Itt az első pécsi közösségi vállalkozás

A Retextil Alapítvány már tíz éve dolgozik formabontó társadalom- és környezettudatos módszere elterjesztésén, s most bővíti tevékenységi körét. Társadalmi és ökológiai recycling programjukat, amely a háztartási és ipari textilhulladék újrahasznosításának speciális, egyedi módszerén alapul, európai uniós pályázati támogatással hat további fenntartható és reformértékű termékkel, valamint szolgáltatással bővítik.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Retextil Alapítvány

A Retextil mostantól nem csupán egy márka az ökodesign-piacon, hanem hat lábon álló, példaértékű közösségi vállalkozás menedzsmentközpontja is.

A mára már jól ismert retextiles csapat köztudottan kiemelkedő szerepet vállal a munkaerőpiacról huzamosabb ideje távol maradó tagok felzárkóztatásában. Egy uniós támogatási konstrukció keretében 18 megváltozott munkaképességű embert új, a közösségi szemlélet módszereivel kíván visszavezetni a munka világába. (Itt olvashatja egy olyan vállalkozás történetét, amely megváltozott munkaképességű emberek által előállított termékekkel lett sikeres.) A támogatás keretében az alapítvány a meglévő termék- és szolgáltatás-portfóliója bővítésére tavasszal ötletpályázatot indított, mely során olyan együttműködő partnereket kerestek, akiknek a termékei vagy ötletei amellett, hogy maximálisan figyelembe veszik az ökológiai- és gazdasági fenntarthatóságot, és lehetőség szerint elemi technikákkal, kézi erővel állíthatók elő, kis értékű beruházást igényelnek, és emberi munkával termelnek értéket, fogyasztható terméket.

A vállalkozás, ami mindenkinek jó
A társadalmi vállalkozások miközben üzletelnek, a társadalmi igazságosság szempontjait érvényesítik a gazdaságban. Működésük alapelve, hogy a gazdasági, a társadalmi és a környezeti szempontok egyformán fontosak. Itt olvashat erről részletesebben.
Hat szálat futtatnak

A pályázat eredményeként a nyertes termékfejlesztők, dizájnerek együttműködésével mostantól hat különböző projekt indul el, amelyeket az alapítványi menedzsment koordinál. Az eredmény: a megszokott foglalkoztatási modellek újraformálása, ami hozzájárul egy egész kisközösség hosszú távú gazdasági, környezeti és szociális jólétéhez. A közeljövőben a csoport tagjai és a termékfejlesztők szoros együttműködésben dolgoznak: a júniustól kora télig tartó időszak az egyes termékek közös fejlesztéséről, a tudásátadásról és a gyártási fázisok kidolgozásáról szól majd. A tervek szerint januártól mindenki számára elérhetők lesznek az eddigi portfóliót szélesítő új termékek és szolgáltatások is.

Bár a szolgáltatások fejlesztése és a termékek tudásátadása jelenleg is zajlik, annyi bizonyos, hogy a város első és hamarosan látható gigászi organikus építménye vagy a városban elsőként induló fogyasztói közösség a Retextil nevéhez és 18, a munkába visszatérő ember nevéhez kötődik majd.

Rakétatűzhely, fűzfaépítészet, fogyasztói hálózat és trendi hulladékhasznosítás

A nyertes toldi biobrikett-projekt vezetője, Feldmár Nóra és a Profilantrop Egyesület az alapítványi csoporttal közösen olyan a szociális és környezeti fenntarthatóság szempontjait egyszerű technológiák alkalmazásával ötvöző projektet dolgoz ki, melynek során gyakorlati megoldásokat fejlesztenek, és adaptálnak. A termékötlet egy kerti tűzhely, a „rakétatűzhely”, amely egyszerűen és olcsón előállítható, nagyon hatékony benne az égés, ennek eredményeként kevesebb fával lehet főzni, és kevesebb füst képződik, mint a hagyományos tűzhelyekben vagy a szabadtéri tűzön. A rakétatűzhely a környezeti fenntarthatóság és az egészségmegőrzés szempontjait ötvözi.

Tóth Árpád vajdasági fűzfaépítő mester munkái legfőképpen szülőfalujában, Kishegyesen láthatóak, dómépítmények, játszótéri gyereklabirintus, kupolák és kerítések. A fűzfaépítmények a természettel és a közösséggel való összefonódást erősítik, alkotói a természeti világ iránti felelősség kérdéseit feszegetik, és élő közösségi tereket hoznak létre. A fűzfából építkezés emberi erőforrásra és elemi technikára – szövésre, fonásra – alapoz, használatával új utakat nyithatnak a Retextilben alkalmazott tudás élő építészetbe ágyazásával.

A csoport által életre hívott most induló, fogyasztói közösségi hálózatot kiépítő kezdeményezése biztonságos, baranyai családok által előállított élelmiszer-alapanyagokhoz juttatja a pécsi lakosságot. A Siklósi Kistérségben élő gazdák által kínált zöldségeket, gyümölcsöket, élelmiszereket hagyományos módszerekkel, túlzott vegyszerhasználat nélkül termesztik.

A csoport tagjai két fiatal építész, Benedek Zsanett és Lakos Dániel 2009-ben alapított dizájnirodájával is közös projekteket indítanak be. A Tervhivatal néven ismert stúdió az építészethez akár lazábban kapcsolódó tervezési munkákat végez, a retextilesekkel mostantól közös bútortervezésbe és kivitelezésbe kezdenek.

A vállalkozás két kísérleti együttműködője Tóvaj Rozi iparművész kombinált projektje, a nejlon–textil újrafeldolgozó rendszer, valamint Gál Kati projektje, a hulladékfeldolgozás modulrendszerrel. Mindkét kísérlet a hulladékfeldolgozás és a megváltozott anyagminőség széles körű felhasználására ad egyedi és újszerű lehetőségeket.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo