Az újrahasznosítás, mint potenciális üzleti világsiker

Az újrahasznosítás témájában számtalan szép és ígéretes ötlet, kezdeményezés és program lát napvilágot; a megvalósult és üzleti értelemben is eredményes projektek azonban ritkábbak. A tavaly első alkalommal kiírt RFH Ecospinning Díj nyertese sok szempontból, köztük a megvalósítás és az üzleti eredményesség vonatkozásában is mintaértékű.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

PET palackok zsugorításán alapul az innovatív újrahasznosító rendszer

A Regionális Fejlesztési Holding Zrt. tavaly ősszel indította útjára a hazai kkv-szektor túlélési, megújulási és innovációs képességeit elismerő RFH Ecospinning Díjat, amelyre 2012 utolsó két hónapjában a várakozásoknál sokkal több nevezés érkezett. Az RFH Ecospinning Díjra ötletes, megalapozott, életképes és hasznos, vagyis finanszírozható projekttervekkel lehetett nevezni, olyanokkal, amelyek a száraz adatok, megtérülési mutatók mellett tükrözik a vállalkozói kreativitást, a személyes hozzáadott értéket is.

A Budafilter-94 Kft. GREENPET elnevezésű projektje minden felsorolt elvárásnak eleget tett, illetve még pluszokat is nyújtott. Az egyedülálló fejlesztési projektről Papp Józsefet, a Budafilter-94 Kft. stratégiai tanácsadóját, a Corvinus Egyetem Stratégiai és Projektvezetés Tanszékének docensét kérdeztük.

Mi az önök projektjének története és lényege?

A Budafilter-94 Kft. a PET palackok zsugorításán alapuló visszagyűjtő és újrahasznosító GREENPET-rendszer kiépítését 2002-ben kezdte el, a tulajdonos-ügyvezető Simon Lajos szabadalmán alapuló háztartási elektromos zsugorító készülék gyártásával és a saját visszagyűjtő rendszer kifejlesztésével. A háztartási zsugorító készülékkel az eredeti térfogatuk 12-ed részére összenyomott PET palackokat a Magyar Posta logisztikáján keresztül, kétforintos átvételi ár ellenében visszagyűjtjük, a nagy tisztaságú zsugorítmányokat a 2012 decemberében átadott, részben uniós támogatásból létesített korszerű újrahasznosító üzemünkben dolgozzuk fel.

Annak, hogy a zsugorított és begyűjtött PET palack nagy tisztaságú, van jelentősége?

Óriási jelentősége van, mert az újrahasznosítás szempontjából értéket a homogén alapanyagú hulladék képvisel. Ezért fontos, hogy GREENPET-rendszerben a háztartásokból és vállalati hulladékból tisztán a PET palackok jutnak az újrahasznosító üzembe, míg például önmagában a szelektív hulladékgyüjtési szisztéma erre nem képes.

Mi történik a zsugorított PET palackokkal, milyen célra kerülnek újrahasznosításra?

Az innovativitásnak a GREENPET esetében a teljes folyamatra kellett kiterjednie, vagyis nem csak azt kellett kitalálni, hogy miként zsugoríthatóak a PET palackok, hogy miként építhető fel a visszagyűjtés, hanem azt is, hogy hogyan válik az újrahasznosításban értékké a hulladék. Az 1200 tonna kapacitású új üzemünkben a ledarált zsugorítmányokból fele-fele arányban granulátumot, illetve nagy szakítószilárdságú pántolószalagot állítunk elő. A granulátumból az általunk kifejlesztett zsugorító készülékek műanyag burkolatát és egyes alkatrészeit, valamint PET-előformát is gazdaságosan legyártunk. Ilyen magas hozzáadott értékű újrahasznosított anyagok előállítására más feldolgozó jelenleg nem képes. Stratégiai fejlesztésünk a PET-palackokból gyártott elemes szűrők gyártása, emellett a járműipar is jelentős érdeklődést mutat a PET palack-újrahasznosítás iránt.

Hova, meddig fejlődhet a GREENPET-projekt?

A háztartási-postai begyűjtés mellett újabb modulok kialakítását tervezzük: iskolákon keresztül helyezünk ki háztartási zsugorító készülékeket, illetve bevásárlóközpontokba telepítünk a jövőben olyan automatákat, amelyek zsugorításra és begyűjtésre egyaránt képesek. Elképzeléseink szerint a kiskereskedelmi egységekben történő leadás esetén a palackok árát például az adott üzletben le is vásárolhatják majd a fogyasztók. A begyűjtés bővítésére bőven van tér, hiszen Magyarország PET-kibocsátása jelenleg évi 50 ezer tonna, amiből alig 20 ezer tonnát gyűjtenek vissza, és ennek is csak harmadát dolgozzák fel. Igazi áttörést az hozhatna, ha a begyűjtésbe az önkormányzatok is beszállnának, amire szintén van tervünk a vállaltnál. Fontos adat, hogy ha az egész világon a GREENPET rendszerrel gyűjtenék vissza és hasznosítanák újra a PET palackokat, akkor felére csökkenne a szén-dioxid-kibocsátás a hagyományos szelektív gyűjtéshez képest, így távlati célunk a GREENPET franchise rendszer nemzetközi felépítése.

A Regionális Fejlesztési Holding Zrt. idén is kiírja az RFH Ecospinning Díjat, amelyre szeptember végétől várja az ötletes, megalapozott, életképes és hasznos, vagyis finanszírozható projektterveket.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo