd egy vizsgálat utána CAS a 2015-17 és a 2016-18 közötti időszakban is szabálytalannak találta a Milan gazdálkodását, így egy a klub és az UEFA által kötött megállapodás után a Milan visszalépett az idei Európa-ligától, emlékszik vissza az Unibet. Ez miatt fordult elő, hogy a Debreceni VSC nem az AS Roma-val találkozott az Európa-liga selejtezőjének a második fordulójában, hanem a Torinóval.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo