A versenyre, amelyet a tiroli Kufsteinben rendeztek, az idén nyolc ország 170 főzdéjének 1446 termékét nevezték. Magyarországról 14 műhely 131 párlattal jelentkezett. Ezekből a bíráló bizottság 93 magyar párlatot tartott elismerésre méltónak. A sajtótájékoztatón jelenlévő Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára arról beszélt, hogy Magyarországon kívül a pálinka elnevezést csak négy osztrák tartományban lehet használni, és ezt Magyarországnak meg kell becsülnie. A pálinka ugyanis Magyarország számára imázsnövelő nemzeti ital lehet.
Az államtitkár jelezte, hogy a pálinkafőzdék szintén pályázhatnak az Új Magyarország fejlesztési program forrásaira technológiakorszerűsítés és marketing címén is. Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója adatai szerint Magyarországon évente mintegy 550 ezer hektoliterfoknyi, azaz mintegy 1,2 millió liter gyümölcspálinka kerül kereskedelmi forgalomba. Az igazgató hangsúlyozta, hogy a lepárlással készült szeszes ital - égetett szesz - fogyasztása az utóbbi években stagnál Magyarországon. Égetett szeszből a kereskedelemben regisztrált fogyasztás mintegy 18 millió hektoliterfok. (Egy hektoliterfok egyenlő egy liter 100 százalékos szesz mennyiségével.)
Nagy András tájékoztatott arról is, hogy az úgynevezett bérfőzők évente jelenleg mintegy 4,5 millió hektoliterfoknak megfelelő pálinkamennyiséget állítanak elő. Ez azonban nem kerülhet legális kereskedelmi forgalomba. A Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács tagjainak éves árbevétele mintegy 70 milliárd forint.