A kapitalizmus tantárgyainak ahhoz a fejezetéhez érkezett az ország, amelyben a fúziós és felvásárlási tranzakciókat oktatják. Eddig is voltak ilyenek, de akkora és annyira váratlan, mint az OMV-é a magyar Mol megszerzése érdekében, csak elméletben suhintott meg bennünket, ráadásul a valamennyire békésebb változatokra - a nyugat-európai acéliparra, az európai és amerikai gyógyszeriparra, korábban a légi közlekedésre - terjedt ki a figyelmünk, s legfeljebb a járműmárkák szerelmeseiként olvastunk jóslatokat arról, hogy viszonylag gyorsan nyolc-tíz nagy autóipari cég lesz a világban és pont.
Már 18,6 %Most azonban a tankönyv magától kitárult előttünk, mert nem elég, hogy a célpont a Mol lett, de rögvest meg kellett ismerkednünk a tőzsdei fogalomtárból ismert ellenséges felvásárlás lehetőségével. Vagyis kicsit hasonló eredményre lehetne jutni, mint a fúzió, a privatizáció során, a cég tulajdonlása megváltozik, a részvények átvándorolnak egy befektető tulajdonába. A dolog mégsem egy az egyben hasonlatos, hiszen a Mol esetében - és ez már nem tankönyv - a kormányfő kelt ki magából először. A hétvégi nyilatkozatok pedig már a maguk módján letisztult viszonyokat mutattak, a magyar pénzügyminiszter ugyan megmagyarázta főnöke szavait, de be is avatta a közvéleményt a további fejleményekbe. Veres János tehát elmondta egy tévés hírműsorban is, hogy az osztrák olajcég tényleg ellenséges felvásárlásra adta a fejét, s talán már két hete is annak, hogy hozzáláttak az akcióhoz. Most már 18,6 százalékos Mol-tulajdonlásnál tartanak. A magyar kormány azért is tartotta lehetségesnek, hogy "állami hangon" protestál, mert az OMV-ben az osztrák államnak számottevő a részesedése. Számottevő, de nem elégséges ahhoz, hogy komolyan érvényre juttassanak érdekeket a 31 százaléknyi szavazati jog birtokában. Ettől még a Mol-felvásárlás megkezdődött, s akár látja az osztrák állam, akár nem, olajtársaságának több évtizedes vágya most éppen ellenségesebb módon hajtódik végre, mint az összes többi korábbi kísérlet.
Már 30 ezerA csetepaténak eddig igazi eredménye nem volt, csak számos haszonélvezője, elsősorban abból a körből, amelyik örvendve fogadta, hogy a Mol-papír, mely a támadó OMV és a védekező Mol fölvásárlásai következtében olyan árfolyam-emelkedést produkált, mint amilyet még soha: egyetlen hét alatt 24 ezerről csaknem 30 ezer forintra ugrott. Mindeközben a hon tőzsde- és állami cégei véd- és dacszövetséget kötve védik a nemzeti tulajdont, úgynevezett kölcsönadási szerződések segítségével az OTP is, az MFB is magához vesz Mol-részvényeket. Azt ugyan nem tudjuk, hogy mikor és milyen lépésekre szánja el magát a hazai felügyelet, ebbéli kérdéseinkre is csak a jogszabályok tényére és nem saját szerepvállalásuk jellegére utalva válaszoltak.
Amiért mégis úgy tűnik, hogy a feszültségek talán oldódnak, az az a már említett televíziós közszereplés volt, amelyben a magyar pénzügyminiszter éles határvonalat húzott a barátságtalan, ellenséges felvásárlás, illetve a fúzió, a megállapodásokon és az egyenrangú felek kölcsönös akaratán nyugvó egyesülés közé, jelezve, ha ez utóbbi történne, akkor nem lenne azonnal elutasító a magyar fél válasza.
Már 2 milliárdEzért is érdemes kitérni arra, hogy a világban is, Európában is éppen mostanában megint élénk lett a piac a fúziók számára. Néhány szám: a fúziós és felvásárlási tranzakciók értéke 2004-ben elérte az 50 milliárd dollárt. A bő likviditási bőség azóta még inkább jellemzi a fejlett világot, s ennek megfelelően erősödőben van a befektetési étvágy is. Térségünkben egyesülésre és felvásárlásra 2004-hez képest az elköltött pénz megtriplázódott, 2005-höz viszonyítva pedig megduplázódott 2006-ban. A legtöbb ügyletre a termelő szektorban került sor, a második helyezett pedig a pénzügyi szolgáltató társaságok köre. Egy szakmai felmérés szerint a hazai piac nagyságát 9,8 milliárd dollárra becsülik az egy év alatt lezajlott fúziók és felvásárlások alapján, az egy évvel korábbi 4,6 milliárd dolláros értékhez képest tehát a megduplázódásnak lehetünk a tanúi. (Persze az OMV egy hét alatt lezajlott felvásárlása önmagában elérte az egymilliárd eurót - s ez még nincs, nem lehet benne a lezárt folyamatokat összesítő statisztikában.) A már hivatkozott szakmai elemzés szerint a 100 millió dollár fölötti mega-tranzakciók száma a korábbiakhoz képest tavaly jelentősen megugrott nálunk. Az átlagos tranzakció méret pedig elérte a 89 millió dollárt, ami messze meghaladta a régiós átlagértéket. Vagyis szó nincs arról, hogy az OMV-s cél más cégek esetében ne teljesült volna nem is egyszer Magyarországon, de a tranzakciók nem a tőzsdén és nem barátságtalanul zajlottak. S ha már itt tartunk, akkor nem árt arra is gondolni, hogy több magyar nagyvállalatnak, közöttük éppen a Molnak "kifelé" szintén lezajlottak fúziós és privatizációs, illetve felvásárlási akciói. Bár a múlt évben a pénzügyi közvetítés szektora jeleskedett inkább, a mi számaink - főleg a kihelyezett tavalyi 2 milliárd dollár - megjelennek más országok felvásárlási, illetve privatizációs mérlegében is.