Rendhagyóan nagy értékű beruházást és ahhoz is illeszkedő szervezeti - humánpolitikai - integrációt indított el a Donbass Ipari Szövetség magyarországi vállalatánál, a Dunaferrnél. A dunaújvárosi kohászat vezérigazgatója, Valerij Naumenko 500 millió eruós invesztíciót körvonalazott május 23-i sajtótájékoztatóján, egyben arra is utalt, hogy a cégnél keletkező nyereség visszaforgatása - az idei 44 milliárd forint - is hasonló sorsra jut.
A vezérigazgató nem kijelentette, csak érzékeltette, a magyar privatizációs szervezet sikertörténete, hogy a 2004-ben ukrán tulajdonba került vállalat az elmúlt évben 38 milliárd forint adót volt képes befizetni a magyar államnak. A jelentékeny - a termékek korszerűsítését, versenyképesebbé tételét célzó - beruházás azon vetületét, hogy a nemzetközi üzleti szféra hogyan fogadja a tőzsdecikkek, a melegen és a hidegen hengerelt termékeket, a különböző ötvözött, felületkezelt gyártmányokat, kérdésünkre sem részletezte a vállalat vezetője, de megnyugtató érvnek számít, hogy az elmúlt egy-két évben folyamatos drágítást sikerült érvényesíteniük a kohászcégeknek. Az amerikai, a japán és az európai piaci szereplők stabilan őrzik befolyásukat érdekszférájukban, s nem jelent komoly érdemi változást - átrendeződést - az elmúlt időszak több bekövetkezett, illetve meghiúsult fúziója sem.
A dunaújvárosi vállalat a múlt évben 293 milliárd forintos nettó árbevételt könyvelt el, s amióta tulajdonolja az ukrác csoport a Dunaferrt, azóta annak hitelállománya felét már "ledolgozták". Az ÁPV Rt. ezt is elismerte, illetve arról is írásban értesítette a Dombasst, hogy a privatizációs szerződés valamennyi pontját teljesítette, illetve túlteljesítette a vevő, a fejlesztések területén például meghaladta a vállalását. A melegen hengerelt termékek gyártása már eddig is másfélszeresére nőtt, meghaladva a 3 millió tonnát, a hidegen hengerelt termékek 500 ezer tonnáját pedig egymillióra sikerült emelni.
A vezérigazgató bejelentette, a fejlesztések egyik rendhagyó "állomása", hogy energetikai üzemet hoznak tető alá, azaz nem vásárlók lesznek, hanem a 125-130 MW-ból még el is adnak a magyarországi hálózatnak. Az erőmű ráadásul melléktermékeket, hulladékot éget majd el. Az 500 millió eurós beruházással elérik a következő négy évben, hogy a termékstruktúra a jelenleginél is jobban illeszkedjen Ukrajna harmadik legnagyobb, 60 ezer embert foglalkoztató vállalata, a Donbass gyártmányszerkezetébe, a termelés költségei részben a technológiai modernizációval, részben az átvilágított Dunaferr nem költség-hatékony folyamatainak átszervezésével érdemben csökkennek. A dunaújvárosi nagyvállalat ebben az évben úgy szándékszik a múlt évi - ki nem veendő - profitot elérni, hogy megkezdi a legidőigényesebb leállással járó és roppant költséges nagyjavítást a meleghengerműben.