Sikerrecept egy nehéz ágazatban

Lehet sikeresnek lenni olyan ágazatban is, amely hét éve zsugorodik, s a közeljövő sem ígér számára meredek felívelést. A recept: legyen határozott jövőképed, kövess világos üzleti modellt, legyél következetes és bátor.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sármellékre érve első nekifutásra elautóztunk a cég székháza mellett. Azt gondoltuk, az épület majd úgyis feltűnik. Tévedtünk! Az irodaház úgy olvad bele környezetébe, hogy csak az veszi észre, aki keresi. Bent már más világ fogadott. Az előtérben emlékplakettek és serlegek sora beszélt az elnyert minőségdíjakról, a lépcsőházban pedig egy inga járta megbízható pontossággal útját. Ugyanez a nyugalom jellemezte a cégben dolgozókat is. Racionális rend, feszes munkamenet; mi háromnegyed órát kaptunk. Épp elég ahhoz, hogy képünk legyen arról, miként folyik itt a munka.

Tibor Dávid és Ács Balázs. Kép: PP/FörsterTamás

Tibor Dávid és Ács Balázs véghezvitte a hazai környezetben sokak szerint lehetetlen küldetést: a tőzsdén keresztüli sikeres tőkebevonást. Pályájuk iskolapéldája annak, ahogy egy garázscégből vállalatot kell építeni. Itthon ez keveseknek sikerült, míg az óceán másik oldalán sok hasonló történetről lehet hallani. A minta minden eleme ismert, csak végig kell menni az úton, amelyen a külföldi főszereplők jártak. Tibor Dávid és Ács Balázs ezt tette, tudatosan és következetesen.

A modell: organikus fejlődés

Lépcsőzetes fejlődés jellemezte a cég elmúlt 15 évét, amely során mindig kínálkoztak új lehetőségek. A két fiatal bátran élt azokkal. Ahogy Tibor Dávid fogalmazott: sok vállalkozó „túlgondolkodik”, s a végén nem tesz semmit. Ők léptek. Voltak persze tévedések, de az alapmodell jól működött.

Tibor Dávid

Azok a vállalkozásaik lettek sikeresek, ahol az organikus fejlődés útját járták végig: kis tőkével, alacsony költségszinttel indultak, helyi vezetővel, partnerrel, akit tulajdonosként is bevontak, s fokozatosan bővítették a tevékenységet. Szlovákiában személyes ismeretségre épült az indulás, s Romániában is, ahol korábbi partnerükkel erősítették meg kapcsolatukat. Az első lehetőségek „adódtak”, később tudatosan követték ezt az utat. Szerbiában és Horvátországban például újsághirdetés útján keresték meg a kollégákat, akikkel felépítették a helyi csapatot. Ahol azonban egyből nagy beruházással, magasabb szintről akartak új céget indítani, elbuktak. Így történt ez Bulgáriában és Csehországban. A cégvezetés gyorsan reagált: egyszerűsített és átszervezett. Nyomás alatt is bizonyított a vállalatcsoport, és végül megküzdöttek a nehézségekkel.

„A lépcsőzetes fejlődés előnye az, hogy a folyamatos visszajelzésekre rugalmasan tudunk reagálni, és ezek alapján építkezünk tovább. A mai napig ez a munkamódszer, amely szerint dolgozunk” – magyarázta Tibor Dávid. „Hasonló módon folyik a gyártókapacitás fejlesztése is: alacsony költséggel indulunk, majd a kezdeti szűk termékportfóliót és mennyiséget a kereslet emelkedésével fokozatosan növeljük az új piacokon. Alapos piackutatás alapján döntünk a további terjeszkedésről, és a saját gyártókapacitás bővítéséről” – tette hozzá Ács Balázs.

Ahogy a tanácsadó látja
A Masterplast tulajdonosai a magyar vállalkozóknál lényegesen nyitottabbak arra, hogy stratégiai céljaik elérése érdekében tanuljanak. Jól mutatja ezt, hogy már 2008-ban olyan elismert szaktekintélyekkel erősítették meg az igazgatóságot, akiknek a tapasztalatai nagyban segíthették a cég pályáját: Gara Iván hazai bankár, Szőnyi András – aki a tengerentúlon számos vállalat igazgatóságában tölt be tisztségeket, illetve Bojár Gábor – aki egy korábban szintén a tőzsdén bemutatkozó vállalkozásnak, a Graphisoftnak a társalapítója – ült be az igazgatóságba. Az ötfős grémiumban ennek nyomán a külsős tagok kerültek többségbe – emelte ki Nagy Kálmán, a Concorde Vállalati Pénzügyek – ez a cég tanácsadója volt – ügyvezetője. A tőzsdei bevezetésre, majd a tőkebevonásra változékony piaci hangulatban került sor, a tulajdonosok korábbi várakozásaitól elmaradó árszinten. Mindazonáltal 1,8 milliárd forintot sikerült bevonni a cégbe, nagyrészt intézményi befektetőktől. Erre a forrásra most van szüksége a cégnek, hiszen ennek révén lehetőség van a beruházások megvalósítására, s arra, hogy adott esetben jó áron szerezzenek részesedést más vállalkozásokban – hangsúlyozta a tanácsadó.
Tőke, de honnan?

A cég olajozottan haladt, az első évtized végéhez közeledve azonban méretei és a további tervek számottevő tőkét igényeltek volna. A fejlesztések bankhitelből történő finanszírozását túl kockázatosnak tartották, a tőzsdén keresztül szerettek volna forráshoz jutni. A befektetőknek 2008-ban mutatkoztak be, s a cég szervezetét, működési folyamatait ennek tükrében alakították. Tibor Dávid már ekkor egyértelművé tette, hogy meg kívánják különböztetni magukat azoktól a társaságoktól, amelyek nem világos koncepcióval döntöttek a tőzsdei bevezetésről: arra akarják használni a nyilvános piacot, amire való, tőkebevonásra, amiből a gyártókapacitás fejlesztését finanszírozzák.

Ács Balázs

A 2011-es technikai bevezetés után, az idén tavasszal 6,1 millió eurót vontak be a cégbe. Kevesebb, mint remélték, ám ahhoz elegendő, hogy a fejlesztések elinduljanak. Arra a kérdésre, hogy a megfelelő pillanatot választották-e, Tibor Dávid úgy válaszolt, hogy aki az ideális pillanatot várja, az nem csinál semmit. A külső piaci körülmények nem voltak optimálisak, jogilag, szervezetileg, szakmailag azonban felkészültek. Ráadásul az ágazat helyzete szempontjából időben léptek Ács Balázs szerint. Óriási felívelést ugyan nem, de egy-két éven belül a fejlődés elindulását várják az az építőiparban, persze nem az új lakások, hanem a felújítások területén. Erre az időszakra biztos gyártói és piaci háttérrel kívánnak felkészülni.

Beindultak a fejlesztések

A részvényesektől kapott friss tőkét az elmúlt hónapokban befektették. Szeptemberben megnyílt a csoport legújabb üzeme Sepsiszentgyörgyön. Az 1,6 millió eurós beruházással megvalósult létesítményben a homlokzati hőszigetelésben használt polisztirol lapot gyártják. Az ukrajnai Lemberg megyében – mintegy 1,4 millió euróból – polisztirollap-gyár építését készíti elő a vállalat. Itt a termelés várhatóan 2013 első félévében indul. Augusztusban a káli gyártóbázison indult el az üvegszövet-háló gyártásának alapozása. Az 1,4 millió eurós beruházás eredményeként várhatóan 2013 második felében kerülnek piacra a Masterplast saját márkájú termékei. A három fejlesztés eredményeként a társaság 2014-re már 114 millió euró árbevételt és 8,8 millió euró EBITDA-értéket – kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredményt – prognosztizál.

Arra a kérdésre, hogy hová kívánnak eljutni pár éven belül, Tibor Dávid azt válaszolta, hogy a térség megkerülhetetlen vállalata szeretnének lenni a tevékenységi területükön. Hangsúlyozta azonban – amit a kibocsátáskor a részvényeseknek is kiemeltek – ez egy középtávú befektetés. Meg kell várni, míg az új üzemek termelőre fordulnak. A legnagyobb növekedési potenciált az ukrán és az orosz piacon látja a cég, ahol a gyors ütemezéssel javítják pozícióikat.

Mindezzel párhuzamosan több saját innovációt és termékfejlesztést elindítottak annak érdekében, hogy lépést tartsanak az új épületenergetikai és tűzvédelmi követelményekkel. Bíznak abban, hogy a befektetőikkel közösen élvezhetik majd ennek a munkának a gyümölcsét – tette hozzá Ács Balázs.

A Masterplast eddigi sikerének egyik alapköve a partnerekkel kialakított szoros és kiváló kapcsolat – az iparági tudás és tapasztalatok egymás közötti megosztása és a működésbeli szinergiák kihasználása –, amire a cég a jövőben is építeni szeretne.

Jövőváró
A KBC Securities elemzői összességében negatívan ítélik meg az építőipar-kapcsolt iparágak rövid távú kilátásait, bár a legkevésbé sújtott terület álláspontjuk szerint a felújítások piaca lehet. Így arra számítanak, hogy a Masterplast jobban tud majd boldogulni a kevésbé kedvező makrokörnyezetben is, összehasonlítva egyéb építőanyag-gyártó versenytársaival. A cég árbevételének nagyjából 70 százaléka kötődik a hőszigetelési, illetve felújítási tevékenységekhez. A tavaszi kétkörös tőkebevonás eredményeként a Masterplast álláspontjuk szerint jelenleg elegendő finanszírozási forrással rendelkezik ahhoz, hogy a következő két évre tervezett beruházásokat megvalósítsák. Számításaik szerint a 6,1 millió eurós tőkebevonásból a három új gyáregység-beruházás mellett esetleges akvizíciókra is marad szabad forrás. Az árbevételt illetően a brókerház szakemberei már az idén is növekedéssel számolnak, várakozásaik szerint a 2011–2014 közötti időszak átlagosan 6,8 százalékos bővülés hozhat. Az új üzemek hatására a bérgyártás csökkenni fog, és tovább nő a jövedelmezőbb saját előállítású termékek súlya. A kockázatok között az elemzés a szerteágazó földrajzi kitettséget említette, hozzátéve azonban, hogy a diverzifikált működés miatt az egyes országok felé fennálló kitettség jelentősége folyamatosan csökken. Kockázatként említették azt is, hogy a bevételek és költségek eltérő devizában keletkeznek. Ezt a menedzsment egyrészt fedezeti pozíciók nyitásával, másrészt a hitelek optimalizálásával és helyi devizára váltásával igyekszik ellensúlyozni. A részvény a KBC elemzése szerint alulárazott (az október 3-i záróár 559 forint volt), a ház szakértői modelljük alapján 625 forintos fair értéket állapítottak meg. Megjegyezték ugyanakkor, hogy az értékelés leginkább az árbevétel növekedésére érzékeny, így ha 1-2 százalékponttal magasabb lenne az árbevétel növekedése minden egyéb tényező változatlansága mellett, 700 forint körüli fair érték adódna. Egy ettől pár százalékponttal elmaradó árbevétel esetén 540–580 forint körüli értékeltség lenne helyénvaló.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo