Az eredményt azonban döntően az év első felében indult beruházások hozták. Hársfalvi Péter, a cég ügyvezetője a piaci ingadozás hátterében a pályázatok szezonalitását és a bankok óvatos finanszírozási gyakorlatát látja. Elemzők szerint az elkövetkező 6-8 hónapban a pályázatokkal finanszírozott ipari-, kereskedelmi-, szolgáltató vagy mezőgazdasági ingatlan-beruházások száma növekedhet, tekintettel a még fel nem használt EU keretek felhasználására. Ez hozzájárulhat ahhoz, hogy a nem állami beruházások volumene a jövő évben a jelenlegi szinten stabilizálódjon. Ezt támasztotta alá a piac egyik jelentős generálkivitelezője, az Aktuál Bau Kft. idei évre várt árbevételi és nyereség prognózisa, valamint piaci értékelése egyaránt.
„Évek óta tendencia, hogy az Aktuál Bau Kft. fő megrendelői köréhez tartozó magánberuházók akkor kezdenek építkezésbe, ha azt részben pályázati pénz bevonásával tehetik, hiszen ez számukra költségcsökkentést jelent, ami versenyelőnyt hoz. Egy-egy pályázat megnyitásakor kerülnek elő a gyakran a fiókban pihenő tervek és érzékelhetően megnövekszik az ajánlatkérések száma. Ezt tapasztaltuk az év első felében idén is, ennek köszönhető a jelentős árbevétel-növekedés. Ám ez a tendencia a második félévben megfordult és a szokásos nyár utáni szezon igen későn, csak október végén kezdődött és jellemzően kisebb beruházások kerültek a kivitelezők asztalára.”
Az év eleji növekvő beruházási kedv jelentősebb megrendelési állományt hozott a cégnek, amelynek köszönhető az előző évinél nagyjából 18 %-kal magasabb nettó árbevételi várakozás (2012: 7,12 mrd, 2013: 8,5 mrd). A nettó árbevétel-növekedés mellett tapasztalható, 2-2,5 % közé várt árbevétel arányos nyereség-növekedés okát a szakember a kereslet növekedése mellett a kivitelezői szakma megfontoltabb magatartásában is látja. „Az okosabb ajánlatadás, a fenntartható gazdálkodásra való törekvés és a nem mindenáron nyerni elv előtérbe kerülése biztonságot nyújt a megrendelőnek, de hosszú távon a szakmának is jót tesz.”
A szakember szerint az elmúlt évek legfontosabb tendenciája, hogy a kereskedelmi létesítmények építésének visszaszorulásával 2012-ben inkább szállodák (17%) és irodaházak (13%) vették fel a kivitelezők kapacitásait. A 2013. évben az ipari üzemek építésének piaci aránya 50-ről 70% fölé emelkedett, és a logisztikai bázisok építése is több megrendelést hozott, mint korábban (18%).
Hársfalvi véleménye szerint az óvatosabb banki finanszírozási gyakorlat is visszaveti a nem lakáscélú építési szektor beruházási kedvét. „A banki kölcsönök és a fizetési garanciák megszerzése az elmúlt években nehezebbé vált, és a beruházók gyakran visszaélve a lehetőségeikkel a bankgaranciákat hívják le és vonják a finanszírozásba, amely a későbbiekben évekig tartó pereskedésekhez vezet.”