Tavaly jól ment, mégis 200 embert elbocsátanak

Kétszáz dolgozójától kénytelen megválni szeptembertől a szentesi Hungerit Zrt., az ország egyik legnagyobb baromfi-feldolgozója.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ország egyik legnagyobb baromfi-feldolgozójában a leépítés okok közt szerepel a forint erősödése, a takarmányárak drágulása miatt növekedő költségek, illetve egy bécsi székhelyű állatvédő szervezet kampánya - mondta el a cég vezérigazgatója.

Magyar József kifejtette: a vállalat tavaly 18 éves fennállásának legjobb évét zárta, csaknem 34 milliárdos forgalommal. Ennyit vártak az idénre is, de ez már nem valósulhat meg, ugyanis hízó állat (a tömött liba) feldolgozást be kell fejezniük.

A cégvezető kifejtette: tavaly a nagyon magas takarmányárak miatt megemelkedtek a felvásárlási árak, amit a fogyasztó felé tovább kellett volna adni, de ez nem valósult meg. A harminc százalékos élőáru áremelkedés, 51 százalékos vágott-áru drágulást eredményezett volna. Ennek jelentős részét a feldolgozó cégek fizették ki, és csak egy kis részét engedték el késztermék forgalmazók. Az öt év alatt termelt tartalékokat így a szentesi cég gyorsan felélte - tette hozzá. A másik gond, hogy 253 forintos euró árfolyammal terveztek, ez most 228 forint, így egy millió euró bevétel 22-23 millió forinttal kevesebbet ér a tervezettnél.

Végül pedig, a bécsi székhelyű Négy Mancs elnevezésű állatvédő szervezet kampányt indított a hízott-áruval foglalkozó cégek ellen. Összeállított fekete-listájukon a szentesi Hungerit is szerepel. A szervezet a hízott-liba termelés megszüntetését szeretné elérni.

Képviselőik végigjárták az osztrák és német áruházláncokat és a nagykereskedőket is, hogy hízott-árut vágó cégektől ne vásároljanak semmilyen terméket. Az országban Szentes az egyetlen, amely a hízott-áru mellett vág csirkét, kacsát, libát és van tovább-feldolgozott terméke is. Ha a külföldi felvásárlók bojkottálnák az árujukat, a többi terméket sem tudnák eladni, így a cég tönkremenne és utcára kerülne 1500 ember - mondta el Magyar József.

A három hatás együttes eredménye a hízott-áru részleg leállítása, mely 7-8 milliárd forint árbevétel kiesést jelent majd évente. Miután a termelést csak szeptembertől állítják le, arányos bevételkieséssel számolnak, ami idénre várhatóan 3 milliárd forint körüli lesz. Ezzel a lépéssel kétszáz dolgozótól kell megválni.

A cég egyébként harminc országba exportálja termékeit és bevételeinek 60 százaléka érkezik külföldi nagykereskedőktől. Magyarországon a termékek 90 százalékát, áruházláncok értékesítik- tette hozzá a vezérigazgató.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo