A világ egyetlen vérnyomáscsökkentője, melytől felmegy a vérnyomása - a gyártónak mindenképpen. Ha az államot érdekelné saját intézkedéseinek a hatékonysága, akkor, mint 25,1 százalékos tulajdonosnak önmagához kellene kérdéseket feltennie: miért dob ki legalább egymilliárd forintot azzal, hogy a nemzetközi gyakorlattal ellentétes módon cselekszik. Mindez kevésbé virágnyelven: a Richter NyRt. - hangzott el a félévi tőzsdei gyorsjelentés kommentálása során július 31-én - egy új vérnyomáscsökkentő szerrel lépett a hazai piacra, ahol a gyógyszerkassza nem megtakarítást, hanem többletköltségeket eredményező intézkedést hozott. A Richtert 25,1 százalékban tulajdonló magyar állam tehát éppen úgy bukik saját - látszólag semleges - döntése jóvoltából, mint a gyártó és a szerhez drágábban jutó páciens.
Bogsch Erik Richter-vezérigazgató praktikusan utalt is rá, a hazai piacon folyamatosan vesztes cég az első hat hónapra vetítve 44,6 százalékos adózott nyereség csökkenést kénytelen elkönyvelni. A cég első embere szerint a '98-as oroszországi pénzügyi krach miatt kisebb veszteséget szenvedett el a gyógyszergyártó vállalat, mint a hazai egészségügyi reformhoz alapvetően kötődő intézkedések során. Egyébiránt egyre megnyugtatóbb a nemzetközi piaci szereplése a Richternek, Oroszországban például a magánszektorban 20 százalékos növekedést ért el, s praktikusan ellentételeződött az úgynevezett DLO-s - közgyógyellátásos - rendszer változásának forgalomcsökkenése. A FÁK és azon belül a legnagyobb ukrán piac két év alatt megduplázta önmagát, főleg a fogamzásgátló és az árcsökkentést is elszenvedő generikus véronyomáscsökkentő szerekkel Európa komoly növekedést, az USA ugyancsak a nőgyógyászati produktumok gyarapodó keresletén keresztül jó pozíciót teremtett a regionális multinak.
Annak a nagyvállalatnak, amelyik ismét megerősítette: kényszerűen csökkenti beruházásaira fordított összegeit, s kénytelen a marketingre szánt kiadásait is lefaragni. A 2 milliárd forintos saját megtakarítási program a lényegen nem változtat, a nemzetközi környezetben tovább stabilizálódó nagyvállalat itthon folyamatosan hátrányba kerül. A cég az első hat hónapban elért konszolidált árbevételét 111 237 milliárd forintban tüntette fel gyorsjelentésében, illetve 6,3 százalékos növekedésről tudósította a tőkepiacot. Az üzleti eredmény 18 804 milliárd forint volt, ami 19,1 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakával összehasonlítva.