Csak ma éjfélig kell kibekkelniük a vodafone-os ügyfeleknek, augusztus 1-én már olcsóbb számukra a roaming-tarifa. Az új tarifát automatikusan kapják meg az ügyfelek, de a technikai átállás miatt az, aki szerdán már külföldre utazik, kérheti az ügyfélszolgálatnál az azonnali olcsóbb tarifát - ismertették a cég sajtótájékoztatóján.
A Vodafone, hasonlóan a Pannon GSM-hez és a T-Mobile-hoz, a kezdeményezett hívások díját bruttó 144 forintban, a fogadott hívások díját pedig bruttó 70,80 forintban határozta meg percenként, minden napszakban, időszakban és uniós hálózatban.
Ennek hátterében az áll, hogy az Európai Unió a roaming díj felső határát az Európai Központi Bank június 29. árfolyama alapján szabta meg, ezért a három magyarországi szolgáltató tarifái egyformák. A Pannon GSM és a T-Mobile már korábban bejelentette a tarifa-csökkentést, de csak augusztus 29-től.
Magyarországon az elmúlt egy évben a Vodafone roaming ügyfeleinek száma 20 százalékkal nőtt, s a cég teljes bevételének 8 százaléka származik roamingból. Beck György Vodafone vezérigazgatója a tarifáról szóló sajtótájékoztatón azt is elmondta: nem azért előzték meg a másik két szolgáltatót, hogy tömegesen magukhoz csábítsák az ügyfeleiket, ám a cég image-ját növelni akarták az időpont előre hozásával.
Az Európai Bizottság által 2006. július 12-én, a roaminggal kapcsolatban kezdeményezett jogalkotási folyamat célja az volt, hogy csökkentsék és szabályozzák a külföldi telefonhasználat díját.
A megszületett uniós roaming rendelet az uniós országokból a kezdeményezett hazatelefonálás 250-650 forintos percdíjait 144 forintra, a hívásfogadás 95-220 forintos díjait pedig 70,8 forintra szorította le a magyarországi mobilszolgáltatók esetében.
Számítások szerint a mobiltávközlési szolgáltatók bevételeinek 2,5 százalékát teszik ki a roaming bevételek, s az ügyfelek éves szinten összesen 8-15 milliárd forintot spórolnak meg a díjcsökkenéssel. A szolgáltatók kieső bevételeit kompenzálhatja az, hogy az emberek várhatóan többet telefonálnak majd külföldről.