Lebomló csomagolás Magyarországról

Komposztálható bio csomagoló alapanyagot fejlesztett egy magyar vállalkozás. A cég azt szeretné elérni, hogy közép-európai kompetenciaközponttá váljon a lebomló csomagoló alapanyag fejlesztésében, gyártásának előkészítésében.

 


Kép:PParchív

Komposztálható bio csomagoló alapanyagot fejlesztett politejsavból (PLA) az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter keretében létrejött Biopackpro Csomagolástechnikai Projekt Kft. az Új Széchenyi Terv keretében.

Az alapanyag alkalmas arra, hogy a meglévő hagyományos gyártósorokon is használják. Abban az esetben lesz majd üzemgazdasági szempontból érdemes beindítani a csomagolóanyag-gyártást az általuk kifejlesztett alapanyagból, ha megfelelő mennyiségű rendelés érkezik, és a környezetkímélő megoldás révén a termékdíjat elengednék - mondta el Halmos László, az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter elnöke.

A projektet a klaszteren belül folytatni kívánják, az alapanyagból saját csomagolóanyag-gyártás beindításában gondolkodnak. Szeretnék elérni, hogy Közép-Európában a klaszter kompetenciaközponttá váljon PLA-ból előállított, lebomló csomagoló alapanyag fejlesztésében, gyártásának előkészítésében - tette hozzá a klaszter elnöke.

Az EU-ban átlag évi 24,7 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, ennek 42,1 százalékát lerakják, 57,9 százalékát hasznosítják, így lenne létjogosultsága a komposztálás során lebomló csomagolóanyagnak

Az Első Magyar Csomagolástechnika Klasztert 2003-ban hozta létre hét magyar vállalkozás, mostanra 29-re növekedett a létszám. A szakmai együttműködés 2009-ben megszerezte az innovatív klaszter minősítést - amelyet időközben megújítottak -, és ez tette lehetővé az uniós pályázaton való indulást. (Az idei évtől változott a környezetvédelmi termékdíj - itt olvashat róla.)

A fejlesztés során a politejsav tulajdonságát, feldolgozhatóságát javították annak érdekében, hogy elő lehessen állítani belőle csomagolóanyagot, köztük palackot, kupakot, tégelyt, ládát és egyéb terméket, például kést, villát, tányért - magyarázta Csóka Levente, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense. Rámutatott arra, hogy az Európai Unióban átlagban évi 24,7 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, ennek 42,1 százalékát lerakják, 57,9 százalékát hasznosítják, így lenne létjogosultsága a komposztálás során lebomló csomagolóanyagnak. Egy másik módszer a csomagolási hulladék csökkentésére az úgynevezett upcycling, amiről itt olvashat bővebben.

A társaság az Új piac - Új verseny - Tisztább világ. Az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter fejlesztései a lebomló, környezetbarát csomagolóanyagok bevezetéséhez című projekt megvalósításához 2009-ben 421,25 millió forint támogatást nyert a 842,5 millió forint fejlesztéshez a Közép-Magyarország Operatív Programban (KMOP).

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo