A matematikai modellező központ után ötszáz embernek munkát adó üzleti szolgáltató és technológiai központot hoz létre a Morgan Stanley Budapesten - jelentették be a magyar fővárosban július 18-án a gazdasági miniszternek, illetve az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetének jelenlétében az amerikai pénzügyi befektető cég vezetői. Mind Eileen Murray, a Morgan Stanley Global Operations and Techology vezetője, mind Jonathan Chenevix-Trench, a londoni központ elnöke arra a versenyeztetésre helyezte a hangsúlyt, amellyel összemérték számos európai nagyváros, illetve Budapest lehetőségeit, majd pedig a munkaerő minősége, az oktatás kínálata, az ország stabilitása alapján hazánk mellett döntöttek. Sőt, utaltak rá, a jelenlegi magyarországi egyensúlyi problémákat sem tekintették rendkívülinek, mondván, a ciklikusság természetes része az, ami mostanában történik a magyar államháztartással.
A Morgan Stanley számára üzleti értelemben sem ismeretlen hazánk, hiszen a '90-es évek eleje óta több fontos kötvény-kibocsátási akciónál vállaltak lényeges szerepet. A pénzügyi szolgáltató társaság, amelyik erősíteni, fejleszteni akarja a kontrolling jellegű tevékenységét, a pénzügyi jelentések készítését, az informatikai háttérszolgáltatást, Budapesten abból a szempontból is megtalálta számítását, hogy a matematikusokkal már eddig is speciális modelleket készíttetett az értékpapír-piaci elemzésekhez. Eredetileg 500 új alkalmazott - idegen nyelven beszélő, diplomás fiatal - felvételét kezdik el, de nem lehetetlen, hogy akár több ezres vállalkozássá gyarapszanak.
George H. Walker, az USA budapesti nagykövete - túl azon, hogy személyes, családi vonatkozásokról emlékezett meg a befektetési bankári szakmát művelő felmenői, illetve gyermekei vonatkozásában - kiállt az az amerikai álláspont mellett, hogy Magyarország a képességek versenyképességi rangsorának élén áll, ezért nem is meglepő, hogy újabb jelentékeny amerikai cég épít ki tartós kapcsolatot az országgal. Kóka János gazdasági miniszter pedig a Morgan Stanley-féle bejelentést követően annak adott hangot, hogy a nagy hozzáadott értéket képviselő szolgáltatásokkal Magyarország érdemben javítja pozícióit a világban, s tervezi a tárca, hogy szolgáltatási termékcsomagot dolgoz ki és ajánl a piacnak az elkövetkezendőkben. Az Ernst & Young szerint - tette közzé a miniszter - hazánk a térségben a második befektetési célpontnak számít, s Európában is az 5.-ként jegyzik. A piac ezt azon keresztül igazolja vissza, hogy tavaly 5 milliárd eurót meghaladó invesztíciót, az idei első negyedévben 2 milliárdot hajtott végre nálunk.