A vállalkozó és a bolygó közös érdeke

Összeegyeztethető-e a vállalkozói érdek a környezetével, ha egy új épületről van szó? A konszenzust a Frisomat acélcsarnokai jelenthetik, legyen szó kicsi vagy nagy, általános vagy speciális igényekről.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár előreláthatóan az átlagosnál kevesebben fognak bele üzleti célú építkezésbe az elkövetkezendő hetekben, az is bizonyos, hogy az élet nem állhat meg; jóllehet a jövőbeli beruházásokat alaposabban kell átgondolni. Egy vállalkozás fejlődésében a beruházás ugyanis gyakran elkerülhetetlen, akár a növekedés, akár a minőségbiztosítás miatt. A logisztikai terheket új raktár- vagy csomagolóhelyiség létesítésével, a növekvő ügyfélszámot új irodával vagy telephellyel lehet orvosolni, vagy éppen a munkavállalók jóllétének biztosítása indokolja a kiszolgáló épületek bővítését. Bármilyen jellegű új épületről is van szó, egy vállalkozásnak elemi érdeke, hogy minél gyorsabban, minél gazdaságosabban, minél magasabb minőségben valósuljon meg. Ám van még egy szempont, amit napjaink folyamatai egyre aktuálisabbá tesznek: a fenntarthatóság. E tekintetben közös érdeke a bolygónak és a vállalkozásnak az ökológiai lábnyom és a hulladékmennyiség minimalizálása. A beruházást már a tervezési szakaszban érdemes e szempontok szerint mérlegelni, hiszen rövid- közép- és hosszútávon egyaránt megtérülő haszna van ezek egyensúlyának.

Haszon a vállalkozásnak

Egy piaci cég a beruházások költségvetését több szempont szerint vizsgálja: fontos a rövid- és középtávú hasznot hozó ár-érték arány, de a megtérülés gyorsasága, és szolgáltató cégek stabilitása, megbízhatósága is. A Frisomat nemzetközi szinten is a legmagasabb minőségű acélcsarnokokat kínálja – hazai leányvállalatuk Siófokon működik, és immár másfélezernél is több megvalósított acélcsarnokkal büszkélkedhetnek 1991-es indulásuk óta. A mostani pandémia pedig – ahogy a 2008-as válság sem – nem fertőzte meg a nagy múltú vállalatot, a megrendelések teljesítése folyamatos. Az acélcsarnokok sokoldalú épülettípusok: bár jelenlétük az ipari parkokban és a mezőgazdaságban a látványos, nem csak nagy épületekkel foglalkoznak. A Frisomat legkisebb csarnoka akkora, mint egy nagyobbacska fészer – tehát aki csak egy kisebb műhelyt, fogadóhelyiséget vagy szerszám-és géptárolót szeretne a vállalkozása szolgálatába állítani, bátran gondolkodhat acélcsarnokban. Az alaptípusokat ráadásul nagyon rövid időn belül szállítják és telepítik, felszereltségük viszont – nyílászárók, hőszigetelés vagy éppen a falak színe – rugalmasan állítható össze. Az összetettebb – speciális szerepkört ellátó, több helyiséges vagy komolyabb gépészeti megoldásokat kívánó – acélcsarnokoknál az előkészítés is alaposabb: a megrendelővel történő egyeztetést és tervezést követően készítik össze az épülethez szükséges nyersanyagot.

Pont annyi, amennyi kell

Bármelyik méretben is készül az acélcsarnok, a helyszínre pontosan annyi építőanyag érkezik, amennyi az épület összeállításához szükséges. A pontosan összeállított „acélcsarnok-csomag” tartalmát a váztól a burkolaton és a nyílászárokon át bevilágítókig a helyszínen szerelik össze, méghozzá javarészt csavarozással. Lényeges ez a technika, mert a hegesztett alkatrészekkel szemben a csavarozottak hosszú távon nem korrodálódnak az illesztéseknél, a szerkezetet így tartóssá és masszívvá teszi ez a megoldás; kellemes mellékhatásként az összeállítás folyamata nem jár különösebb zajterheléssel. A legnagyobb előnye az acél könnyűszerkezetes technikának, hogy a pontos előkészítés és egyszerű telepítés miatt nemcsak gyors, hanem olcsóbb más építési formákhoz képest. Átlagosan 10%-kal kevesebbe kerül egy acélcsarnok kivitelezése, mint másfajta, ugyanakkora méretű és funkciójú épületé. A tényleges árát azonban a bekerülés költségén kívül olyan tényezők is befolyásolják, mint a gyorsabb megtérülés, amit a hetek alatt megvalósuló kivitelezés eredményez; ezáltal ugyanis hamarabb kezd funkcionálni az épület, ellátva a vállalkozás fejlesztésében neki szánt szerepet.

Zöldítés több fronton

A Frisomat acélcsarnokainak telepítése szinte teljesen hulladékmentes. A vállalkozó érdeke (és egyben hosszú távú haszna) máris találkozott a bolygóéval: az építési hulladék – ebbe számítva az építkezés területén kitermelt földet is – elszállítása ugyanis egy nagyobb épület esetén több százezres, vagy akár milliós tétel is lehet! A Frisomat csarnokok minimális földmunkával, és építési törmelékektől mentesen valósulnak meg, nem szaporítva Földanya (és a vállalkozó) terheit. Az acélcsarnokokat gyártó ipari építők közül fenntarthatósági szemléletével is kiemelkedik a Frisomat: a gyártás során villamosenergia-igényük 50%-át napelemekkel fedezik, az acél profilok előállításához pedig 100%-ig újrahasznosítható acélt használnak, méghozzá kiemelkedően anyagtakarékos módon: az épületekhez 30%-kal kevesebb acél szükséges, mint a hasonló méretű, hagyományos csarnokokhoz.

A legkisebb is számít

A bővíthető, alakítható Frisomat-csarnokok nemcsak a kifejezetten nagy helyigényű, komolyabb kötségvetéssel működő ipari, kereskedelmi és mezőgazdasági szereplők igényeit szolgálják ki, hanem a KKV-szektorban, családi cégek, kistermelők tulajdonában is gyümölcsöző befektetésnek bizonyulnak. A SioFruit Kft. klasszikus családi vállalkozás: szezonális, kiváló minőségű termelői gyümölcsöket és zöldségeket szállítanak megrendelőiknek 24 órán belül. Ahogy a vállalkozás nyújtotta szolgáltatásokra tágabb körben is mutatkozott kereslet, a szállítási lánc is bővült. A termékek megnyugtató tárolásához hűtőházra volt szükség, melyhez egy csomagolóhelyiség, tisztítószer helyiség, valamint iroda és dolgozói fürdőhelyiség is kapcsolódik. Az összetett feladatkört egy 16×41 méter, több mint 650 nm hasznos alapterületű, szigetelt Sigma típusú csarnok látja el. A Frisomat a vállalkozás igényeit felmérve tervezte meg az épületet, amely a sima felületű acélmoduloknak köszönhetően könnyen, olcsón és hatékonyan tisztítható, így megfelel a legszigorúbb közegészségügyi szabványoknak is.

Hatalmas tyúkudvar

Valamivel komolyabb, speciális ágazati beruházás volt a múlt évben a Goldavis Kft. mélyalmos tartásra alkalmas baromfitelepe. A gazdaságot több ezer új baromfival kívánta bővíteni a cég, amihez a Frisomattól rendelték a baromfitelepet – a legjobb helyről, hiszen a cégcsoportnak nemzetközi szinten is komoly tapasztalata van az állattartó telepek, közte a speciális gépészetet igénylő baromfitelepek kivitelezésében. A Goldavis új szárnyasai egy 3 méter magas, 16 méter széles és 93 méter hosszú, automata etető-itató és szellőztető berendezésekkel ellátott építményben leltek otthonra: itt tágas kifutó áll rendelkezésükre, a szendvicspanelek pedig gondoskodnak arról, hogy az időjárás viszontagságaiból mit se érezzenek meg a hatalmas baromfiudvar lakói. Frisomat.hu

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo