A Retextil mostantól nem csupán egy márka az ökodesign-piacon, hanem hat lábon álló, példaértékű közösségi vállalkozás menedzsmentközpontja is.
A mára már jól ismert retextiles csapat köztudottan kiemelkedő szerepet vállal a munkaerőpiacról huzamosabb ideje távol maradó tagok felzárkóztatásában. Egy uniós támogatási konstrukció keretében 18 megváltozott munkaképességű embert új, a közösségi szemlélet módszereivel kíván visszavezetni a munka világába. (Itt olvashatja egy olyan vállalkozás történetét, amely megváltozott munkaképességű emberek által előállított termékekkel lett sikeres.) A támogatás keretében az alapítvány a meglévő termék- és szolgáltatás-portfóliója bővítésére tavasszal ötletpályázatot indított, mely során olyan együttműködő partnereket kerestek, akiknek a termékei vagy ötletei amellett, hogy maximálisan figyelembe veszik az ökológiai- és gazdasági fenntarthatóságot, és lehetőség szerint elemi technikákkal, kézi erővel állíthatók elő, kis értékű beruházást igényelnek, és emberi munkával termelnek értéket, fogyasztható terméket.
A pályázat eredményeként a nyertes termékfejlesztők, dizájnerek együttműködésével mostantól hat különböző projekt indul el, amelyeket az alapítványi menedzsment koordinál. Az eredmény: a megszokott foglalkoztatási modellek újraformálása, ami hozzájárul egy egész kisközösség hosszú távú gazdasági, környezeti és szociális jólétéhez. A közeljövőben a csoport tagjai és a termékfejlesztők szoros együttműködésben dolgoznak: a júniustól kora télig tartó időszak az egyes termékek közös fejlesztéséről, a tudásátadásról és a gyártási fázisok kidolgozásáról szól majd. A tervek szerint januártól mindenki számára elérhetők lesznek az eddigi portfóliót szélesítő új termékek és szolgáltatások is.
Bár a szolgáltatások fejlesztése és a termékek tudásátadása jelenleg is zajlik, annyi bizonyos, hogy a város első és hamarosan látható gigászi organikus építménye vagy a városban elsőként induló fogyasztói közösség a Retextil nevéhez és 18, a munkába visszatérő ember nevéhez kötődik majd.
A nyertes toldi biobrikett-projekt vezetője, Feldmár Nóra és a Profilantrop Egyesület az alapítványi csoporttal közösen olyan a szociális és környezeti fenntarthatóság szempontjait egyszerű technológiák alkalmazásával ötvöző projektet dolgoz ki, melynek során gyakorlati megoldásokat fejlesztenek, és adaptálnak. A termékötlet egy kerti tűzhely, a „rakétatűzhely”, amely egyszerűen és olcsón előállítható, nagyon hatékony benne az égés, ennek eredményeként kevesebb fával lehet főzni, és kevesebb füst képződik, mint a hagyományos tűzhelyekben vagy a szabadtéri tűzön. A rakétatűzhely a környezeti fenntarthatóság és az egészségmegőrzés szempontjait ötvözi.
Tóth Árpád vajdasági fűzfaépítő mester munkái legfőképpen szülőfalujában, Kishegyesen láthatóak, dómépítmények, játszótéri gyereklabirintus, kupolák és kerítések. A fűzfaépítmények a természettel és a közösséggel való összefonódást erősítik, alkotói a természeti világ iránti felelősség kérdéseit feszegetik, és élő közösségi tereket hoznak létre. A fűzfából építkezés emberi erőforrásra és elemi technikára – szövésre, fonásra – alapoz, használatával új utakat nyithatnak a Retextilben alkalmazott tudás élő építészetbe ágyazásával.
A csoport által életre hívott most induló, fogyasztói közösségi hálózatot kiépítő kezdeményezése biztonságos, baranyai családok által előállított élelmiszer-alapanyagokhoz juttatja a pécsi lakosságot. A Siklósi Kistérségben élő gazdák által kínált zöldségeket, gyümölcsöket, élelmiszereket hagyományos módszerekkel, túlzott vegyszerhasználat nélkül termesztik.
A csoport tagjai két fiatal építész, Benedek Zsanett és Lakos Dániel 2009-ben alapított dizájnirodájával is közös projekteket indítanak be. A Tervhivatal néven ismert stúdió az építészethez akár lazábban kapcsolódó tervezési munkákat végez, a retextilesekkel mostantól közös bútortervezésbe és kivitelezésbe kezdenek.
A vállalkozás két kísérleti együttműködője Tóvaj Rozi iparművész kombinált projektje, a nejlon–textil újrafeldolgozó rendszer, valamint Gál Kati projektje, a hulladékfeldolgozás modulrendszerrel. Mindkét kísérlet a hulladékfeldolgozás és a megváltozott anyagminőség széles körű felhasználására ad egyedi és újszerű lehetőségeket.