Üzlet az űrben

Bányát nyitni még kies planétánkon sem kis vállalkozás, a világűrben pedig – a sci-fi-hősökön kívül – eddig nem akadt komoly jelentkező, aki űrruhában csákányt ragadott volna. Most mégis pontosan erre adta a fejét néhány jó nevű kutató és mérnök.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Űrbányászatra adná a fejét többek között Peter H. Diamandis, a magánűrrepülést támogató X-díj egyik alapítója, a zseniális mérnök és első magyar származású űrturista, Charles Simonyi, valamint Chris Lewicki, a NASA Mars-küldetéseinek korábbi vezetője vesz részt a Planetary Resources cég vezetésében, amelynek megalakulását idén április végén jelentették be. A vállalat az űrkutatásban és elsősorban az aszteroidákon található nyersanyagok kitermelésében vállalna úttörő szerepet. Az anyagi háttérrel nem lehet probléma, a befektetők között olyan nevek szerepelnek, mint a Google egyik alapítója, Larry Page, a keresőóriás korábbi vezérigazgatója, Eric Schmidt, Ram Shriram, aki jelenleg is a vállalat igazgatóságának tagja, James Cameron filmrendező és Ross Perot Jr., a Perot Group igazgatóságának elnöke.

Hamarosan indulhatnak az űrbe az első felderítő robotok - Kép: EUMETSAT

Ezek az üzletemberek azonban nem forrófejű álmodozók, nem véletlenül csatlakoztak az aszteroidabányászat merésznek tűnő ötletéhez. A Forbes magazinnak nyilatkozó Jeffrey Kargel planetológus 1997-ben kiszámította, hogy egy száz méteres átmérőjű, mintegy négymillió tonnás M-osztályú (metal, fémes) kisbolygó 12 millió unciányi platinacsoportba tartozó nemesfémet (platinát, irídiumot, ozmiumot, palládiumot, ródiumot és ruténiumot), valamint 500 ezer tonnányi nikkelt tartalmazhat. Ezek együttes értéke jelenlegi árfolyamok alapján meghaladhatja a húszmilliárd dollárt, azaz több mint 4,6 ezer milliárd forintot érne a világpiacon.

Persze ezeket a nemesfémeket nem az ékszeriparban használják. A platinacsoport elemei és a nikkel a Földön igen ritka árucikkek, ám a legfontosabb ipari fémek közé tartoznak jó vezető tulajdonságaiknak, keménységüknek, jó ötvöző képességüknek, magas olvadáspontjuknak köszönhetően. Kargel szerint ezekből a fémekből a Földön már eddig felderítettük az összes kitermelhető készlet felét, az évszázad közepére pedig a jelenlegi kitermelés mellett ki is fogyunk belőlük. A planetológus szerint akkor mindenképpen kénytelenek leszünk az űrből pótolni a készleteinket.

Ha ez így lesz, az, aki már rendelkezik a kitermeléshez szükséges technológiával és tapasztalattal, olyan árat szabhat majd a nyersanyagoknak, amilyet csak akar.

Egy mindenkiért
A Föld energiaellátása nem okoz gondot, amióta egy nemzetközi vállalat a Holdon kitermelt hélium3-al képes kielégíteni bolygónk energiaigényének több mint kétharmadát – ez a kiindulópontja Duncan Jones filmrendező Hold című sci-fijének. A holdfelszínt mezőgazdasági munkagépekhez hasonló, teljesen automatizált héliumkombájnok szántják, és a főhős egyes-egyedül – vagyis mindössze a róla gondoskodó Gerty nevű számítógépe társaságában – dolgozik a holdbéli bányában, és küldi a kitermelt erőforrást a Földre, szerződése szerint három éven át. A film az űrbányászat etikai, lelki tényezőit, a hasznos erőforrások embertelen körülmények – a magány, a kommunikáció, a mozgás, impulzusok és egyebek hiánya – közötti kitermelését boncolgatja. A végkövetkeztetés szerint – anélkül, hogy lelőnénk a poént – el kell mondanunk: van olyan munka, ami tényleg nem embernek való.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo