Külön közlekedési útvonallal, afféle „autópályával” segítenék a méhek túlélését Norvégia fővárosában. A környezetvédelemmel, azon belül a városi méhekkel foglalkozó oslói Biby csoport szerint ez lenne a megoldás arra, hogy a méhek a városi körülmények terjeszkedése – és ezzel a virágzó növények csökkenése – miatt egyre nagyobb veszélynek vannak kitéve.
A méhek és más, a beporzást végző rovarok pusztulása több mint húsz éve drasztikus méreteket ölt világszerte. Az ökoszisztémában, ezáltal a mezőgazdaságban is fontos szerepet játszó rovarok élelmiszereink egyharmadának előállításához járulnak hozzá. Állományuk csökkenésének visszaszorítása létfontosságú az emberiség számára.
A valóságban ez azt jelentené, hogy Norvégia fővárosában keletről nyugat felé haladva, egymástól 250 méterenként pollen- és pihenőszigeteket alakítanának ki. Ezek lehetnek aprócska kertek, tetőteraszok, vagy akár nagyobb méretű virágládák is. A lényeg, hogy az egyenletesen elosztott „pihenőpontoknak” köszönhetően a rovarok képesek lennének eljutni a város egyik végéből a másikba.
A lényeg, hogy ne csak füvek és fák, hanem a rovarok számára vonzó, virágzó növények is helyet kapjanak a kis kertekben, amik egyébként a városnak a méhektől függetlenül is jót tesznek.
A projekt megvalósulásában az állam is szerepet vállal, de részt vesznek benne magánszemélyek és vállalatok is, valódi összefogásra építenek tehát. A már megvalósult jó példák között van olyan irodaház, ahol amellett, hogy a tetőt virágzó – a méhek számára kedves – növényekkel ültették be, még egy méhkaptárt is elhelyeztek. Így most a város közepi monstrum több tízezer méhnek teremt élőhelyet egy eddig egyébként kihasználatlan területen.
Az már csak hab a tortán, hogy a zöld tetők a házakban lévő emberek számára is hasznosak: természetes hűtési megoldást jelentenek, így kellemesebbé teszik a benti klímát. (Ld. keretes írásunkat.)